שתף קטע נבחר

החתונה האנטישמית שלי: גרסת הבמאי

אנטוני אורליוס, הצלם הבריטי שהפיק קלטת חתונה לזוג יהודי, המלאה בהערותיו האנטישמיות - זועם על הדלפתה: "מה יותר חמור, מה שהם עשו – או שיחה פרטית ביני לבין שותפי?" והוא אף מתנצל, בדרכו: "יש ביהודים נוקשות מסוימת, אבל הם עדיין בני אדם... הם חזקים יותר כתוצאה מהעונש שקיבלו"

כמתנה לחתונתם, קיבלו בני הזוג קלאודיה וסטן גוסמן מלונדון את סרט הווידיאו מהצלם, כשהוא מלא בביטויים אנטישמיים וגזעניים כלפיהם וכלפי אורחיהם (למשל, "אני לא חושב שאני מאשים את היטלר"). הפסקול האנטישמי מסרט החתונה עלה לרשת בסוף השבוע האחרון, ונחשף בכלי התקשורת בבריטניה ומחוצה לה, וגם כאן . הצלם, אנטוני אורליוס, החליט להגיב - ובתוקפנות.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >> 

 

 

אורליוס, מתברר, כועס מאוד על הזוג הטרי, שהחליטו לשחרר את הסרט עם הערותיו הבוטות לכלי התקשורת. "הם רוצים לתקוף אותי, זה מאוד מרגיז", הוא אומר ל"ג'ואיש כרוניקל", שחשף את הפרשה לראשונה. "אני מצטער שהם עשו זאת. התנצלתי והחזרתי להם את הכסף. מה שיותר גרוע זה מה שהם עשו: פרסמו שיחה שקטה שערכתי עם העוזר שלי. מה שאמרתי לא היה מתוך זדון, ומעולם לא התכוונתי לפגוע באף אחד", הוא מוסיף.

 

בני הזוג קלאודיה וסטן גוסמן שכרו את אורליוס (42) לשמש כצלם וידיאו בחתונתם, לפני כשנה. באיחור של תשעה חודשים קיבלו בני הזוג גוסמן את סרט החתונה, שנערך שלא לשביעות רצונם. הם בחרו לשלם תמורת החומר הגולמי, אך גילו כי סרט החתונה שלהם הפך לפלטפורמת מסרים מעליבים ואנטישמיים של הצלם ועוזרו על הזוג היהודי, אורחיו ו"היהודים" כולם.

 

"מה שיותר גרוע זה מה שהם עשו: פרסמו שיחה שקטה שערכתי עם העוזר שלי". הצלם זועם על הזוג גוסמן (צילום: הג'ואיש כרוניקל) (צילום: הג'ואיש כרוניקל)
"מה שיותר גרוע זה מה שהם עשו: פרסמו שיחה שקטה שערכתי עם העוזר שלי". הצלם זועם על הזוג גוסמן(צילום: הג'ואיש כרוניקל)

 

לאורך הצילומים אמר הצלם כי "אני לא חושב שאני מאשים את היטלר", "הנשים היהודיות הן יפות אבל פרות", על אורחים שרקדו לצלילי "סימן טוב ומזל טוב" הוא העיר: "זה ריקוד פסיכי ישראלי, לא?" ואז מיהר להוסיף: "הם באמת מרגישים שהם יותר טובים מכל אחד אחר, יהודים. אני לא חושב שאני מאשים את היטלר על השואה". ועוזרו עונה לו בתגובה: "בגלל זה השואה". גם הכלה ספגה מנחת לשונו של הצלם, שכינה אותה "כלה לא אטרקטיבית לחלוטין".

 

"הדברים נאמרו במסגרת שיחה שקטה ופרטית"

הצלם מצדו, הספיק כבר להתחרט, ולשלוח מכתב התנצלות "על המעשה המטופש והילדותי" שעשה, כדבריו, ולהחזיר את הכסף ששולם לו, אך כעת הוא בוחר להשיב אש, ולהטיל את האחריות על בני הזוג גוסמן, בטענה שחילופי הדברים היו במסגרת "שיחה שקטנה וסגורה", וציין כי הוא מתרעם על עצם פרסום הדברים בפומבי. 

 

"לא מאשים את היטלר". חלק מהשיחה בין הצלם ועוזרו, בקלטת החתונה

 

אורליוס מתאר עצמו כצמחוני שחס על בעלי חיים ואוהב בני אדם. אפילו יהודים (הגם שלשואה הוא ממשיך להתייחס כאל עונש שספגו). "חשבתי עמוקות על הדברים שאמרתי על היהודים", הוא אומר מביתו שבמערב סאסקס. "יש בהם נוקשות מסוימת, אבל הם עדיין בני אדם, ולכן הם לא שונים מאיתנו. התרבות שלהם חזקה יותר, בגלל מה שקרה איתם במלחמה. הם חזקים יותר כתוצאה מהעונש שקיבלו, והם צמחו ממנו".

 

"לא התכוונתי לפגוע באף אחד... זו הייתה סתם שיחת סרק מטופשת ופרטית עם השותף שלי", הוא מוסיף. וסבור כי הזוג מבקש להעניש אותו: "זה מאוד מכעיס, ואני מצטער שהם עושים את זה. אמרתי שאני מצטער ואף פיציתי אותם. מה יותר חמור: מה שהם עשו – או שיחה פרטית ביני לבין שותפי?"

 

הוא הוסיף כי הודה בזמן אמת שהדברים חשפו פאן בעייתי באופיו, "וכל מה שאני יכול זה להתפלל לאלוהים, ולנסות להיות אמיתי וכנה ככל האפשר".

 

חתונות יהודיות - לא פחות מחמש-שש מצלמות

החברה של אורליוס חדלה לפעול באוגוסט האחרון, בעקבות קשיי נזילות ומחסור בלקוחות, והוא אף טוען

כי התפוצצותה של הפרשה, חיסלה לחלוטין כל אפשרות שיחזור לצלם חתונות אי-פעם. אורליוס המעיד כי צילם במהלך הקריירה שלו מאות חתונות, וביניהן אף חתונות יהודיות – ציין כי אינו עושה חתונות יותר. "אין בזה הרבה כסף, במיוחד אם התקציב נמוך מלכתחילה. זה לא שווה אם אתה לא משאיר לקוחות מרוצים".

 

בני הזוג גוסמן טענו כי הצלם ביקש "להעניש" אותם על שבחרו בחבילה הזולה והבסיסית, שעלותה – 600 פאונד, לאחר שבאחד מקטעי הצילום נשמע אורליוס מתלונן כי בני הזוג בילו יותר בצילומי הסטילס שלהם, ממה שבחרו לעשות מול מצלמת הווידיאו. הוא עדיין עומד על כך שבחתונות יהודיות אין אפשרות, לדבריו, להסתפק בחבילת בסיס הכוללת מצלמה אחת, אלא לדבריו חייבים לפחות "חמש-שש מצלמות" שיכסו את האירוע, ובמיוחד את החופה, מכל זווית אפשרית.

 

"אתה חייב לצלם את האורחים, החברים, את הרב שזז כל הזמן", הוא מצטדק. "ניסיתי להסביר להם שהם זקוקים לחבילה אחרת, שאי אפשר לעשות עם החבילות הזולות חתונות יהודיות".

 

בני הזוג: "הוא לא מצטער בכלל"

את ההתנצלות (והמתקפה שעימה) דוחים בני הזוג גוסמן על הסף. "הוא לא היה רחום או מלא חרטה, עד שלא נתפס",

אומרת בתגובה הכלה, קלאודיה, קניינית בבית האופנה "ראלף לורן". "אני לא חושבת שהוא מצטער בכלל. הוא רק רצה לצאת מזה, אבל יש לנו ראיות, עכשיו וכולם יכולים לראות מיהו באמת".

 

מאז שפרשיית סרט החתונה האנטישמי עלתה לכותרות לפני כשבוע, בני הזוג הטרי המתגוררים בצפון לונדון מוצפים, לדבריהם, בתגובות תומכות. צלם וידיאו יהודי הציע להם לערוך מחדש את חומר הגלם האנטישמי, ובחינם.

 

"כולם המומים, קודם כל, משום שהכירו אותו כאיש מקצוע", גוסמן אומרת, "והסיבה השנייה היא העיתוי 'החגיגי' שבחר. יש כמובן גם תגובות מגעילות ברשת, אבל אני לא לוקחת את זה אישית. אני יודעת שיש אנטישמים בעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הג'ואיש כרוניקל
"צריך לצלם את הרב שזז כל הזמן". אנטוני אורליוס משיב מתקפה
צילום: הג'ואיש כרוניקל
מומלצים