שתף קטע נבחר

תוכנית שר השיכון: "מחיר מטרה" לדירות

לפי התוכנית, הממשלה תתערב בפרויקטי ההתחדשות העירונית באמצעות היפוך היוצרות: קודם בינוי - אחר כך פינוי. קרקעות פנויות ישווקו ליזמים, ולדירות שייבנו עליהן יעברו דיירי המבנים הישנים הסמוכים. הצעה נוספת: קבלנים במתחמי דיור גדולים יתחייבו על "מחיר מטרה" הנמוך ממחיר השוק

האם זאת תהיה הבשורה למשבר הדיור? משרד השיכון הודיע הבוקר (א'), כפי שדווח שלשום ב-ynet, על מהפך תפיסתי בתחום ההתחדשות העירונית, במסגרתה תתערב הממשלה בפרויקטים ותשנה את היוצרות: קודם בינוי - אחרי כן פינוי.

 

לכתבות נוספות בערוץ נדל"ן:

 

"מדובר בפעם הראשונה שבה הממשלה לוקחת יוזמה ואחריות על נושא ההתחדשות העירונית", אמר שר השיכון, אורי אריאל, במסיבת עיתונאים. "מפסיקים להסתמך על היזמים ועוברים להובלה", אמר, "נבנה מאגר של בניינים חדשים שיוקמו בקרקעות פנויות ויאפשרו בינוי-פינוי ללא מעורבות יזם".

 

לפי התוכנית, שתתחיל בפיילוט לחמישה מתחמים, יאתר המשרד עשרות מתחמי שזקוקים להתחדשות עירונית ובסמיכות אליהם נמצאת קרקע פנויה. על הקרקע הפנויה יצא המשרד במכרז לבניית בנייני מגורים חדישים. היזם שיזכה יוכל למכור מחצית מהדירות בבניין בשוק החופשי והמחצית הנותרת תהיה בחזקת משרד השיכון למשך שנתיים עם אופציה לרכישה עתידית.

 

במקביל להקמת הבניין החדש, יפנה המשרד לדיירים במתחם הישן והסמוך ויקיים סוג של מכרז בין בניינים "המבנה הראשון שיתפנה (או מספר מבנים שמאפשרים בניית בניין אחד) - יזכה לדירות חדשות מהר יותר". עם מעבר דיירי המתחם הישן לבניין החדש, יתבצע באותו האופן התהליך לגבי שאר המתחם, עד שכל המבנים הישנים יוחלפו בבנייני מגורים מודרניים.

 

"התערבות חדה ומרחיקת לכת במחירי הדירות"

בנוגע להשפעת המהלך על מחירי הדירות, במשרד השיכון מנסים לצנן את ההתלהבות. לפי מנכ"ל המשרד, שלמה בן אליהו, תוכנית הבינוי פינוי תשפיע על מחירי הדירות תוך כשלוש שנים, אך למשרד יש גם פתרונות מיידיים להוזלת המחירים. 

 

"השינוי הגדול הוא שעד היום הסתכלו כיצד המדינה מרוויחה מהבנייה, ואנחנו עוברים להסתכל כיצד האזרחים ישלמו פחות", הסביר השר אריאל. "בהמשך לישיבת הממשלה בשדה בוקר, בה העליתי את הנושא של הורדת המחירים ההכרחית - נועדתי אמש עם שר האוצר בנושא זה. הגעתי עם שר האוצר להסכמה עקרונית על התערבות חדה ומרחיקת לכת במחירי הדירות".

 

התחום המיידי אותו מוליך המשרד להוזלת מחירי הדיור הוא הצבת מחירי מטרה לדירות החדשות. עניין זה יהיה על חשבון הוזלת מחיר הקרקע ונמצא בשלבי אישור מתקדמים עם האוצר, לאחר שלטענת אוריאל, שר האוצר, יאיר לפיד, הביע אמש (מוצ"ש) הסכמה עקרונית לתוכנית.

 

משמעות "מחיר מטרה" היא כי במכרזים החדשים במתחמי הדיור הגדולים - דוגמת ראש העין, מודיעין, קרית ביאליק וקרית גת - חלק מהתנאים יהיו מחיר מטרה שהוא זול ממחיר השוק, לדוגמא 4 חדרים במיליון שקל בראש העין. הקבלן יהיה מחוייב למכור במחיר זה, ויתמחר את הצעתו כזולה יותר כאשר הוא רוכש את הקרקע (הוזלה שיכלה לעמוד במאות אלפי שקלים ליחידת דיור).

 

לדברי המשרד מדובר פתרון מיידי להוזלת מחירי הדיור, שיביא לירידת מחירים כבר בשנת 2014. המהלך יביא לירידת מחירי דירות חדשות במתחמים גדולים, מהלך שיוזיל מחירים במעגלים סמוכים, וכפועל יוצא מכך יביא להוזלת מחירי הדירות מיד שניה והורדה כללית של השוק. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
שר השיכון, אורי אריאל
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים