שתף קטע נבחר

סַבָּל מאילת ניצח: הקילה הוכר כתאונת עבודה

הרמת מוטות ושרשראות ברזל גרמו לסבל בנמל אילת לבקע מפשעתי. הביטוח הלאומי טען שלא מגיעה לו גמלה כי הכאבים החלו כשההעובד שיחק קט-רגל. אבל בית המשפט קבע: זאת תאונת עבודה ועוד איך

סבל בנמל אילת ביצע עבודה פיזית מאומצת שכללה הרמת מוטות מנשא במשקל של 100 קילו ומשיכת שרשרת ברזל במשקל 40 קילו, ובעקבות זאת חש דקירות חזקות בבטן. הוא המשיך לעבוד, אבל אחרי שהכאב גבר במשך הלילה הוא פנה לרופא, שמצא שהסבל סובל מבקע מפשעתי (קילה). הסבל עבר ניתוח ומאז לא שב לעבודה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים – בערוץ משפט של ynet:

 

ביטוח לאומי סירב להכיר בפגיעה כתאונת עבודה, והעובד הגיש נגדו תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע (בשבתו באילת). במסגרת התביעה התברר שכשבוע וחצי לפני האירוע, שיחק העובד קט רגל, ובסיום המשחק חש כאב בטן אך התעלם ממנו ולא פנה לטיפול רפואי. הביטוח הלאומי טען שאם מקור הבקע הוא במשחק הספורט, אז אין להכיר במקרה כתאונת עבודה.

 

על מנת להכריע בסוגיה מינה בית הדין מומחה רפואי שקבע כי קרוב לוודאי שהבקע קשור למאמץ הגופני החריג שביצע הסבל במסגרת עבודתו. עם זאת הוסיף המומחה שאינו יכול לדעת מה הייתה מידת ההשפעה של משחק הקט-רגל על מצב הקילה, מאחר שאין כל תיעוד רפואי בקשר לאירוע.

 

ביטוח לאומי טען שעמדת המומחה לא בהירה ולא מנומקת ולכן לא ניתן לקבוע שמדובר בתאונת עבודה, כי היא עלולה לזכות את העובד בגמלה שאינה מגיעה לו. אם לא תידחה התביעה, טען הביטוח הלאומי, לכל הפחות יש למנות מומחה אחר שיחווה דעתו.

 

חוות דעת מפורטת ומנומקת

השופט יוסף יוספי דחה את טענת הביטוח הלאומי, קיבל את התביעה במלואה וקבע שהרמת המשקל החריג באותו יום עבודה היא שהביאה להתפרצות הקילה, ומשכך מדובר בתאונת עבודה.

 

תלונותיו של הביטוח הלאומי על חוות דעתו של המומחה נדחו כולן. נקבע כי חוות דעתו מפורטת, מנומקת ואף מתבססת על ספרות רפואית, כמו גם על העובדות שנפרשו בפניו. העובדה שהמומחה לא ידע להעריך עד כמה השפיע משחק הקט-רגל על הבקע, אין בה כדי לפגוע בעמדה שההתפרצות נבעה מהמאמץ הפיסי בעבודה.

 

משכך נקבע שמדובר בתאונת עבודה, שבגינה זכאי התובע לגמלה מהביטוח הלאומי, שגם שילם לעובד הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד של 3,000 שקל. בית הדין קבע שגם אם קיים ספק בנוגע לקשר הסיבתי, יש לפרש את חוות הדעת לטובת העובד. המשקלים שהרים העובד היו חריגים, וייתכן שהם אף חורגים מהמותר. בהקשר זה יש מקום לבחון האם נהג המעסיק בהתאם לחובתו לספק לעובד סביבת עבודה בטוחה.

 

בשאלת הקשר הסיבתי יש להבהיר שגם אם העובד חש ברע לאחר המשחק, הרי שהכאב פסק לאחר מכן, ובכך יש ניתוק של הקשר הסיבתי בין התפרצות הבקע לפעילות הספורטיבית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי דוס-סנטוס
ארכיון. נמל אילת
צילום: יוסי דוס-סנטוס
מומלצים