שתף קטע נבחר

הגנרל שמנסה לעשות שלום במזרח התיכון

"שחקן קולנוע" מהמארינס, נערץ ואמיץ. ג'ון אלן נסק עד פרשת מיילים סודיים עם אישה. אובמה וקרי לא ויתרו על הכישרון - ועכשיו אלן לא מוותר לביבי ולאבו מאזן על הביטחון. "הוא לא ישן בלילה, לא יתן לפיגועים להירשם על שמו", אומר ל-ynet חברו האלוף במיל' גדי שמני

בגיל 59, הגנרל האמריקני ג'ון אלן היה מוכן לכבוש את אחד התפקידים הביטחוניים החשובים שיש לארצות הברית להציע. רגע לפני האישור, כספיח של פרשת מין שערורייתית בצמרת הצבא, נחשפו תכתובות בעלות אופי רומנטי לכאורה שניהל. אחריהן צצו כותרות מבישות שטענו לרומן מחוץ לנישואים. קריירה צבאית מפוארת נחתמה במבוכה. אבל זה כבר היסטוריה. אלן ממשיך לשרת את המפקד העליון של הצבא בדרך אחרת: הוא האיש שאמור לגרום לראש הממשלה בנימין נתניהו לעשות היסטוריה.

 

אלן, שאמור להגדיר את הנוסחה שתאפשר לישראל להעביר במסגרת הסכם השלום את השליטה במרבית הגדה המערבית לידי הרשות הפלסטינית מבלי לפגוע בביטחונה, זכה בתפקיד יועצו המיוחד של ג'ון קרי לענייני ביטחון כמעט מן ההפקר. כעת, יחד עם 160 פקידים אמריקנים, הוא מוביל מהלך שיכול להזכיר לפחות במשהו את ייעודו בתפקיד הבכיר ביותר שמילא - מפקד הכוחות האמריקנים באפגניסטן: קביעת אסטרטגיה לניצחון ולנסיגת הכוחות.

"בעל הערכה עמוקה לביטחון ישראל". גנרל אלן ()
"בעל הערכה עמוקה לביטחון ישראל". גנרל אלן
 

 

בחודש מאי האחרון, כחודש לאחר שפשט מדיו בפעם האחרונה, גויס הגנרל אלן למערכה המדינית. גורמים בוושינגטון ציינו בזהירות, כדי לא לפגוע עוד ביחסים המעורערים עם הפלסטינים, כי לאלן יש "הערכה עמוקה לביטחון ישראל". דוגמה לכך, היא הדרישה שהציב קרי לפלסטינים להסכים לשהות ממושכת של כוחות צה"ל על הירדן. הדרישה נובעת מהאופן שבו אלן ואנשיו ניתחו והעריכו את המציאות הביטחונית באזור לאחר נסיגת ישראל מהגדה המערבית. אז מיהו האיש שעליו בונים קרי ואובמה את האופטימיות הגדולה למה שנראה כמעט בלתי אפשרי?

 

"נער הזהב" שאובמה אוהב

הנשיא אובמה אוהב את גנרל אלן, בניגוד לקודמיו בתפקיד הקריטי באפגניסטן, דיוויד פטראוס וגנרל סטנלי מקריסטל. אובמה חשד בפטראוס חובב הפרסום שהוא מתכנן לרוץ מולו לנשיאות כמועמד הרפובליקני ב-2012. החשש התפוגג לאחר שפטראוס התפטר מראשות ה-CIA בגלל רומן מחוץ לנישואים. מקריסטל נאלץ להתפטר מהפיקוד על הכוחות באפגניסטן אחרי שהתברר שהוא ואנשיו השמיצו את אובמה לכתבת תחקיר.

 

בניגוד לשניהם, גנרל אלן שמר על פרופיל תקשורתי נמוך במשך כל הקריירה שלו, שבה נחשב לקצין נערץ, ישר ואמיץ. הוא נראה כמו שחקן קולנוע בתפקיד קצין נחתים. עוד באקדמיה של חיל הים סומן כ"נער הזהב". הוא הגיע לשיא הקריירה הצבאית שלו בעשור של המלחמות בעיראק ובאפגניסטן, אך שם גם נטמן זרע הפורענות שהביא לסופה.

נראה כמו שחקן קולנוע בתפקיד קצין נחתים ()
נראה כמו שחקן קולנוע בתפקיד קצין נחתים
 

בכתבת פרופיל על אלן במגזין "טיים" חישבו שבחורף שעבר, בעודו תקוע באפגניסטן הקרה והמסוכנת, היה גנרל רחוק מאשתו קת'י ומשתי בנותיו במשך יותר מ-50 מתוך 72 שבועות, מרבית הזמן באזורי מלחמה. לפי עוזריו, הוא לא יצא לחופשה עם אשתו מאז ששתי בנותיו היו ילדות ועד לרגע האחרון שלו באפגניסטן. לדבריהם, הוא יצא מאפגניסטן לוושינגטון כדי להשתתף בפגישות אסטרטגיות, ובמקום להעביר זמן איכות עם משפחתו, התכונן בערבים לשימועים בקונגרס.

 

אשתו, קת'י אלן, השלימה עם תפקיד אשת הקצין במשך 35 שנות נישואיהם. נשאה בעול בכבוד. במשך כמעט שנתיים שהוא היה מפקד המלחמה באפגניסטן, התפקיד שירש מגנרל פטראוס, הלכו לעולמם אמו ושני הוריה של אשתו.

 

הדיווחים המביכים טרפדו את המינוי

אלן כבר היה בוושינגטון והתכונן לשימוע לקראת מינויו למפקד העליון של כוחות נאט"ו באירופה, ואז החלו הפרסומים המביכים, ששירבבו את שמו של אלן לשולי פרשיית המין של גנרל פטראוס. האישור שלו היה צפוי להיות חלק, אבל הפרשייה טרפדה את המינוי.

 

לפי הדיווחים המביכים שהחלו להתפרסם לפני כשנה, בשלהי כהונתו כמפקד באפגניסטן, אלן התכתב בדואר האלקטרוני עם אישה בשם ג'יל קלי, תושבת טמפה שבפלורידה. קלי, שכונתה בתקשורת "אשת החברה הגבוהה", התלוננה על איומים מצד פולה ברודוול - כותבת הביוגרפיה של פטראוס והאישה שעמה הוא ניהל רומן - שראתה בקלי יריבה שמתמודדת על לבו של פטראוס. תלונתה של קלי חשפה את הרומן בין פטראוס לברודוול, אך גם חשפה את אלפי המיילים בין אלן וקלי.

ג'יל קלי, "אשת החברה הגבוהה" (צילום: AP) (צילום: AP)
ג'יל קלי, "אשת החברה הגבוהה"(צילום: AP)

ג'יל קלי הפכה לידידה אישית של שני הגנרלים מהעיר טמפה, שבה ממוקם המטה העורפי של הפיקוד המרכזי של ארצות הברית, שאחראי על המזרח התיכון כולו - למעט ישראל. קלי ובני משפחתה התנדבו לסייע בבסיס, וכך היא התיידדה עמם.

 

לפי השבועון "ניוזוויק", אלן וקלי התכתבו באלפי מיילים "פלרטטניים", אבל מעולם לא מימשו את הרומן האינטרנטי שלכאורה פרח ביניהם. גנרל אלן עצמו הכחיש שניהל יחסים מחוץ לנישואים וטען שלא עשה דבר שאינו כשורה. הוא אף ציין כי דאג אף פעם לא להיות לבדו עם קלי.

 

חבריו של אלן טענו שהוא היה נאמן בצורה קיצונית לאשתו. "הוא כזה שיחזיק את ידיה מתחת לשולחן", סיפר חבר למגזין "טיים".

 

בעקבות הפרסומים נפתחה חקירה נגד גנרל אלן בפנטגון ובינואר השנה נוקה שמו. בכך הוכשרה הקרקע למינויו למפקד הכוחות באירופה, אבל אלן הפתיע והודיע שהוא מוותר על התפקיד בגלל הרעה במצב בריאותה של אשתו, שחלתה במחלה כרונית עם הפרעות במערכת החיסונית. "הגיע הזמן לדאוג למשפחתי", הסביר את ההחלטה.

 

"אדריכל הביטחון" נקרא לדגל

מפקד הכוחות באירופה אינו תפקיד נחשק כפי שהיה בתקופת המלחמה הקרה ולפי האתר "פוליטיקו" ישנה סיבה נוספת להחלטה של אלן לוותר על המינוי: המיילים שהחליף עם ג'יל קלי לא התפרסמו ברבים, אבל במקרה של שימוע בסנאט, ייתכן שהיו נחשפים. אלן פרש במהירות והלך הביתה בשקט, כך שאין סיבה לפרסם את התכתובות הפרטיות של השניים.

 

אלן פרש, אבל אבל האמריקנים לא יכלו לוותר על שירותיו. אובמה וקרי קראו לו לדגל. הם הבינו שלא יהיה הסכם בין ישראל לפלסטינים בלי תשובה הולמת ומשכנעת לחששות הביטחוניים של ישראל מפני נסיגה מהגדה. וכך גויס הגנרל בדימוס לעמוד בראש "צבא של מומחים" שלמדו לעומק את צורכי הביטחון של ישראל, פועלים מול מערכת הביטחון הישראלית ומגישים המלצות.

"מחזיק את הידיים של אשתו מתחת לשולחן" (צילום: AP) (צילום: AP)
"מחזיק את הידיים של אשתו מתחת לשולחן"(צילום: AP)

 

הרקע של אלן בעיראק ובאפגניסטן הכשיר אותו למשימה מול ישראל והפלסטינים. כסגן מפקד הפיקוד המרכזי הפגין את כישוריו הדיפלומטיים בכך שרקם יחסים עם השייח של מחוז ענבר בעיראק, מה שעצר את מתקפות המורדים הקבועות על הכוחות האמריקנים שם. בטקס הפרישה שלו, שיבח שר ההגנה לאון פאנטה את גנרל אלן ש"האסטרטגיה שלו הציבה אותנו על הדרך להשלמת המשימה באפגניסטן".

  

"אין איש טוב ממנו למשימה"

אחד הישראלים עם הכי הרבה שעות ג'ון אלן הוא האלוף במילואים גדי שמני, שהכיר את הגנרל כשהיה סגן מפקד הפיקוד המרכזי והם הפכו לידידים. "ג'ון אלן הוא חבר. היה אצלי בבית. הייתי אצלו. אנחנו שומרים על קשר גם בתקופה האחרונה. לא מזמן ישבנו ואכלנו צהריים", מספר ל-ynet שמני, שמכיר מקרוב את נושא הביטחון ביו"ש כמי שהיה אלוף פיקוד המרכז והמזכיר הצבאי של ראש הממשלה.

 

"הוא קצין מאוד מקצועי ומאוד ערכי. הוא מבין את המקצוע ויש לו גם חיבור אלינו. הוא מבין את הסוגיות, את הרגישויות". חברו הוותיק, מוסיף שמני, היה הרבה פעמים בארץ, עוד לפני המינוי הנוכחי. "הוא מסייר בשטח בדרום, בצפון, בעזה, בכל מקום. אלן מכיר את ישראל לא רק מלמעלה וברמה האסטרטגית הגבוהה אלא ברמת השטח. גם בעבר הוא היה חשוף לנושא הביטחוני שלנו וכשנכנס בחודש מאי, הוא הגיע עם המון ידע קודם והרבה רקע מקצועי רלוונטי".

יעלון בבקעת הירדן. ישתכנע? (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
יעלון בבקעת הירדן. ישתכנע?(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

אלוף שמני מדגיש שגנרל אלן הוא "איש רציני, שקול, עם ראש טוב על הכתפיים, למדן. שנתו נודדת בלילות. אני בטוח. הוא מבין את המורכבות ואת גודל האחריות המוטלת על כתפיו. הוא מבין את הצד שלנו, אבל הוא יודע גם מהי המשימה שהוטלה עליו: למצוא נוסחה שתאפשר לנו ולפלסטינים לחיות איתה. אבל מאוד אכפת לו שהעסק יעבוד כמו שצריך. הוא לא ירצה לראות את עצמו אחראי למשהו שייכשל ואחר כך יהיו פיגועים וזה יהיה רשום על שמו".

 

ראש "מכון וושינגטון למזרח התיכון", רוברט סאטלוף, הוסיף ושיבח: "גנרל אלן מייצג את הטוב ביותר שהצבא שלנו יצר. הוא אדם חושב, רגיש, אנושי ובעל עקרונות עמוקים. אני לא חושב שהממשל היה יכול לבחור איש צבא טוב יותר למשימה. אני לא מכיר את הפרטים, אבל שמו של גנרל אלן מעניק לתוכנית הביטחונית אמינות גדולה יותר".

 

עד כמה הוא מבין אותנו?

ועם כל המחמאות, הקליינטים לא בדיוק עושים חיים קלים. לפי ה"וושינגטון פוסט", אלן, שידוע בחוש ההומור שלו, איבד את חוש ההומור כשנפגש עם מערכת הביטחון הישראלית. המשלחת האמריקנית התאכזבה מהשיחות הראשונות עם ישראל. חבריה לא חשו שהם זוכים לשיתוף פעולה, או להיכנס לפרטים.

 

בוושינגטון ידעו שהביטחון הוא הדבר החשוב ביותר לישראל, אבל בממשל לא ידעו לומר אם מדובר בדאגת אמת, או בתירוץ ביטחוני שנועד לטרפד כל התקדמות. קרי התעקש, ולחץ ואיים. לפני כשבועיים הגיעו קרי ואלן לישראל כדי להציג את התוכנית הביטחונית לשני הצדדים. הפלסטינים התלוננו שההצעה האמריקנית כוללת שהות של כוחות צה"ל על נהר הירדן בין עשר שנים ל-15 שנה לאחר שיכנס לתוקף הסכם השלום, וגם בקריה בתל אביב נשמעו לפי הדיווחים התנגדויות.

 

שמני שהיה מלא במחמאות, הזכיר כי למרות הכול, גנרל אמריקני חסר את חוויית השטח והפיגועים לפני ואחרי חומת מגן, שעברו על כל קצין ישראל בגזרה. "קשה לו להבין את המשמעות של פעולת סיכול של פיגוע מתגלגל, כשמחבל יוצא מקלקיליה לעבר כפר סבא. גם בהיעדר צבאות סדירים שעלולים לאיים עלינו בעשור הקרוב, גם במניעת טרור ומניעת הזרמת אמצעי לחימה, יש משמעות לעומק".

 

אלוף הפיקוד הנוכחי ניצן אלון אמר לאחרונה לפרשננו רון בן ישי שבכל הסדר יידרש כוח ישראלי בבקעה לאורך זמן.

 אלוף הפיקוד לשעבר שמני מציין ש"האמריקנים עושים עבודה מצוינת. הם מציגים כנראה חלופות מעניינות ויש בהן הרבה טכנולוגיה, אבל אני לא בטוח שהם מבינים עד הסוף שהטכנולוגיה לא תיתן מענה לחלק גדול מהתרחישים, בלי זמן ומרחב ובלי עומק מינימלי".

 

אבל גנרל אלן, אדריכל הפתרון הביטחוני, נשמע אופטימי. האיש שכמעט לא מדבר בפומבי אמר בנאום לפני חודש וחצי בארה"ב, שיש "פוטנציאל להתקדמות בשלום במזרח התיכון לעבר פתרון של שתי מדינות". אלן הוסיף בנאומו שכל התקדמות "תועיל לא רק לאזור, אלא בסופו של דבר גם לארצות הברית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ג'ון אלן. אדריכל הביטחון
צילום: AP
צילום: דובר צה"ל
אלוף (במיל') גדי שמני. חבר
צילום: דובר צה"ל
מומלצים