שתף קטע נבחר

גוד ביי ת"א: יוזמה לרובע צעירים באופקים

סטודנטים מובילים מהלך לבניית 1,000 דירות באופקים ב-600 אלף שקל בלבד לדירה. הדרך: סבסוד מלא של הקרקע, כך שמחיר הדירה יהיה מורכב מעלות הבנייה והוצאות הפיתוח בלבד. האם משרד השיכון ייעתר להצעה?

מי אמר שהצעירים רוצים לגור רק בתל-אביב? קבוצת סטודנטים מנסה לקדם יוזמה להקמת "רובע צעירים" בעיר אופקים, שיכלול כ-1,000 יחידות דיור מרווחות ב-600 אלף שקל בלבד. את היוזמה הציגו הסטודנטים לשר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, וביקשו סבסוד מלא במחיר הקרקע - כך שעלות הדירה תהיה כמו עלות הבנייה (ועוד הוצאות פיתוח) בלי רכיב הקרקע. בדרך זו, מעריכים הסטודנטים, דירות 4-5 חדרים יוכלו לעלות 600 אלף שקל.

 

 

חברי הקבוצה, שמכנים את היוזמה "יוזמת נח", רואים באופקים את המקום הנכון ביותר עבורם, הן מבחינה גיאוגרפית (בין באר שבע לתל-אביב) והן מבחינה תכנונית של עירוב שימושים. "הקרקע באופקים בתולית, מה שיכול לאפשר שילוב של כל השירותים בסביבת המגורים: גן, בית קפה ושירותים נוספים באותו הקומפלקס", אומרת נועה בן אהרון (23), סטודנטית לפסיכולוגיה וחינוך מיוחד באוניברסיטת תל-אביב שמספרת כי בימים אלה נמצאת בבנייה תחנת רכבת בעיר אופקים.

 

כיום שוכרת בן אהרון יחד עם שני שותפים דירה בדרום תל-אביב. "אנחנו צעירים שעובדים היום קשה מאי פעם", היא אומרת, "היום גם הדירות עולות הרבה יותר. אנחנו לא רוצים לגור בווילות - אנחנו לא מפונקים. אנחנו אנשים חרוצים שרוצים לגור בנוחות".

 

"חשוב לי לתרום למקום שבו גדלתי"

איתמר סיון (26), דוקטורנט לפיזיקה במכון וייצמן שמוביל את הקבוצה יחד עם בן טופור, רואה ביוזמת הסטודנטים שילוב של פתרון דיור לצעירים יחד עם ניסיון לצמצם פערים בין המרכז לפריפריה. "הסוד הוא לשלב בין השניים - להקים רובע חדש לצעירים בפריפריה, שבו יוכלו לרכוש דירות במחירים שפויים בלי לוותר על איכות חיים, ויחד עם זאת לחזק את הסביבה - לבנות ולהיבנות", הוא אומר.

 

"הצטרפתי ליוזמה כי החלום שלי הוא לחזור לאופקים בתום לימודיי", מספרת אלינור זגורי (27), במקור מאופקים, סטודנטית למזרח תיכון ומדיניות ציבורית באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. "צריך לשפר את המצב הקיים ולנסות לקדם את אופקים למקום שטוב לגור בו וניתן להתפתח בו", היא מציינת, "חשוב לי לתרום בחזרה למקום שממנו באתי ובו גדלתי".

 

עד כמה נרשמו לקבוצה 400 מתעניינים, ובימים אלו מארגנים החברים חוגי בית למי שיירשם ל"יוזמת נח" דרך דף הפייסבוק או אתר הקבוצה, שבו נכתב: "אלפים רבים של צעירים רוצים שינוי, בדיוק כמונו. יוזמת נח מעונינת להביא לתפנית כלכלית-חברתית לטובת הדור הצעיר על ידי שחרור אדמות מדינה. אנחנו מתאחדים באמונה משותפת ומטרה אחת: להקים את נח, העיר הצעירה החדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
אופקים. הממשלה תעזור?
צילום: הרצל יוסף
מומלצים