שתף קטע נבחר

סערת הבדואים: המכתב המפתיע של בגין

קרב גרסאות בין השר שניסח את מתווה פראוור ההיסטורי לבין יו"ר הקואליציה. "מעולם לא אמרתי שהבדואים הסכימו, כי לא הצגתי את התוכנית בפניהם", כתב בגין. יריב לוין טוען: "אמרת שאין ברירה אלא לאשר את החוק" - ועכשיו דורש שינויים משמעותיים, לרעת הבדואים

מתווה תוכנית פראוור ההיסטורי של קרקעות הבדואים בנגב מעורר סערה - והפעם במגרש הפוליטי: השר לשעבר בני בגין, שמונה מטעם הממשלה לטיפול בנושא ולגיבוש הצעת החוק, טוען במכתב מפתיע שיובא הבוקר (יום ב') לפני ועדת הפנים של הכנסת, כי הבדואים מעולם לא הסכימו למתווה המוצג. בתגובה, יו"ר הקואליציה יריב לוין שלח לו מכתב ובו טען אחרת - וכעת הבטיח שינויים.

 

"מתווה פראוור": שאלות, תשובות ומחלוקת

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

בנט מגיב ללפיד: 'להוריד מחירים ולא יישובים'  

"הסכם היסטורי": תעלת הימים יוצאת לדרך

 

"בעקבות שיחתנו", כתב בגין במכתב שמוען לדורון אלמוג, הממונה על יישום התוכנית מטעם משרד ראש הממשלה, "שבה סיפרת לי על דברים שאמר לך יו"ר הקואליציה יריב לוין בעניין

חקיקת חוק ההסדרה של התיישבות הבדואים בנגב, אני מבקש להבהיר שוב כי בניגוד למה שנטען בשבועות האחרונים, לא אמרתי לאיש אף פעם שהבדואים מסכימים לתוכניתי. הסיבה לכך פשוטה: לא אמרתי זאת כי לא יכולתי לומר, מאחר שלא הבאתי בפניהם את התוכנית".

 

בגין טוען כי תוכניתו לא הובאה בפניהם וממילא לא יכלו לתת את אישורם. "לא הצגתי את הצעת החוק שתוקנה על ידי בפני ציבור כלשהו כולל בדואים, לכן לא יכולתי לשמוע מהם תגובות לתוכניתי. מכאן שלא יכולתי לדעת את מידת תמיכתם בחוק מכאן נובע שלא יכולתי לומר כי אני יודע על תמיכתם בחוק ולא אמרתי".

 

בגין ממשיך במכתבו וטוען: "חברים אחדים בסיעות הקואליציה טענו בעקבות הפגנה אלימה שארגנה בל"ד בנגב כי זו הוכיחה ש'הבדואים מתנגדים לחוק' ועל כן יש לעצרו. אימוץ הטענה ש-500 מפגינים בדואים (שאליהם הצטרפו עוד 500 ערבים שהובאו באוטובוסים מצפון הארץ) מייצגים את ציבור הבדואים בנגב מהווה הישג חשוב למסיתים ומוזר שטענה שכזו שאין לה שחר נשמעת ממה שקרוי חוג הימין בישראל".

 

לצפייה במכתבו המלא של בני בגין - לחצו כאן   

 

"התבססנו על מה שאמרת"

יו"ר הקואליציה לוין, שקיבל העתק ממכתבו של בגין, לא נשאר חייב - והבהיר שעל פי מה שנמסר לו, היה זה ההסדר היחיד שהבדואים ברוב גדול הסכימו לו. לדבריו, רבים מתחו ביקורת על

 ההטבות הרבות לבדואים שיסכימו לוותר על תביעות הבעלות על קרקע. "הדגשת כי אין בפנינו ברירה אחרת אלא להביא לאישור את הצעת החוק במתכונתה הקיימת תוך ביצוע שינויים קלים בלבד", כתב לבגין.

 

לוין מציין כי בגין הוא זה שאמר לפני אישור הצעת החוק שמדובר במתווה מוסכם: "זאת, מאחר שכדבריך אז מדובר בהסדר היחיד אשר הבדואים, ברובם הגדול, נכונים לקבלו. הבהרת כי עלינו לאמץ את ההסדרים המוצעים לרבות עניין התמורות על מנת להבטיח שיתוף פעולה של הבדואים, תוך שציינת שפרטי ההסדר גובשו בהסתמך על הליך ההקשבה שביצעת ועל הסכמה של רבים מבין הבדואים להסדר המוצע.

