שתף קטע נבחר

שופט הסכים: הבת לא חייבת לפגוש את אמה

למרות הסדרי ראייה במסגרת גירושי הוריה, החליטה בת 15 המתגוררת עם אביה שאין לה פנאי לבלות עם אמה. שופט שנפגש עם הנערה באופן אישי התרשם ממנה וקבע: "היא נערה עצמאית, החלטתה נחושה"

לפתחו של בית משפט לענייני משפחה הגיעה מחלוקת שעניינה הסדרי ראייה של נערה בת 15 אשר גרה עם אביה, ואמורה להתראות עם אמה בהתאם להסדרים שנקבעו בהסכם הגירושין. אולם בתביעה שהגישה האם היא טענה שהבת מסרבת לראותה בשל הסתה אגרסיבית של האב, ולכן הסדרי הראייה אינם מתקיימים כלל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

השופט יעקב כהן הזכיר לצדדים שתקנות סדר הדין האזרחי קובעות בין היתר שבתביעות הקשורות לקטין במסגרת מחלוקת משפחתית, על בית המשפט לאפשר לילד להביע את דעותיו, רגשותיו ורצונותיו. בהתאם לתקנות, המשקל שיש לתת לדעתו של הילד עומד ביחס ישיר לגילו ולמידת הבגרות שלו.

השופט: "הבחירה חופשית ועצמאית" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
השופט: "הבחירה חופשית ועצמאית"(צילום: shutterstock)

השופט כהן ציטט את האמנה בדבר זכויות הילד, אשר אף היא מייחסת חשיבות לרצונותיו: "מדינות חברות יבטיחו לילד המסוגל לחוות דעה משלו את הזכות להביע דעה כזאת בחופשיות בכל עניין הנוגע לו, תוך מתן משקל ראוי לדעותיו בהתאם לגילו ולמידת בגרותו של הילד".

 

פגישה גורלית

משכך החליט השופט להיפגש עם הנערה. בשיחה שקיים עמה עלה בבירור שהיא לא חשה צורך להיפגש עם אמה לעיתים תכופות. הנערה הדגישה בפניו שהיא לא פנויה לכך בשל עיסוקיה ותחביביה הרבים.

היא הוסיפה וסיפרה על קשריה המעולים עם אביה, שמילדותה היה לחברה הטוב שבפניו הייתה שופכת את לבה. זאת לעומת קשריה הרופפים עם אמה לאורך השנים.

 

השופט התרשם שמדובר בנערה מוכשרת, פתוחה וחברתית למדי. הוא הוסיף שהיא גיבשה דעות עצמאיות על אודות הוריה, וכי למרבה הצער בנתה בלבה חומת הגנה עבה מפני אמה. "בחירתה באביה כאיש סודה הינה בחירה חופשית ועצמאית והתנגדותה לקיום קשר נורמטיבי עם אמה היא נחושה", כתב.

 

נוכח גילה של הנערה סבר השופט שיש להעניק לרצונה משקל מכריע ולכן אין לכפות עליה מפגשים עם אמה, אף שאלה נקבעו במסגרת הסכם הגירושים של הוריה. עם זאת קבע השופט שעל המשפחה לפנות למתאמת הורית, אשר תפקידה להיפגש עם הקטינה שלוש פעמים לפחות ולנסות לפעול לחידוש הקשר בין הבת לאם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים