שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ח"כ שטבון: גיוס דתיות אינו בקונצנזוס

  בעקבות הכוונה להקים גוף שיעודד הסברה נגד שירות צבאי, ודרישת הרב שמואל אליהו לאסור על כניסת העמותות המעודדות את הגיוס לתיכונים הדתיים - חבר ועדת חוץ וביטחון מבהיר כי השירות הלאומי אינו נופל בחשיבותו מזה הצבאי, וקובע: "תלמידיו של הרב אליהו, הם ראש חץ בשירות הצבאי"

  הרב שמואל אליהו דרש לאסור על כניסת העמותות המעודדות גיוס לצבא לתיכונים לבנות ולאולפנות, והודיע על הקמת גוף שיסביר לבנות על "הסכנות האורבות להן בשירות הצבאי", כלשונו. וחבר ועדת חוץ וביטחון ומעוטר צל"ש ממלחמת לבנון השנייה, ח"כ יוני שטבון ("הבית היהודי"), נחלץ להגן על עמדתו.

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

   

   

  "שירות לאומי הוא תרומה לא פחות חשובה משירות צבאי", אומר שטבון. "סוגיית השילוב הראוי נידונה בהרחבה בציונות הדתית, ושירות צבאי לבנות דתיות אינו בקונצנזוס. אנו עדים לבנות משרתות, וכאלו המעדיפות שירות לאומי, אינני רואה את זו עדיפה מזו ולהפך. מה שחשוב הוא התרומה למדינה, הציונות הדתית מחנכת לתרומה למדינה ולשירות משמעותי - בין בצבא ובין בשירות הלאומי".

   

  שטבון הוסיף כי "הרב שמואל אליהו, וכמוהו שאר רבני הציונות הדתית, מחנך שנים רבות על שירות משמעותי ותרומה למען עם ישראל". לדבריו, "אחוזי הקצונה והשירות הקרבי בציבור הדתי-לאומי הם הגבוהים בישראל. בני הציונות הדתית ובהם מאות ואלפי תלמידיו של הרב אליהו, הם ראש חץ בשירות הצבאי. אז לפני שנחפזים להצהרות שיש בהן מן ההכפשה, תסתכלו על השעות הרבות שהרב עושה לעידוד תרומה למדינה ושירות משמעותי".

   

  "רבע מבנות החינוך הממ"ד מתגייסות"

  בתגובה לדברים של הרב אליהו, אומרת יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ ד"ר עליזה לביא: "מאז שהתגייסתי לפני שלושה עשורים, עולה בעקביות מספר הבנות הדתיות המשרתות בצבא. כיום כ- 25% מבוגרות החינוך הממלכתי-דתי מתגייסות לצה"ל, ורבות משובצות בתוכניות ייעודיות המותאמות לצורכיהן, וממשיכות לקצונה ולתפקידי פיקוד.

   

  "בצה"ל זיהו את הפוטנציאל האיכותי של הבנות, ובשנים האחרונות ישנה השקעה רבה בפיתוח מסלולים מיוחדים הנדרשים לצבא המותאמים לצורכי הבנות. יש גם מסלולים המלווים בסמכות תורנית המלווה את הבנות משך שירותן. הניסיונות למנוע מהבנות הדתיות את המידע על האפשרויות הקיימות, והקולות הגבריים המתחדשים כנגד שירות בנות בצבא - הם שירת הברבור המסמלת חולשה. טוב יעשו מנהיגים רוחניים אם ישקיעו מאמצים להעמקת הערכים, השליחות והתרומה למדינה".

   

  עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, תקף בחריפות את רבה של העיר צפת: "מכל אמרותיו של הרב אליהו, גזען מועד (אין להשכיר דירות לערבים) ומסית מוכתם (ההסכמה לספר 'תורת המלך'), זו האחרונה היא דווקא מתונה יחסית. מה נלין על רבה של צפת, כאשר ראש מנהלת הזהות היהודית, הרב אביחי רונצקי, מתנגד לשירות בנות?"

   

  "לתת במה מכובדת לכל הצדדים"

  הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש, מגדיר את היוזמה כ"חוצפה", ואומר כי "החוצפה היא לא רק בפעולתו של רב עיר נגד צבא העם, אלא במשמעות דבריו ביחס לשאר בנות ישראל. כנראה לשדעתו בנות ישראל החילוניות הן מופקרות וחסרות ערכים, בהשוואה לבנות הדתיות, ולכן ראויות האחרונות לפטור נרחב משירות".

   

  רגב יוצא נגד העובדה שההתטבאות הגיעה מרב עיר דווקא, שכן לדבריו "כנביאי ישראל בעבר - את דעותיהם

  עליהם להשמיע באופן עצמאי ולא כעובדי ציבור. את שערי מוסדות החינוך הממלכתיים יש לסגור בפני הרב אליהו ודומיו, לא בפני העמותות ונציגי צה״ל שהוא מבקש להשאיר בחוץ".

   

  מוקדם יותר שלחה תנועת "נאמני תורה ועבודה" מכתב לשר החינוך, יו"ר מינהל החמ"ד, יו"ר מועצת החמ"ד ולמפקח על החינוך העל-יסודי בחמ"ד, ובו קראה לנתינת במה הוגנת בנושא הכוון בנות כיתה י"ב לאחר סיום הלימודים. במכתב הדגישה התנועה את הנתונים על היקף גיוס הבנות הדתיות לצה"ל, ואת הנתונים שלפיהם רוב הבנות יצאו מהשירות מחוזקות מבחינות רבות.

   

  לאור זאת, נכתב במכתב כי התנועה מבקשת מהנהלת החמ"ד "לקבוע סדרים ברורים אשר יתנו במה מכובדת לכל צד, שתינתן למי שיודע לכבד את דעת הזולת ואת כללי תרבות המחלוקת, תוך נתינת כבוד הדדי וללא אמירות משמיצות ופוגעניות. על החמ"ד להקפיד שהבאים בשעריו יודעים להציג בצורה מכובדת את דעתם ואת דעת החולקים עליהם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  "מה שחשוב הוא התרומה למדינה". ח"כ שטבון
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים