שתף קטע נבחר

שטראוס: ייצור אבקת קפה נמס עלית יועבר לחו"ל

בחודשים הקרובים ייסגר המפעל בלב העיר צפת וייצור אבקת הקפה יועבר לברזיל, ויטנאם וגרמניה. המפעל הנוסף של קפה נמס עלית, שממוקם באזור התעשייה בצפת, יורחב ואליו תועבר אבקת הקפה מחו"ל להמשך ייצור. לפי החברה, עובדי המפעל שייסגר לא יפוטרו. לא ידועה עדיין השפעת המהלך על המחיר לצרכן

המוצר המיתולוגי "קפה נמס עלית" עובר לייצור בחו"ל: חברת שטראוס תסגור בחודשים הקרובים את מפעל קפה נמס עלית בלב העיר צפת (דרום צפת), בשל אילוצים של איכות הסביבה, כך לפי החברה. הייצור יועבר בחלקו למפעל באזור התעשייה בצפת וייצור אבקת הקפה יועבר למפעלים בברזיל, גרמניה ובוויטנאם.

 

על גבי אריזות המוצר תודפס בכל זאת ארץ הייצור: ישראל, משום שלפי שטראוס, רוב הליכי הייצור יישארו בארץ. שטראוס מייצרת גם את הקפה המיובש בהקפאה מעבר לים ורוב הקפה הנמס הנמכר בארץ מיוצר בחו"ל. שטראוס אף מייצרת ממתקים מסוימים של עלית בטורקיה, כמו כיף כף מקלות וחטיף ביסקוויט ושוקולד חלב, במילוי קרם חלב.

 

כבר לא כל כך ישראלי: מהדורה מיוחדת של קפה נמס עלית לכבוד יום העצמאות (צילום: אדר טל) (צילום: אדר טל)
כבר לא כל כך ישראלי: מהדורה מיוחדת של קפה נמס עלית לכבוד יום העצמאות(צילום: אדר טל)

חטיף חדש של שטראוס - עלית. מיוצר בטורקיה (צילום: מירב קריסטל) (צילום: מירב קריסטל)
חטיף חדש של שטראוס - עלית. מיוצר בטורקיה(צילום: מירב קריסטל)

 

המפעל הוקם לפני למעלה מ-50 שנה ובמהלך השנים, נבנתה סביבו שכונת מגורים הכוללת גם בתי-ספר וגנים. עקב כך, הוא בעל פוטנציאל לייצור מפגעים תברואתיים, סביבתיים ובטיחותיים, כגון שפכים ורעש, בלב שכונת מגורים. ב-2012 אף החלו תהליכים בוועדות התכנון המקומיות במטרה להסב את שטח האתר לאזור למגורים ולמסחר. 

 

משטראוס נמסר כי כ-50-40 העובדים שעובדים במפעל לא יפוטרו. לכל עובד ולכל מנהל תוצע ב-48 השעות הקרובות אלטרנטיבה תעסוקתית בחברה, התואמת את כישוריו. עוד נמסר משטראוס כי גם טעמו של הקפה לא יישתנה.

 

המפעל שייסגר. בלב שכונת מגורים ()
המפעל שייסגר. בלב שכונת מגורים
 

העברת הייצור למפעל אחר בארץ היתה עולה 300 מיליון שקל

ייצור הקפה מתבצע במספר שלבים והשלב הראשון של ייצור האבקה, הוא זה שיועבר לחו"ל, למפעלי הקפה של שטראוס גרופ מעבר לים. שאר שלבי הייצור (ערבוב האבקה ואריזתה) יועברו למפעל שטראוס באזור התעשייה בצפת שפעילותו תורחב. החברה שקלה מספר אלטרנטיבות, כולל להעביר את אתר הייצור למיקום אחר בארץ, אך זה היה גורר לטענת שטראוס, השקעה של למעלה מ-300 מיליון שקל. לפי שטראוס, המפעלים בחו"ל הגיעו ליכולת לייצר את אותו המוצר בדיוק. שאר מוצרי הקפה של שטראוס שמיוצרים בארץ, ימשיכו להיות מיוצרים בישראל.

  

בסופו של דבר, מרכז פעילותה של קפה עלית נשאר בישראל. כלל הפעולות הנוספות הכרוכות בייצור והכנתו של הקפה הנמס ימשיכו להתקיים בישראל, ובכלל זאת חלק נוסף בפעולות הייצור, בקרת האיכות, פעולות האריזה והמחקר והפיתוח.

 

האם הפיכתו של קפה נמס עלית למוצר קצת פחות ישראלי תשפיע על המחיר שלו לצרכן? כרגע אין לשטראוס תשובות בנושא. בחברה ילמדו את הליך העברת הייצור, העלויות שיהיו לו והייעול בייצור שהוא עשוי להביא, או לא להביא לחברה.

 

שטראוס: "השקענו מיליונים בצמצום פוטנציאל המפגעים"

משטראוס נמסר כי "במהלך השנים שטראוס עשתה כל מאמץ והשקיעה עשרות מיליוני שקל בפעולות לצמצום פוטנציאל ייצור המפגעים הסביבתיים אולם התשתיות הקיימות באתר הוותיק אינן מאפשרות המשך התהליך בתנאים שמצמצמים את אותו הפוטנציאל לייצור מפגעים. ב-2012 החלו תהליכים בוועדות התכנון המקומיות במטרה להסב את שטח האתר לאזור למגורים ולמסחר".

 

עוד מסרו בחברה כי "בשל הרצון לשמור על ערכי שטראוס – על אף סגירת האתר בעוד מספר חודשים – איש מעובדי האתר לא יפוטר. שטראוס הכינה תכנית מיוחדת המאפשרת את העסקתם של כלל העובדים במסגרת שטראוס וזאת באמצעות הרחבה של פעילות האתר הנוסף של שטראוס בצפת, העברת קו יצור נוסף לצפת וקליטה באתרי שטראוס הנוספים באזור. בתקופה הקרובה יוצגו הפתרונות וההצעות לכל עובד ועובד – והנ"ל ייושמו בתיאום מלא איתם. בשטראוס מדגישים כי המהלך בכללותו יצא אל הפועל רק לאחר שהובטחו תנאיהם של עובדי האתר ואפשרויות העסקתם בשטראוס ומשהגענו ליכולת לייצר את אותו המוצר בדיוק.

  

"כלל הפעולות הנוספות הכרוכות בייצור והכנתו של הקפה הנמס ממשיכות להתקיים בישראל, ובכלל זאת חלק נוסף בפעולות הייצור, בקרת האיכות, פעולות האריזה והמחקר והפיתוח. ככלל, לא יוגש לצרכנים מוצר שלא עבר את בדיקת האיכות הקפדנית של אנשי חברת הקפה בישראל. מרכז פעילותה של קפה עלית נשאר בישראל וכך גם המשך פעילותה של חברת שטראוס בעיר צפת- שכאמור ממשיכה להתרחב ולהתבסס". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
קפה נמס עלית. לא ידועה השפעת המהלך על המחיר לצרכן
מומלצים