שתף קטע נבחר

לפיד ואריאל חתמו על "הסכם גג" בקריית גת

שרי האוצר והשיכון ורשות מקרקעי ישראל חתמו על "הסכם הגג" ראשון עם עיריית קריית גת, במסגרתו תקום שכונת "כרמי גת" בצפון העיר שתכלול יותר מ-7,000 דירות. לפי ההסכם, המדינה תיתן קדם מימון לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומוסדות ציבור שיפותחו עוד בטרם בניית השכונה. לפיד: "אין דרך אחרת להגדיל את היצע הדירות - להתיר חסמים בירוקרטים ולעבוד יחד"

שיתוף פעולה בין-משרדי יוצא לדרך. שר האוצר, יאיר לפיד, שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, ומנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, חתמו היום (ה') עם ראש העיר קריית גת, אבירם דהרי, על "הסכם הגג" הראשון, המבטיח שיווק מואץ של כ-7,000 יחידות דיור בשכונת "כרמי גת " הירוקה בשנתיים הקרובות. ההסכם יביא להתחלות בנייה בקצב מהיר לאחר השיווק, כאשר המדינה תיתן קדם מימון לפיתוח תשתיות פארק רחב ידיים, מוסדות חינוך ומוסדות ציבור - ואלו יפותחו בשלב הראשון עוד טרם בניית השכונה. 

 

"הסכמי הגג" - כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

בחודשים הקרובים צפויים להיחתם הסכמים דומים עם מודיעין, ראש העין וקריית ביאליק, אשר יניבו למעלה מ-37 אלף יחידות דיור בשלוש השנים הקרובות באזורי הביקוש. זאת, לצד השיווקים האחרים של רשות מקרקעי ישראל והתוכניות הנוספות שקבינט הדיור החליט עליהן, במסגרת המאמץ הממשלתי להוריד את מחירי הדיור.

 

שר האוצר לפיד אמר היום כי "זה מה שאנחנו עושים בקבינט הדיור - מחברים בין כל משרדי הממשלה כדי שבמקום אחד יהיו כל הפתרונות שהציבור צריך בשביל לחיות: שלטון מקומי חזק ואכפתי, חינוך, תחבורה, מסחר וריאה ירוקה. זו הדרך - ואין אחרת - להגדיל את היצע הדירות: להתיר חסמים בירוקרטים ולעבוד יחד".

 

השר אריאל הוסיף כי "הסכם הגג הראשון בעיר החדשה של 'כרמי גת' יהיה ראש חץ שיביא לשינוי אמיתי באפקטיביות ובמהירות של שיווקי הקרקעות למגורים. עם ודאות מלאה לרשות המקומית, לקבלנים ולרוכשים הפוטנציאליים כי בתוך זמן קצר יינתנו היתרי הבנייה, יבוצעו עבודות הפיתוח והתשתית ויוקמו כל מוסדות הציבור ברמה גבוהה. קריית גת ראשונה ואחריה יבואו ערים נוספות באזורי הביקוש. זאת, בזכות שילוב ידיים של כל משרדי הממשלה והבנה כי אנו נמצאים במצב בו המדינה צריכה לנקוט בצעדים דרסטיים להקלה על מצוקת הדיור ולהגדלת מלאי הדירות".

 

ליברמן ציין כי "מדובר במתווה שנותן מענה אפקטיבי בטווח הזמן הקצר לביקושי הדיור. הסכמי הגג הופכים את השיווקים של רשות מקרקעי ישראל לשיווקים אפקטיביים שיש בכוחם להשפיע על שוק הדיור". הוא הוסיף כי "הסכמי הגג זו הזדמנות שהציבור חייב לחטוף בשתי ידיים. רוצו לקריית גת - בעוד כמה שנים מחיר דירה בעיר יהיה גבוה מ-850 אלף שקל, וקריית גת תהפוך ל'שכונה הדרומית' שלת תל-אביב".

 

הדמיות השכונה החדשה (הדמיה: מינהל מקרקעי ישראל) (הדמיה: מינהל מקרקעי ישראל)
הדמיות השכונה החדשה(הדמיה: מינהל מקרקעי ישראל)

 (הדמיה: מינהל מקרקעי ישראל) (הדמיה: מינהל מקרקעי ישראל)
(הדמיה: מינהל מקרקעי ישראל)

 

שיטה משנות ה-90 של המאה הקודמת

החתימה על ההסכם היום מגיעה לאחר שבאוגוסט האחרון החליטה הממשלה להחזיר את שיטת "עסקאות הגג", שהייתה בשימוש לאחרונה בשנות ה-90 של המאה הקודמת, כמענה למצוקת הדיור. בשיטה זו, חותמים משרדי הממשלה על הסכמים עם עיריות בישראל על הקמת אלפי יחידות דיור, כאשר הממשלה מתחייבת לספק את כל התשתיות והשירותים הנדרשים לקליטת התושבים שיתווספו לעיר.

 

במסגרת ההסכם מתחייבים המשרדים להעמיד את כל השירותים והתשתיות הנדרשים להקמת 7,598 דירות במתחם "חוות הזרע" בצפון קריית גת. העירייה, מצדה, מתחייבת להוציא היתרי בנייה ולבצע עבודות פיתוח ראשוניות תוך זמן קצוב, ולהשתמש בהיטלי ההשבחה שישלמו הקבלנים לצורך הקמת מוסדות ציבור ותרבות בשכונות החדשות שיוקמו.

 

על פי ההסכם, יפונה מתחם חוות הזרע עד סוף שנה זו, ורוב הדירות ישווקו עד סוף 2014. אכלוס סופי יושלם עד מרס 2017, כאשר עד סוף 2015 מתחייבים משרדי הממשלה להשלים את בניית התשתיות; ועד מרס 2017 מתחייבים משרדי החינוך והכלכלה להקים את מוסדות החינוך הנדרשים. כמו כן, משרד התחבורה מתחייב להקים מפרידנים (מפלסיות קטנות המשמשות כיום כתחליף למחלפים) על כביש 35 עד סוף 2016.

 

העסקה שהושקה היום היא סנונית ראשונה בסדרה של עסקאות דומות שיחתמו בשנים הקרובות עם עיריות שיסכימו לקדם בנייה של אלפי יחידות דיור חדשות בשטחן. עסקאות אלה מכונות "עסקאות גג" ונעשה בהן שימוש בעבר בשנות ה-90, כאשר ביקשה הממשלה לקדם את בנייתן של דירות חדשות על מנת לשכן עולים מחבר העמים. העסקה הנרחבת ביותר שנחתמה אז הייתה בין הממשלה לעיריית ראשון לציון. כתוצאה מעסקה זו גדלה אוכלוסייתה של ראשון לציון בשיעור ניכר והיא הפכה לעיר הרביעית בגודלה בישראל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אליעד לוי
בנייה בקריית גת. שכונה חדשה בפתח
צילום: אליעד לוי
צילום: אלי מנדלבאום
שר האוצר יאיר לפיד
צילום: אלי מנדלבאום
שר השיכון אורי אריאל
מומלצים