 

לצפייה במכתבו המלא של יריב לוין - לחצו כאן

הפגנת הבדואים לפני שבועיים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפגנת הבדואים לפני שבועיים(צילום: רויטרס)

ח"כ לוין (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
ח"כ לוין(צילום: בני דויטש)

"נוכח הדברים שלעיל, ניתנה הסכמתי, כמו גם הסכמת רבים אחרים מחברי הקואליציה, לתמוך בחוק בקריאה ראשונה. זאת, על אף החשש הכבד שהועלה כבר אז כי העקרונות הקבועים בחוק יהוו נקודת מוצא חדשה לדרישות הבדואים במקום סוף פסוק לדרישות אלה", כתב לוין.

 

יו"ר הקואליציה ציין כי ההתפרעויות האחרונות וההפגנות האלימות הוכיחו בדיוק להיפך, "שקולם של המתנגדים מבין הבדואים הוא ברור וחד, ומאידך לא נשמע ולו קול בודד של בדואי

אשר הודיע על נכונותו לקבל את ההסדר המוצע. במצב זה, ברור כי החשש מהפיכת הצעת החוק לנקודת מוצא להמשך משא ומתן עם הבדואים מתאמת לנגד עינינו".

 

בנסיבות אלה, כתב, "אין מנוס מהמסקנה כי בניגוד למראית פני הדברים כפי שהייתה בעת אישור הצעת החוק בקריאה ראשונה, הרי תהליך ההקשבה לא הביא לסיכומים אשר הבדואים רואים עצמם מחויבים להם וכי אין הצדקה למתן הטבות מפליגות משעה שלא ברור כלל כי יש בהם להביא להסכמה כאמור". לוין קרא לשנות את החוק "באופן משמעותי", לקראת המשך הדיונים על נוסחו הסופי בוועדת הפנים.

 

"הסתרה במקום הסדרה"

במהלך הדיון בוועדת הפנים הבוקר אמר ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) כי החוק כולו עוסק יותר בהסתרה מאשר בהסדרה. ברכה אמר כי מבירור שערך עם החברות שהגישו עצמן למכרז עולה כי הוטלה עליהן חובת חיסיון. לדבריו, "מסכת השקרים ומצעד המסכות נמשכים. התוכנית אינה מציינת לאן לוקחים אותה ושום דבר בה לא ברור".

 

ברכה הוסיף כי "מבירור שעשיתי, החברות שהגישו הצעות במכרז לרשות לפיתוח הנגב התבקשו לחתום על חיסיון ואם לא יקיימו אותו יואשמו בפגיעה בביטחון המדינה. התוכנית הזאת מסוכנת יותר ממה שהיא נראית על שולחן הכנסת ויש מי שמוליך את הכנסת ואת ועדת הפנים שולל".

"התוכנית הזאת מסוכנת". ח"כ ברכה בוועדת הפנים, היום (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
"התוכנית הזאת מסוכנת". ח"כ ברכה בוועדת הפנים, היום(צילום: אלכס קולומויסקי)

השר לשעבר בגין בוועדת הפנים, היום (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
השר לשעבר בגין בוועדת הפנים, היום(צילום: אלכס קולומויסקי)

מסמך השמירה על סודיות שנחשף בוועדה ()
מסמך השמירה על סודיות שנחשף בוועדה

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר בוועדה כי "המפה שהוצגה כעת אומרת

 שכל מה שחששנו – נכון. חוק פראוור מציע שלל שלא אמצעי מלחמה נגד הבדואים בכדי באמת לגרש אלפים רבים מהם מבתיהם ומכפריהם. את המפה הזו הממשלה הסתירה מהבדואים. את המפה הזו הממשלה הסתירה גם מהכנסת. אי אפשר לשתוק על הסתרת המפה".

 

בתנועת "רגבים", המרכזת את המעקב אחר הקרקעות בנגב, אמרו כי "הסתרת מסמכים והבנות מדיוני הוועדה בעייתית ומעוררת תמיהה באשר לרצינות מטה היישום. את כלל ההסכמות והחתימות כולל מפת ההתיישבות יש לחשוף לאור השמש על מנת שכל אזרח בישראל יבין איך ממשלת ישראל מוסרת את צפון הנגב כמתנת חינם לכמה אלפי בדואים שמעולם לא הוכיחו את בעלותם החוקית על אותם קרקעות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השר לשעבר בני בגין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים