שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  גלולת "היום שאחרי" לא יעילה בנשים מעל 75 ק"ג

  מחקר חדש גילה כי המרכיב הפעיל בגלולות היום שאחרי, בעל יעילות מופחתת במניעת הריון אצל נשים השוקלות מעל 75 ק"ג, ואינו מונע הריון במשקל מעל 80 ק"ג. גינקולוג ישראלי: "הממצאים נשמעים הגיוניים, ונצטרך להתייחס אליהם גם במתן גלולות רגילות"

  סכנת הריונות בלתי רצויים בגלולת היום שאחרי: מחקר חדש מגלה כי החומר הפעיל בגלולות היום שאחרי, אינו מונע הריון בנשים השוקלות מעל 80 ק"ג, ויעילותו מופחתת גם בנשים השוקלות מעל 75 קילוגרמים.

   

  את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

   

  חדשות בריאות נוספות:

   

  ראש המחלקה לבריאות האישה בחברת התרופות HRA Pharma פרדריק וולגרין, אמר היום כי תוצאות מחקר שנערך בתרופה "לבונורגסטרל", המרכיב הפעיל בגלולת היום שאחרי "נורלבו" וגלולות נוספות כמו Plan B ופוסטינור, בעל יעילות מופחתת בנשים השוקלות מעל 75 קילוגרמים, ואצל נשים השוקלות מעל 80 ק"ג הוא אינו מונע הריון.

   

  גלולה הנמכרת ב-50 מדינות

  התרופה "נורלבו" נמכרת בכ-50 מדינות ברחבי העולם וגם בישראל. היא החלה לשווק את הגלולה בצרפת בשנת 1999, ומכירותיה שם מגיעים לכ- 1.5 מיליון מנות בשנה. בתחילת 2014 תתחיל החברה להוסיף את אזהרת המשקל על אריזות התרופות.

    

  גלולת היום שאחרי מכילה את ההורמון הסינתטי פרוגסטרון, המצוי במינון נמוך גם בגלולות למניעת הריון. פעילותה הרפואית של הגלולה היא מניעת הריון לאחר קיום מגע מיני ללא אמצעי מניעה. הגלולה משנה את רירית הרחם ומונעת אפשרות של השרשת העובר.

    

  הגלולה מפחיתה את הסיכוי להריון בעקבות מגע מיני לא מוגן מ-8% ל-1%, לכן היא מהווה טיפול אפקטיבי המונע את ההריון לפני היווצרותו. ניתן להשתמש בגלולה במהלך 72 השעות שלאחר מגע מיני בלתי מוגן.

    

  הגלולה מכילה שתי טבליות: את הראשונה נוטלים במהלך 72 השעות הראשונות, ועדיף סמוך ככל האפשר לקיום המגע המיני. את השנייה נוטלים 12 שעות לאחר מכן, ולא יותר מ-16 שעות לאחר נטילת הטבלייה הראשונה.

    

  "גלולת היום שאחרי עוזרת רק במידה והאישה איננה בהריון", מסביר ל-ynet ד"ר איתן פאר, מומחה לגינקולוגיה מבית החולים רמב"ם וחבר האיגוד לאמצעי מניעה, "פרט לכך, ההורמונים שבגלולות נטמעים בתוך רקמת שומן ומופרשים בצורה לא אחידה משם. לכן, הגיוני שסוגיית המשקל של המטופלת תשפיע על יעילות הגלולה. עד עתה לא קיבלנו כל אזהרת משקל, אבל הממצאים נשמעים הגיוניים, ונצטרך להתייחס אליהם גם במתן גלולות רגילות למניעת הריון, וגם בגלולות היום שאחרי".

   

  מחברת כצט משווקת "נורלבו" טרם נמסרה תגובה.

   

  מנכ"ל חברת תרימה, משווקת פוסטינור, מסר כי הנושא ייבדק.

         

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  גלולת היום שאחרי. לא יעילה בנשים מעל משקל של 75 ק"ג
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים