שתף קטע נבחר

הבורסה בת"א עלתה; פרטנר קפצה ב-9.3%

מדד ת"א 25 עלה ב-0.2% ות"א 100 התחזק ב-0.4%. עליות חדות בתשואה על האג"ח הממשלתיות. פרטנר ו-HOT מובייל ישתפו פעולה בתחום הרשתות הסלולריות. מגדל ירדה ב-1.5% לאחר עזיבת המנכ"ל. בזק צללה ב-4.7%

המסחר בבורסה של תל-אביב ננעל היום (א') בעליות שערים בהמשך לעליות שנרשמו בבורסות וול סטריט בשישי ונתוני התעסוקה המעודדים לאוקטובר בארה"ב.

 

מדדי מניות

מדד תל-אביב 25 עלה ב-0.23% ל-1,313.41 נקודות. מדד תל-אביב 100 עלה ב-0.41% ל-1,191.22 נקודות. מדד נדל"ן עלה ב-0.1% ל-381.89 נקודות. מדד הבנקים ירד ב-0.1% ל-1,274.94 נקודות. 

 

ברקע המסחר

"גופים שמנהלים 20 -40 מיליארד שקל, גם אם הם מצליחים היום, במשבר הבא הם יצטרכו להמציא את עצמם מחדש בין אם להתמזג או לרכוש", כך אמר הבוקר צבי סטפק יו"ר מיטב-דש בוועידה השנתית למימון תאגידי בתל אביב של די.סי. פייננס. סטפק טען שהרגולציה נעשתה קיצונית מדי: "אני כאן בשני כובעים, גם כמשקיע מוסדי ובעוונותי בעקבות המיזוג עם דש גם כחברה ציבורית. אני רואה מה נדרש מחברה ציבורית, יש עודף רגולציה. חלק מזה נהלים וכסת"חים".

 

כאמור, המסחר במדדים המובילים בוול סטריט ננעל בשישי בעליות לאחר פרסום נתוני התעסוקה לחודש אוקטובר. דאו ג'ונס הוסיף 1.1% לערכו, נאסד"ק טיפס ב-1.6% ו-500 S&P עלה ב-1.3%; כ-204 אלף משרות נוספו לשוק העבודה האמריקאי באוקטובר, והאבטלה עלתה מ-7.2% ל-7.3%. ציפיות האנליסטים היו לתוספת של 120 אלף משרות. בסיכום שבועי: דאו ג'ונס עלה ב-0.9%, נאסד"ק ירד ב-0.1% ו-S&P 500 עלה ב-0.5%.

 

"טוב שיום שישי בא אחרי חמישי, כך הבורסה בתל-אביב תגיב לעליות של יום שישי ולא לירידות של יום חמישי", אומר ארז צדוק מקרנות אביב. "למרות נתוני התעסוקה שהפתיעו לטובה וסחבו את השוק האמריקאי לעליות, סיפור היום הוא הנפקת טוויטר עם עליות של למעלה מ-80% במהלך יום המסחר הראשון, שאי אפשר שלא להשוות אותן לתקופת הבועה, בוודאי לאור נתוני החברה והערכות מוצדקות של אנליסטים שמחיר ההנפקה גם הוא לא היה זול. ברמת המאקרו אינדיקטורים אמריקאים חיוביים יתמכו בשוק כאשר יגברו הדיבורים על הקטנת תוכנית הרכישות ויחלישו את התיקון שצפוי לבוא בעקבות יישום הקטנת התוכנית. הבורסה בתל-אביב תגיב בחיוב לעליות האחרונות ואף שאנו צפויים לתנודתיות, בשבוע הקרוב הכיוון נראה חיובי", הוסיף צדוק.

 

באירופה, סוכנות הדירוג S&P חתכה את דירוג האשראי של צרפת ברמה אחת ל "AA-" הסוכנות אמרה כי היא מאמינה שרפורמות המיסוי והרפורמות בשוק העבודה ובשווקים אחרים לא ישפרו את סיכויי הצמיחה לטווח הבינני במידה משמעותית. בנוסף, אבטלה גבוהה ומתמשכת פוגעת בתמיכה בצעדי מדיניות פיסקאלית ומבנית של הממשלה.

