שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למה השיעול לא עובר? 14 סיבות לבדוק

  אתם סובלים משיעול טורדני כבר שבועות ארוכים? התקף אסתמה, תרופות נגד לחץ דם, דום נשימה בשינה ואפילו לחץ נפשי - כולם עשויים להיות קשורים בשיעול ממושך, ודורשים בדיקת רופא. כך תדעו כיצד אפשר לטפל בבעיה, ומתי השיעול מחייב לגשת למיון בדחיפות

  נמאס לכם להשתעל בלי הפסקה? במרבית המקרים נובע שיעול טורדני ממחלה ויראלית חולפת האופיינית לעונות המעבר ולחורף, אבל כשהשיעול נמשך זמן רב מדי או מתלווה לתסמינים נוספים, מדובר במצב הדורש בדיקה רפואית ועלול להיות מסוכן.

   

   

  השיעול מטריד אתכם? קראו עוד:

   

  הנה הגורמים המרכזיים לשיעול ממושך שמחייבים טיפול אצל רופא:

   

  1. הצטננות ושפעת

  הסיבה השכיחה ביותר לשיעול כרוני, המתרחשת לאחר זיהום ויראלי. מרבית התסמינים של הצטננות או של שפעת חולפים תוך כמה ימים, אולם לעתים השיעול "נתקע" למשך שבועות ואפילו חודשים, משום שהנגיפים גורמים לדרכי האוויר להפוך לדלקתיים ולרגישים, מה שמעורר את רפלקס השיעול. כך, גם הרבה אחרי שהנגיף נעלם, השיעול עלול להימשך.

   

  2. זיהום חיידקי

  היא שכיחה פחות ממחלות ויראליות, אבל דלקת ריאות עלולה לגרור שיעול שעשוי להימשך גם חודשים לאחר שחלפה. שיעול הנגרם מחיידק מלווה בדרך כלל בחום, אך לא בנזלת (אם מדובר בדלקת ריאות חיידקית ולא ויראלית). בצילום חזה ניתן להבחין באזורים בהירים או לבנים המעידים על דלקת, אך ישנם מקרים שבהם דלקת ריאות חיידקית לא תופיע בצילום.

   

  אם יחשוד הרופא בקיומה של דלקת ריאות, תקבלו טיפול אנטיביוטי. לבני 65 ומעלה, חולי סוכרת וחולים במחלות של מערכת החיסון מומלץ לקבל אחת לחמש שנים חיסון "פנאומובקס" המגן בפני החיידק פנאומוקוק, הגורם המרכזי לדלקת ריאות, ולקבל מדי שנה חיסון נגד שפעת.

   

  3. אסתמה

  על פי ההערכות, כ-300 מיליון איש ברחבי העולם לוקים באסתמה, ומספר זה צפוי לעלות ל-400 מיליון תוך 20 שנה. על פי הערכת המרכז הלאומי הישראלי לבקרת מחלות, בארץ סובלים כ-163 אלף איש מאסתמה, מתוכם מתים מדי שנה כ-150 אנשים בשל סיבוכי המחלה.

   

  תסמיני האסתמה המוכרים הם צפצופים, קוצר נשימה, נחיריים מורחבים, הבלטה של הצלעות ונשימה מהירה. האסתמה אינה חייבת להתבטא תמיד בסימפטומים חמורים, ועשויה לגרום לשיעול תכוף.

   

  מדובר במחלה דלקתית של דרכי הנשימה, המופיעה כתגובה לגירויים שונים. תגובה זו מתבטאת בהיצרות חסימתית של דרכי הנשימה, בבצקת, בהפרשות ריר מרובות ובהתכווצות של החלק השרירי בדופן דרכי הנשימה. חסימות אלה גורמות להפרעה באוורור ובחמצון בדרגות חומרה שונות. את מרבית ההתקפים ניתן למנוע בטיפול פשוט ויעיל.

   

  אבחון האסתמה נעשה בבדיקת רופא ובבדיקת תפקודי ריאות.

   

  נגיפי השפעת גורמים לדרכי האוויר להפוך לדלקתיים ולרגישים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  נגיפי השפעת גורמים לדרכי האוויר להפוך לדלקתיים ולרגישים(צילום: shutterstock)

    

  4. שיעול התקפי

  החיידק "בורדטלה פרטוזיס" גורם למחלת השעלת, הכוללת כמה שלבים: תחילה מופיעות נזלת מרובה והפרשה בעיניים, ובהמשך מגיעים התקפי שיעול קצרים הנמשכים על פני היממה כולה, מלווים בהאדמה של הפנים ושל העיניים עד רצון להקיא. השיעול מטריד מאוד ואף גורם לתחושת צריבה בחזה ולכאבי צלעות.

   

  שעלת מסוכנת במיוחד לתינוקות, אצלם היא עלולה לגרום להפסקות נשימה ואפילו לדלקת מוח. השיעול עלול להימשך מספר חודשים, לכן הוא קרוי "מחלת מאה הימים".

   

  שעלת מדבקת ביותר, והסיכון להידבק מאדם משתעל הלוקה במחלה הוא כמעט 100%. בישראל מקבלים התינוקות חיסון בגיל חודשיים, אולם נתונים של השנים האחרונות גילו שיעילותו הולכת ויורדת עם השנים, כך שהמבוגרים נותרים חשופים לנגיף. מסיבה זו המליץ באחרונה משרד הבריאות לכל הנשים בהריון להתחסן נגד המחלה. החיסון ניתן גם לחיילים לפני גיוס, למטיילים ולמי שנחבל ומקבל חיסון אנטי טטנוס.

   

  לרוע המזל, אין טיפול המחסל את התסמינים. הטיפול האנטיביוטי (בתרופות ממשפחת המקרולידים כמו אזניל וקלאסיד) מונע את העברת החיידק לסביבה, אך כמעט שאינו משפיע על השיעול. הדרך הטובה ביותר להימנע היא כאמור להתחסן נגד החיידק.

   

  5. נחירות ודום נשימה בשינה

  נחירות ודום נשימה בשינה גורמים לא רק לעייפות במהלך היום, לבעיות ריכוז ולחץ נפשי, אלא גם ליתר לחץ דם, קוצר נשימה - ושיעול כרוני.

   

  אם קיים שיעול כרוני בשילוב נחירות או עייפות, מומלץ לבקש מהרופא בדיקה במעבדת שינה.

   

  6. בעיות נפשיות

  רופאים רבים מאמינים שלחץ נפשי עלול לגרום לירידה בפעילות מערכת החיסון ולהאריך את משך המחלה. בנוסף, הפרעות נפשיות רבות עלולות לגרום להופעת שיעול מחזורי, שאין לו סיבה "רפואית". במקרה כזה, ולאחר ששלל רופא המשפחה סיבות אחרות, מומלץ לשקול פנייה לאבחון ראשוני אצל פסיכיאטר.

   

  7. רפלוקס

  על פי ההערכות, סובלים אלפי אנשים בישראל - כמו מיליונים ברחבי העולם - מכיב פפטי בקיבה או בתריסריון המוכר יותר בשמו הלועזי "אולקוס". מדובר בפצע שטחי קטן בדרך כלל המופיע אצל כ-3% מהאוכלוסייה, שאינו גורם לבעיות מיוחדות, אלא כשהוא הופך רחב ועמוק יותר. בשלב זה צצים תסמינים הדורשים טיפול ובהם כאבים בחזה ושיעול כרוני.

   

  בעבר היה הכיב הפפטי שכיח בקרב צעירים, אולם עם השימוש הנרחב במשככי כאבים הפך היום הכיב לשכיח יותר באוכלוסיה המבוגרת.

   

  הגורם העיקרי לכיב הוא החיידק הליקובקטר, שאת הימצאותו אפשר לאתר בבדיקת דם או בתבחין נשיפה פשוט בקופת החולים. גורמים שכיחים אחרים לכיב קיבה הם תרופות ממשפחת ה-NSAIDS לטיפול בדלקות ושיכוך כאבים.

   

  במקרה שאובחן כיב, ניתן לטפל באנטיביוטיקה משולבת עם נוגדי חומצה.

   

  8. שימוש ממושך בתרסיסי אף

  טיפות ותרסיסים לאף סתום הנמכרים ללא מרשם רופא עלולים להיות מתכון לאסון, כיוון שבשימוש של מעל שלושה ימים הם גורמים להתמכרות. רירית האף הופכת גדושה עוד יותר, מה שמגביר את הצורך בשימוש תכוף בתרסיסים, והתוצאה היא כדור שלג הגורם לנזלת כרונית או לאף סתום העלולים לגרום גם לשיעול כרוני.

   

  אם התמכרתם לתרסיס, פנו לרופא אף אוזן גרון כדי שיבצע גמילה הדרגתית ויחליף את התרסיס בתרופות אחרות שאינן ממכרות, או שיציע פתרון ניתוחי במקרה הצורך.

   

  שיעול כרוני בשילוב נחירות או עייפות? פנו למעבדת שינה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  שיעול כרוני בשילוב נחירות או עייפות? פנו למעבדת שינה(צילום: shutterstock)

   

  9. שאיפת גוף זר

  רופאי ריאות יודעים לספר היטב על חפצים ששלפו מריאותיהם של אלה שסבלו משיעול ממושך ולא ידעו כלל כי בריאותיהם מתחבאים גופים זרים. כל מקרה של שיעול ממושך דורש בחינה של האפשרות כי נשאף גוף זר כלשהו, בין שמדובר בחלקיק מזון, גרגר או עצם אחר שהשתרבב דרך קנה הנשימה אל הריאות.

   

  לפיכך, אם לא נמצא הגורם לשיעול הממושך, יש לעתים צורך בבדיקת ברונכוסקופיה שבה מוחדר לקנה הנשימה צינור ובקצהו מצלמת וידאו ומלקחיים. במקרה שיאותר גוף זר, הוא יישלף באמצעות המלקחיים.

   

  10. אוויר לח או יבש מדי

  אוויר יבש, השכיח מאוד בחורף, עלול לגרום לגירוי של מערכת הנשימה ולשיעול. אוויר יבש עשוי להוביל לשיעול גם בקיץ, כיוון שמערכות מיזוג האוויר מייבשות בעצמן.

   

  מנגד, גם אוויר לח מדי עלול לעודד התפשטות של אלרגנים ולהוביל לשיעול כרוני או להתקפי אסתמה. אם אתם סובלים משיעול כרוני, ודאו שרמת הלחות סביבכם היא 40%-50%, בקיץ ובחורף.

   

  11. תרופות ללחץ דם

  אם אתם מטופלים בתרופות נגד לחץ דם, דעו שחלקן עלולות לגרום לשיעול. מדובר בתרופות מקבוצת "מעכבי האנזים המהפך", ובקיצור ACE, שאחת מתופעות הלוואי שלהן היא שיעול. שמות התרופות האלה מסתיימים בדרך כלל ב"פריל", למשל רמיפריל, קפטופריל ואנלאפריל.

   

  אם אכן השיעול כרוני, גשו לרופא כדי לבדוק אפשרות להחליף את הטיפול או לבצע שינוי במינון, שפעמים רבות יפסיק את השיעול.

   

  12. עישון

  רבות נכתב על אלפי הרעלנים שבכל סיגריה, הגורמים לעשרות מחלות. כבר בשלבים הראשונים של ההתמכרות לניקוטין, פוגם עשן הסיגריות בשערות העדינות המצפות את דרכי הנשימה והאחראיות על הוצאת הכיח. כתוצאה מכך, נותר כיח על החלק הפנימי של קנה הנשימה - ומעורר שיעול כרוני.

   

  רעלני הסיגריה גורמים גם לבצקת, להיצרות דרכי הנשימה ולפגיעה בנאדיות הריאה עד כדי מחלה חסמתית כרונית - COPD. עישון עלול כמובן לגרום גם לסרטן הריאות, שעשוי להתבטא בשלבים הראשונים בשיעול בכיח דמי.

   

  13. אי ספיקת לב

  כ-2% מהאנשים בישראל סובלים מאי ספיקת לב, המכונה גם "כשל לבבי". מדובר במצב מסכן חיים שבו שריר הלב אינו מתכווץ דיו כדי להזרים את הדם אל הגוף ובחזרה. הכשל הלבבי עשוי לתקוף את הצד הימני או השמאלי של הלב - או שניהם גם יחד.

   

  מאחר שמשאבת הלב אינה פועלת כראוי מצטבר דם באזורים שונים בגוף, מה שמוביל ליצירת בצקות בריאות (כשצדו השמאלי של הלב כשל), בגפיים (כשצדו הימני של הלב כשל) או בכבד. בשל זרימת הדם המופחתת, איברים רבים אינם מקבלים די חמצן וחומרי תזונה, מה שפוגם בתפקודם.

   

  אי ספיקת לב עשויה להתבטא, בין היתר, בשיעול כרוני. בהאזנה לריאות ישמע הרופא בדרך כלל "בעבוע", בדומה למים רותחים. ישנם טיפולים רבים יעילים לאי ספיקת לב, המשפרים את תפוקת הלב ומסלקים את הנוזלים שהצטברו בגוף. עם זאת, פעמים רבות המצב חמור עד כדי צורך בהשתלת לב.

   

  העשן בשערות העדינות המצפות את דרכי הנשימה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  העשן בשערות העדינות המצפות את דרכי הנשימה(צילום: shutterstock)

   

  14. מחלות כרוניות נוספות

  שיעול ממושך עלול לנבוע ממגוון רחב מאוד של מחלות נדירות יותר, ובהן גידולי ריאה, שחפת, סיסטיק פיברוזיס, הרעלות, מחלות ראומטולוגיות, פרזיטים, מומים מולדים, הפרעות אנטומיות ותופעות לוואי של תרופות אחרות.

   

  חשוב לזכור שאין סיבה להמשיך ולסבול מהשיעול. אם התסמינים נמשכים מעל חודש, מומלץ לפנות לרופא המשפחה לבדיקות ראשוניות שלאחריהן תופנו להמשך בירור אצל מומחה ריאות או מומחים למחלות זיהומיות, אונקולוגיות או ראומטולוגיות.

   

  מתי צריך לגשת לחדר המיון?

  אלה הדגלים האדומים הדורשים לפנות ללא דיחוי לבדיקת רופא:

   

  • שיעול מלווה בדם.

   

  • נשימה מהירה (מעל 20 בדקה במבוגרים, מעל 40 בדקה בפעוטות).

   

  • הכחלה סביב הפה.

   

  • שיעול וחום הנמשכים מעל שלושה ימים.

   

  • שיעול המלווה בהקאות מרובות.

   

  • שיעולה מלווה בירידה לא מוסברת במשקל או בהזעות לילה.

    

  הכותב הוא מומחה ברפואת ילדים וכתב הבריאות של ynet

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אם אתם מטופלים בתרופות נגד לחץ דם, דעו שחלקן עלולות לגרום לשיעול
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים