שתף קטע נבחר

בשל מקרי מוות: תרופה לפטריות יורדת מהמדפים

משרד הבריאות החליט להוריד מהמדפים את התרופה "ניזורל" לטיפול בפטריות עור, הניטלת דרך הפה. הסיבה: דיווחים בעולם על מקרי מוות והרס של הכבד, עד כדי צורך בהשתלה. משרד הבריאות: מי שנוטל את התרופה מתבקש לגשת לרופא כדי להחליף טיפול

אם אתם מטופלים בתרופה "ניזורל" - פנו בדחיפות לרופא: משרד הבריאות מודיע כי הוא מסיר מהמדפים את התרופה בתצורתה הניתנת דרך הפה, עקב דיווחים על מקרי תמותה והרס כבד עד כדי צורך בהשתלה.

 

  

עוד חדשות בריאות:

 

ניזורל היא תרופה ותיקה המכילה את המרכיב קטוקונאזול, ומיועדת לטיפול רחב טווח בזיהומים פטרייתיים. בתקופה האחרונה בוצעה ברשות התרופות באירופה ובימנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) הערכה מחודשת של סיכון מול תועלת עבור תכשירים המכילים את החומר הפעיל הזה.

  

באירופה הוחלט להפסיק את שיווק התכשיר, עקב חשש מפגיעה חמורה בכבד אשר עלולה להוביל להשתלת כבד ואף למוות.

 

הסיכון במתן תכשיר זה גבוה יותר מבתכשירים אחרים הניתנים לזיהומים פטרייתיים. ההערכה באירופה היא כי אין אף התוויה אשר מצדיקה את הסכנות שבנטילת התרופה.

 

בארצות הברית הגביל ה-FDA את רישום התכשיר ונקט בצעדים מחמירים, אולם קבע כי התכשירים ימשיכו להיות משווקים. ה-FDA התיר את התכשירים לשימוש רק עבור זיהומים חמורים אשר עלולים לסכן חיים, ורק כאשר לא קיימת חלופה אחרת לטיפול וכן הטיל מגבלות נוספות.

  

כאמור, משרד הבריאות בישראל החליט כי רישום התכשיר יבוטל, בהתאם לנעשה באירופה. מטופלים שמקבלים את התכשיר צריכים להיוועץ ברופא שלהם בנוגע להחלפת הטיפול בחלופות אחרות.

  

עוד הוחלט כי השימוש בתכשיר יתאפשר רק כאשר מדובר בסכנת חיים וכשלא קיימות חלופות אחרות, וזאת עד גמר מלאי התכשיר בישראל. תכשירים המכילים את המכריב קטוקונאזול כקרם או שמפו ממשיכים להיות משווקים כרגיל, מאחר שהספיגה מהם קטנה ואין חשש מפגיעה בכבד.

  


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניזורל בטבליות. חשש למקרי מוות בעקבות נטילת התרופה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים