שתף קטע נבחר

לפיד על מחירי הדיור: "נמצאים בשעת חירום"

בכנס של התאחדות הקבלנים בת"א התייחס שר האוצר לביקורת על קבינט הדיור שבראשו הוא עומד והבהיר: "מחירי הדיור הפכו לאיום על דור שלם. אומרים שאנו מתנהגים באופן דורסני. זה נכון ונמשיך להתנהג כך". בהמשך התחייב על פרסום מכרזים לכ-460 דירות להשכרה בהרצליה ורמת השרון

"מחירי הדיור בישראל הגיעו לרמות בלתי נסבלות, והפכו לאיום אסטרטגי על דור שלם. הדיור הפך להיות הכאב המרכזי של כמעט כל צעיר ישראלי, וגם של הוריו". כך אמר היום (ב') שר האוצר יאיר לפיד באסיפה הכללית של התאחדות בוני הארץ (הקבלנים) בתל-אביב.

 

יאיר לפיד - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

לפיד התייחס לביקורת שנמתחה על קבינט הדיור שבראשו הוא עומד. "אנשים שומעים 'קבינט הדיור' ואומרים לעצמם - 'עוד ועדה'", אמר. "אבל אתם אנשי מקצוע (הקבלנים - ה.צ), אז אתם אמורים לדעת שאין דבר רחוק מזה מהאמת. אחד הגורמים המרכזיים למשבר הדיור הלאומי - שאנחנו נמצאים בעין הסערה שלו - הוא שעד היום לא התקיים שום שולחן עגול רציני, שבו יושבים יחד כל נציגי המשרדים והרשויות, ופותרים בעיות".

 

לפיד ציין כי בקבינט הדיור "עובדים יחד כדי להתיר חסמים ולייצר פתרונות כוללים. יצרנו גוף שיכול לעבור דרך כל משרדי הממשלה והרגולציה, ולשנות. באחת הישיבות האחרונות אחד השרים העיר שאנחנו מתנהגים באופן דורסני. אני מאשר לכם שזה נכון. ואנחנו נמשיך להתנהג כך, מפני שזו שעת חירום".

 

שר האוצר התייחס לחתימת הסכם הגג הראשון בקריית גת לפני כשבוע וחצי, במסגרתו הכריז יחד עם שר השיכון, אורי אריאל, ומנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, על הקמת שכונת "כרמי גת" שתכלול כ-7,600 דירות. "כמו בקריית גת, יוקמו עוד אלפי יחידות דיור נוספות בבניה רווייה וצמודת קרקע במודיעין, בקריית ביאליק, בראש העין ובאזורי הביקוש בישראל", הבטיח.

 

עוד אמר כי המתווה שמוביל קבינט הדיור כולל שיווק קרקעות בתוך המרקם העירוני לצד אדמות חקלאיות בשולי הערים. "אנחנו מייצרים תמריצים לערים הנמצאות באזורי הביקוש לבניית דירות 3 חדרים, שעד כה לא קידמו את הבנייה שלהן ויש מחסור חריף בהן, כי ראשי הערים לא אוהבים אותן, כי הארנונה לא מכסה להן ההוצאה", הבהיר שר האוצר.

 

 (צילום: דורון גולן) (צילום: דורון גולן)
(צילום: דורון גולן)

 

"הקבלנים צריכים לסייע בהורדת המחירים"

בהמשך התייחס לפיד לקבלנים והבהיר כי גם עליהם מוטלת האחריות לתרום להורדת המחירים. "משבר המחירים של הדיור הוא גם - לא רק חלילה - אבל גם תוצאה של קבלנים שהעלו מחירים או לא ספגו הורדות של מחירי קרקע, או עיכבו בנייה כדי שהמחירים יעלו", טען.

 

הוא הוסיף כי "נכון שהמדיניות הממשלתית, או יותר נכון היעדר של מדיניות ממשלתית, היא האשם העיקרי במצב - אבל אתם יודעים ואני יודע שיש חברות בנייה - בעיקר חברות גדולות -שמחזיקות קרקעות ולא מזדרזות לממש אותן ולבנות עליהן כי הן מחכות שהערך שלהן יעלה. אנחנו הולכים להילחם בתופעה הזו. 

 

"יש לי רק מטרה אחת: שזוג צעיר ממעמד הביניים יוכל להרשות לעצמו לרכוש דירה", הוסיף שר האוצר. "כן, בעבודה קשה. כן, זו עדיין תהיה ההוצאה הגדולה ביותר שהם יעשו בחייהם. אבל זה יהיה אפשרי. וכדי שזה יהיה אפשרי אנחנו צריכים להוריד את מחירי הדיור, ויש רק דבר אחד שיוריד את מחירי הדיור: לבנות".

 

לכן, הסביר לפיד, יצר הקבינט את הותמ"ל, "שהוא וד"ל טורבו", לדבריו; ולכן יצא הקבינט עם הפרויקט הלאומי של דיור להשכרה. "עוד השבוע נפרסם את המכרזים הראשונים של דיור להשכרה באזורי הביקוש. סנונית קטנה ראשונה - 215 יחידות דיור בגליל ים ו-246 יחידות דיור ברמת השרון", הבטיח. "כבר ברבעון הראשון של 2014 נפרסם מכרזים לכ-800 יחידות דיור בירושלים ולאחר מכן 1,200 יחידות דיור ברמת גן".

 

"עד היום המדינה ניסתה להרוויח כסף מהדיור בישראל. אמרתי למבקר המדינה ואני אומר בבירור גם לכם - אני לא מנסה למקסם את ההכנסות מהקרקע, אנחנו מוכנים אפילו להפסיד כסף כדי לפתור את משבר הדיור בישראל", סיכם לפיד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שר האוצר יאיר לפיד בכנס, הערב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים