שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סוף לתורים? הממשלה אישרה חוק הקנאביס הרפואי

  על פי הנוהל החדש שאושר יתווספו עשרה רופאים שיוכלו לתת היתר לשימוש בקנאביס רפואי, מה שצפוי לקצר את זמן ההמתנה. עוד הוחלט: הקנאביס יינתן בבתי מרקחת, חולה סופני יקבל אישור תוך 48 שעות וחולי סרטן העוברים טיפולי הקרנה וכימותרפיה - בתוך שבוע

  האם הסאגה סביב נושא הקנאביס הרפואי בישראל בדרך לסיום? הממשלה אישרה היום (א') הצעת מחליטים שגיבשו משרדי הבריאות, ביטחון הפנים והחקלאות. לפי ההחלטה, שעיקריה פורסמו ב-ynet, ייקבעו זמנים מחייבים למתן שירות, עשרה רופאים נוספים יתווספו לרשימת המוסמכים לאשר רישיון לשימוש בקנאביס רפואי וחברת "שראל", הנמצאת בבעלות בתי החולים, תיכנס כגורם נוסף בין מגדלי הקנאביס לבין החולים.

   

   

  עוד על קנאביס רפואי:

   

  ההחלטה להכניס לתחום הקאנביס הרפואי את חברת "שראל" עברה בממשלה לפני כשנתיים, אך רק לפני מספר שבועות החליטה שרת הבריאות יעל גרמן לגבש את הצעת המחליטים, לאחר שח"כ משה פייגלין הניח הצעת חוק משלו, לפיה כל רופא משפחה יהיה רשאי לרשום למטופל קנאביס רפואי.

  ההצעה הייתה אמורה לעלות לדיון בממשלה לפני שבוע, אך נדחתה. לדברי לשכת גרמן, עקב קוצר הזמן, אך לדברי גורמים אחרים עקב לחץ שהופעל על ראש הממשלה בנימין נתניהו, בטענה שהכנסת "שראל" לתחום מהווה טעות.

   

  ההצעה זכתה לתמיכה רחבה של רופאים ובימים האחרונים אף התקשר יושב ראש ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, לשרי הממשלה וביקש מהם לתמוך בה. לפני כשבוע וחצי נפגשה שרת הבריאות עם יושבי ראש איגודים מקצועיים ורופאים נוספים וזכתה לגיבוי גם מהם. חלק מהרופאים אף ביקשו להפסיק את מתן הרישיונות לחלוטין, ואחרים הביעו חשש מפני הלחץ שיופעל על הרופאים במקרה שהצעתו של ח"כ פייגלין תתקבל. גרמן הבהירה כי ישנם גורמים המנסים ליצור לגליזציה באמצעות מערכת הבריאות, אך לדבריה הדבר פסול ולא יקרה.

   

  "הצעת המחליטים ניתקה את הקשר והתלות שבין מגדלי הקנאביס לחולים, קשר בלתי ראוי, שהביא את החולים לתלות במגדל מסויים שמכר לו את הקנאביס הרפואי ואף נתן לו הנחיות והמלצות למינונים", נכתב בהודעת משרד הבריאות.

   

  מה כולל החוק החדש?

  הקנאביס יסופק בבתי מרקחת - ולא אצל המגדלים: במסגרת תהליך ההסדרה חברת "שראל" תאסוף את הקנאביס מהמגדלים ותעביר אותו למרכז לוגיסטי, שם ייארז במינונים קבועים לפי סטנדרטים שיקבע משרד הבריאות. משם הקנאביס הרפואי יעבור לבתי מרקחת ייעודיים.

   

  תוספת של 10 רופאים: עד היום היו תורים ארוכים למתן אישור קנאביס רפואי בשל מיעוט הרופאים. כעת צופים שהתוספת תגרום לקיצור התורים, אך המבקרים טוענים כי מספר הרופאים שיתווספו קטן - וההשפעה שלו תהיה שולית.

   

  לוח זמנים מחייב: חולה סופני יקבל אישור לקנאביס רפואי בתוך 48 שעות בלבד. חולה סרט המקבל כימותרפיה או הקרנות - עד שבוע. הודעה על כך שהבקשה למתן קנאביס התקבלה אצל הרופא תינתן בתוך שני ימי עבודה, ובהמשך ייקבע תוך כמה זמן תהיה חובה על מתן תשובה לחולה.

   

  שולחן מגדלי קנביס הרפואי ברשיון בישראל מסר בתגובה: "משרד הבריאות העביר היום בממשלה במחטף את הצעתו בתחום הקנביס הרפואי. משמעות ההחלטה היא חיסול הגידול המקומי שלה קנביס רפואי בישראל. משרד הבריאות יותר משדאג לחולים דאג לכיס של חברת שראל, חברה פרטית המוחזקת על ידי עמותת בתי החולים הציבוריים שבאופן אבסורדי משרד הבריאות הוא הבעלים שלהם. לאורך כל הדרך פעל משרד הבריאות במחשכים ובניגוד לכללי המנהל התקין על מנת לתת לחברת שראל מונופול ופטור ממכרז בסך 200 מיליון שקלים על תחום קנביס הרפואי ועתה הוא הצליח להכשיר את השרץ גם בהחלטת ממשלה.

   

  "הטענה של שרת הבריאות כי המונופול של שראל נועד לשם הפרדה בין המגדלים למטופלים אינה מחזיקה מים מאחר ובהחלטת הממשלה נכתב במפורש כי מעתה המטופלים ירכשו אתה קנביס הרפואי בבתי המרקחת, כפי שמקובל בכל תרופת מרשם בישראל. אם כן, המגננה של משרד הבריאות תוך חירוף נפש למען המונופול של שראל, שאין לה אף לא הסבר אחד הגיוני, מעלה תהיות קשות. לשמחתנו בישראל הדמוקרטית ישנם גופים שתפקידם לבחון תהיות אלו ואנו מתכוונים לפעול בכל האמצעים שברשותנו להביא לביטול המונופול של שראל".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  קנאביס רפואי. יירכש בבתי המרקחת
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים