שתף קטע נבחר

רשות המים: תעריפי המים ירדו בינואר ב-5%

מועצת רשות המים החליטה להגדיל את הפחתת תעריפי המים. התעריפים יופחתו בכ-5% בתחילת ינואר 2014. הפחתה נוספת של 6.5% צפויה להיכנס לתוקף בינואר 2015

מועצת רשות המים החליטה היום (ה') להגדיל את הפחתת תעריפי הביוב והמים מכ-3% לכ-5%, בתחילת ינואר 2014. הפחתה נוספת של 6.5% צפויה להיכנס בתוקף בינואר 2015. זאת על אף שמאז הרפורמה במשק המים והקמת תאגידי המים, מחיר המים בישראל עלה בעשרות אחוזים.

 

 

הרפורמה, שנכנסה לתוקף בינואר 2010, הובילה לעלייה במחירים, לקביעת שני תעריפי מים - תעריף לנפש ותעריף חריגה, הפסקת סבסוד המים, משמע היו מוצר ולא מצרך, והקמת תאגידי המים שגובים מע"מ על המים ומחזיקים עובדים ומנכ"לים.

 

החל מ-2014, הסכימו משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי שכל תאגידי המים יוכרו כתאגידים אזוריים - כך שפעילותם תוזל. יש גם כוונה שבמסגרת הסכם זה תאגידים ימוזגו, או הקמת תאגידים אזוריים.

 

ברשות המים מוסרים כי צמצום מספר התאגידים יקטין עוד יותר את עלויות משק המים. "הקטנת העלויות מובילה להוזלת תעריפי המים אשר על פי חוק חייבים לשקף את עלותם", מסרו מרשות המים. "יחד עם זאת, חשוב לציין כי העבודה המקצועית של תאגידי המים בהחלפת תשתיות, צמצום הפחת ועוד, הם אלו אשר אפשרו לצמצם בכמויות המים המותפלים, ואלמלא כן, תעריף המים היה רק עולה".

 

"הורדת התעריף מכריחה את התאגידים להתייעל"

הפחתת תעריף המים התאפשרה, בין היתר, על ידי התיקון לחוק משק המים שנכלל השנה במסגרת חוק ההסדרים. התיקון אפשר לרשות המים לכלול כבר השנה את הקטנת מספר התאגידים ל-15 במסגרת חישוב התעריף.

 

"הורדת התעריף מכריחה את התאגידים להתייעל", אמר ל-ynet מקור באוצר. "הורדת התעריף תקטין את הכנסות התאגידים וכל תאגיד שלא יצליח לעמוד בכך ולא יציג איזון כלכלי, יחוייב להתמזג עם תאגידים שכנים לתאגיד אזורי גדול יותר". 

 

על פי המקור, חלק מהתאגידים פועלים כבר כעת לצמצום הוצאותיהם. "הם מצמצמים כוח אדם ויועצים, ומפחיתים משכורות. עד עכשיו הם חיו חיים נוחים אבל זה נגמר". מאפיין נוסף של ההתייעלות בתאגידי המים, הוא ההפחתה המשמעותית של כמות המים המותפלים שרוכשים התאגידים.

 

במשרד האוצר מציינים, כי אם רשות המים הייתה קובעת את התעריף לשנה זו על פי רמת ההוצאות שהייתה נהוגה בשנים קודמות, היה הכרח להעלות את מחיר המים ב-6% ולא להורידו ב-5%.

 

מנהל רשות המים ויו"ר המועצה, אלכסנדר קושניר אמר כי: "מהלך מתאפשר בעקבות הרפורמות המקצועיות שביצעה הרשות, רפורמות שייצבו את משק המים. אני משוכנע שגם בשנה הבאה נוכל לקדם התייעלות נוספת של כל הגורמים במשק המים ולהביא להקטנה נוספת של התעריף לצרכן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים