שתף קטע נבחר

"אף אחד לא מבקש מקבלנים להיות פילנטרופ"

בכנס נדל"ן באילת הבהיר מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, כי תפקיד המדינה להציף את השוק בקרקעות לבניית דירות כדי להוריד מחירים - ואין זה תפקיד הקבלנים. על פינוי מחנות צה"ל באזורי הביקוש לצורך הקמת דירות, הכריז שבסוף 2014 ישווקו קרקעות לבניית כ-3,000 יח"ד בצריפין. "הממשלה רוצה להוריד מחירים, אבל כשהיא לא מצליחה - חושבים שהיא לא רוצה"

האם התוכנית לפינוי מחנות צה"ל במרכז הארץ לצורך הקמת אלפי דירות מתחילה לקרום עור וגידים? אם שואלים את בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל, שיווק הקרקעות לבנייה יתחיל כבר בסוף השנה הבאה. "בסוף 2014 נשווק כ-3,000 יחידות דיור במחנה צריפין", אמר הבוקר (ד') ליברמן בוועידת "עיר הנדל"ן" של מרכז הבנייה הישראלי באילת.

 

 

"למדינת ישראל לוקח זמן לבצע, אבל בסוף כשהדב מתעשת וקם מרבצו - כל האחרים מיישרים קו", אמר. "2014 היא שנת המבחן שלנו. התכנון בחלק ממחנות צה"ל מסתיים, ובסוף 2014 ובמהלך 2015 נראה כבר התחלה של שיווקי קרקעות בשלישות ברמת גן, בתל השומר ובמחנה צריפין".

 

בפאנל שהנחה כתב "ידיעות אחרונות" עופר פטרסבורג, התייחס ליברמן למושג "גדרה-חדרה" וציין כי מעתה יש "למתוח" את אזורי הביקוש מסביב לתל-אביב ולהפוך את המושג ל-"קריית ביאליק-קריית גת". "למה מודיעין, שנמצאת במרחק 32 דקות ברכבת מתל-אביב טובה יותר מקריית גת, שנמצאת גם היא במרחק של 32 דקות מתל-אביב?", שאל ליברמן, "במודיעין יש בטון - בקריית גת יש כרמים ירוקים".

 

"ריסון מחירי הדירות יהיה בסוף 2014"

כשנשאל אם מחירי הדירות יתחילו לרדת בסוף 2014, כפי שהכריז באחרונה שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, הבהיר ליברמן כי "הריסון של מחירי הדירות יהיה בסוף 2014, ובשנת 2015 נתחיל באמת לראות ירידה במחירים". הוא הוסיף כי גולת הכותרת להורדת המחירים היא פרויקט "הסכמי הגג" שיזמה הרשות, שאף קיבלה גיבוי בדיון שנערך שלשום בישיבת קבינט השרים לדיור. "הממשלה רוצה להוריד מחירים", הדגיש ליברמן, "אבל כשהיא לא מצליחה - חושבים שהיא לא רוצה".

 

בהמשך התייחס ליברמן לדו"ח החצי שנתי שפרסמה השבוע רשות מקרקעי ישראל, לפיה במחצית הראשונה של 2013 שווקו כמעט 19 אלף יחידות דיור. "עד סוף השנה הרשות תשווק למעלה מ-35 אלף יחידות דיור", הבטיח והוסיף כי כיום שווקו כבר כ-28 אלף יחידות דיור.

 

ליברמן התייחס גם לקבלנים, שטענו במהלך הפאנל כי הם חוששים מירידת מחירי הדירות. "הקבלנים הם לא צדיקים תמימים - הם בעלי עסקים שרוצים להרוויח", אמר. "אבל מדינת ישראל מספיק רצינית וחזקה כדי לקבל החלטות לשווק בהיקפים גודלים במקומות הרלוונטיים, כדי לגרום להצפה בשוק - וזה התפקיד שלה ולא של הקבלנים. אף אחד לא מבקש מהם להיות פילנטרופ", ציין.

 

שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, חיזק את דבריו של ליברמן ואמר כי "הממשלה לא עומדת להרוויח על הקרקעות שתפשיר לטובת בניית דירות - אנחנו מוכנים לספוג את מחיר הקרקע מול הקבלנים". הוא התייחס להצעה של משרד השיכון, שזכתה לכינוי "מחיר מטרה", לפיה 20% מהדירות שייבנו בפרויקטי מגורים, יימכרו תחת פיקוח של הממשלה. לדבריו, מטרת ההצעה היא להשפיע באמצעות פיקוח על מחירי הדירות החדשות - על מחירי הדירות מיד שנייה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אייל יצהר
בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל
צילום: אייל יצהר
מומלצים