 

שוק האג"ח

קרן הריט ההולנדית – NSI הודיעה בסוף השבוע על כוונתה לגייס 300 מיליון אירו בהנפקת מניות לפי מחיר של 4 אירו למניה. בתגובה צנחה מניית החברה הנסחרת בבורסת אמסטרדם בשישי ב-21% לשער של 4.4 אירו. נכון להיום כ-20% ממניותיה של NSI מוחזקות על ידי חבס שנכנסה לפירוק אחרי שלא עמדה בהתחייבויותיה למחזיקי איגרות החוב. למעשה, הצניחה בשווי השוק של NSI היתה הסיבה המרכזית לקריסתה של חבס. המפרקים של החברה בונים על אחזקותיה ב-NSI כמקור מרכזי להחזר חלק מהחוב כלפי מחזיקי האג"ח.

 

שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב נסגר בשישי בירידות חדות, והתשואה על האג"ח לעשר שנים עלתה ב-0.15% ל-2.75% על רקע הציפייה כי ארצות הברית תחל בצמצום תוכנית התמריצים לכלכלה, הכוללת רכישת אג"ח על ידי הבנק המרכזי, בשל נתוני תעסוקה חיוביים. בתוך כך גם בישראל נסחרו איגרות החוב הממשלתיות בירידות של עד 0.7%. אג"ח שחר ל-10 שנים ירדה ב-0.5% לתשואה של 3.67%.

 

"פרעון מוקדם של חלק מהחוב הוא הכרחי לחברה ויחייב האצה בקצב המימושים", כך מסבירה הבוקר ברורית פיין, אנליסטית כלל פיננסים ברוקראז' בניתוח מיוחד של אג"ח אפריקה השקעות. אפריקה שבשליטת לב לבייב מנסה להגיע להבנה עם מחזיקי האחוב שלה שתאפשר לה לבצע פירעון מוקדם של אג"ח בהיקף של עד 1.5 מיליארד שקל. בנוסף לזאת, בשבוע האחרון ריכזו נ"יע של אפריקה עניין רב כאשר המניה זינקה 40% בשבעת ימי המסחר האחרונים ואגרות החוב מסדרות כו' ו-כז' עלו ביותר מ-5% כשהתשואות יורדת לכ-10%. 

 

מניות במרכז

מניות התקשורת ריכזו עניין במסחר לאחר שהחברות פרטנר ו-HOT מובייל הודיעו בשישי על חתימת הסכם שיתוף רשתות. מדובר בהסכם שיתוף רשתות אקטיבי למשך 15 שנה, שבמסגרתו יקימו שתי החברות יחד רשת סלולר מדור רביעי (LTE). מניית פרטנר עלתה ב-9.3%.

 

חברת התרופות פרוטליקס, יצרנית התרופה מבוססת תאי הגזר למחלת הגושה, דיווחה הלילה על תוצאות הרבעון השלישי. החברה רשמה ירידה בהכנסות ל-2.2 מיליון דולר, בהשוואה להכנסות של 3.7 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. ההפסד הרבעוני הסתכם ב-5.7 מיליון דולר, מול הפסד של 5.4 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2012. הרווח למניה עמד ברבעון על 6 סנט, בדומה לרבעון המקביל.

 

אפי אירופה מקבוצת אפריקה נכסים חתמה על הסכם להשכרת כל שטחי המשרדים בבניין "אפי פארק 2" בבוקרשט לחברת ELECTRONIC ART. על פי ההסכם שנחתם לתקופה של 7 שנים וכולל אופציה להארכה לעוד 3 שנים נוספות ישולמו דמי שכירות בסך של כ-2.1 מיליון אירו לשנה.

 

בי קומיוניקיישנס, בעלת השליטה בבזק, תחלק לראשונה בתולדותיה דיבידנד - של 102 מיליון שקל. החברה באמצעותה רכש שאול אלוביץ' את השליטה בבזק ב-2010 הודיעה על חלוקת הדיבידנד במסגרת פרסום הדו"חות לרבעון השלישי של 2013. מניית בזק ירדה ב-4.7%.

 

יונל כהן התפטר מתפקידו כמנכ"ל מגדל לאחר חמש וחצי שנים בתפקיד, כך הודיעה חברת הביטוח. ההתפטרות מגיעה שלושה חודשים לאחר התפטרותו של אהרון פוגל מתפקיד היו"ר. בין כהן לשלמה אליהו, יו"ר הקבוצה הנכנס ובעל השליטה, נוצרו יחסי עבודה מורכבים. בנו של אליהו, עופר אליהו, המשמש יו"ר חטיבת הביטוח הכללי במגדל, הוא המחליף המיועד לתפקיד המנכ"ל. מניית מגדל ירדה ב-1.5%.


פורסם לראשונה 10/11/2013 10:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים