שתף קטע נבחר

"בניו-יורק אני לא נחשב לחרדי סוג ב'"

בן ברבר, חסיד באבוב, עזב את הארץ בחוסר כל, והיום הוא אחד האנשים האמידים בקהילה החרדית בניו-יורק. תמי פולצ'ק הגיעה לשלושה חודשים, ונשארה 20 שנה. ומאז שיוחנן גורליק הגיע לניו-יורק, עלה מניין הצעות השידוכים שקיבל. "אפשר לעבוד כאן גם בלי לעשות צבא"

קהילות "היורדים החדשים" והמהגרים ישנים שמתרכזות בלוס-אנג'לס ובטורונטו מוכרות לכל ישראלי, אך תופעה מקבילה המתרחשת בעוצמה מוכרת פחות: היורדים החרדים. הם מתרכזים בעיקר בניו-יורק, וטוענים כי לארצות הברית יש יותר מה להציע להם מאשר למולדתם, ישראל. 

 

 <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

כמו בקרב מקביליהם שאינם חלק מהמגזר החרדי, לתנאים הכלכליים ולאווירה החברתית יש חלק גדול במערך השיקולים. אבל לא מעט חרדים שעמם שוחחנו מבהירים כי לא קיצוץ הקצבאות או האווירה האנטי-חרדית מבריחה אותם, כי אם בעיות הקשורות באורח החיים החרדי בישראל. זה שמעדיף את תורתם-אומנותם על פני יציאה לעבודה. לעומתם, גם לפטור מהצבא יש חלק במערך השיקולים של יורדים חרדים.

  

 

"בישראל למדתי ב'דרך השם', שידועה כישיבה של בחורים שעובדים ולומדים חצי יום", מספר יוחנן גורליק המתגורר בניו-יורק. "בארץ אוטומטית מסתכלים על מי שלומד שם כעל 'סחורה מסוג ב'. כאן, בארצות הברית, אנשים מחפשים מישהו שיש לו אמצעים כלכליים לפרנס, שלאו דווקא ישב וילמד כל היום. שיקבע עתים לתורה, אבל שיביא פרנסה טובה הביתה". לדבריו, מאז שעבר לניו-יורק, הוא זוכה להצעות שידוכים מרובות יותר מאלו שקיבל בארץ.

 

בנימין ברבר עזב את ישראל לפני שנים ארוכות, כשבכיסו 117 דולר בלבד. היום הוא נחשב לאחד מהאנשים

האמידים בקהילה החרדית בבורו פארק שבניו-יורק. "הגעתי לכאן בעירום ובחוסר כל, אבל עם הרבה התמדה ועם הרבה כוח השגתי את מה שהשגתי", אומר ברבר.

 

לדברי תמי פולצ'ק, שהיגרה לארצות הברית מישראל לפני 20 שנה, ישראליות חרדיות רבות מגיעות לניו-יורק, ומתקבלות בברכה על ידי הקהילה החסידית. "בנות ישראליות פשוט מאוד מרגישות פה בנוח, גם כי החסידות מתאימה להן, וגם כי הן מוצאות פה חברות מאוד מהר. יש פה קהילה ישראלית מאוד גדולה", היא אומרת.

 

היא עצמה הגיעה לניו יורק בעקבות בעלה. "הוא היה אמריקאי וזה היה אקזוטי בשבילי לעבור למקום אחר, וחשבתי ביג דיל, נבוא לשלושה חודשים ואחרי זה נחזור לישראל. 20 שנה אחרי זה, אנחנו עדיין בשלושת חודשי הניסיון", היא מספרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
אווירה ציבורית מקבלת. יוחנן גורליק
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אלי מנדלבאום
עדיין בשלושת חודשי הניסיון. תמי פולצ'ק
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אלי מנדלבאום
עם הרבה התמדה. בנימין ברבר
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים