שתף קטע נבחר

קרקעות צה"ל ישווקו לבנייה - לפני הפינוי

יממה לאחר שנחתם ההסכם הפורמלי להפרטת מפעל תעש, המאפשר את פינויו לטובת הקמת אלפי דירות, יוצאת רשות מקרקעי ישראל בהודעה משלה: בכוונתה לשווק את קרקעות צה"ל ותעש לבניית דירות - עוד בטרם יפונו כבר בתחילת 2014. הבעיה: כל עוד לא יפונו הקרקעות - לא ניתן יהיה לבנות בפועל. ברשות מבהירים: בינתיים ניתן יהיה לקדם תוכניות והיתרי בנייה

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) הודיעה היום (ה') כי בכוונתה לשווק קרקעות לבניית אלפי יחידות דיור במקום מחנות צה"ל ומפעלי התעשייה הצבאית (תעש) שיפונו מהמרכז לנגב - בטרם פינויים המעשי. מדובר בקרקעות בתל-אביב, ברמת השרון, בחיפה ובאזור צריפין.

 

 

ההודעה של רמ"י מגיעה יממה לאחר שמשרד הביטחון חתם על ההסכם הפורמלי להפרטת ומכירת מפעל תעש, המאפשר בין היתר את פינויו לטובת הקמת אלפי יחידות מגורים. אלא שהמשמעות היא שלמרות שיווק הקרקעות, עד פינוי המחנות והמפעלים לא תתאפשר בנייה פעילה של דירות. ברשות מסבירים כי זוכי המכרז הפומבי שתפרסם הרשות יוכלו לקדם תוכניות ולהמתין לקבל היתרי בנייה.

 

על פי ההודעה, מנהל רמ"י, בנצי ליברמן, חתם עם משרד הביטחון ועם הממונה על התקציבים באוצר על הסכם לפינוי מוקדם מהצפוי של מחנות צה"ל ממרכז הארץ, אשר יאפשר לשווק את הקרקעות כבר ב-2014. לדברי הרשות, החתימה על ההסכם התאפשרה בעקבות החלטתו של ליברמן להעביר לצה"ל את תכנון השכונות שייבנו בשטח המחנות שיפונו. זאת בניגוד למקובל עד כה - תכנון השכונות באחריות רמ"י.

 

בלשכת רמ"י מסרו כי "שיטה זו לקתה בלוח זמנים ממושך ומסורבל, בשל הצורך לקבל את הסכמת צה"ל לכל כניסה של גורמי התכנון מטעם רמ"י לשטח המחנות". עוד נמסר כי תכנון השכונות יתבצע על ידי גורמים אזרחיים, בפיקוח רמ"י ובניהול של צה"ל.

 

שיווק הקרקעות יחל כבר בשנה הקרובה. לדברי ליברמן, "הסכמי הגג ופינוי מחנות צה"ל ממרכז הארץ, יחד עם הצעדים של משרדי האוצר והשיכון, יכניעו את משבר הנדל"ן ויעמידו בפני אזרחי ישראל אופציה הגונה וראויה לרכישת דירה במרכז הארץ במחירים שפויים".

 

458 דונם יפונו תוך 3 שנים

על פי ההסכם, שזכה לשם שוה"ם (שיווק ופינוי מחנות צה"ל), יפונה מחנה "קרן הקריה" במתחם כנרית בתל-אביב - כ-36 דונם בצפון מזרח הקריה. פינוי של 9 דונם יחל כבר בתחילת 2014, וישמש בחלקו להקמת תחנת הרכבת הקלה.

 

שני דונם נוספים יפונו במהלך 2015, ויתרת השטח (25 דונם) יפונו עד סוף 2016. התוכנית מקודמת בשיתוף פעולה עם עיריית תל-אביב לבניית שני בניינים רבי קומות שיכללו 287 יחידות דיור על גבי קומות מסחר ומשרדים. היא צפויה להיכנס לתוקף בסוף 2014.

 

הדמיית פרויקט קרן הקריה (הדמיה באדיבות רשות מקרקעי ישראל) (הדמיה באדיבות רשות מקרקעי ישראל)
הדמיית פרויקט קרן הקריה(הדמיה באדיבות רשות מקרקעי ישראל)

 

גם חלק ממחנה "צריפין" יפונה, כאשר 421 דונם יפונו ממתחמים 4 ו-5 במחנה עד סוף 2015. מדובר בפינוי בתחום העיר ראשון לציון, שבה מקודמים כיום שני מתחמי מגורים הכוללים 7,000 יחידות דיור בסך הכל.

 

המתחם הראשון (מתחם 4) יכלול 3,500 יחידות דיור, נתיב של הרכבת הקלה ומתחם תעסוקה ומסחר. התוכנית עברה דיון בוועדה המקומית ובהליכי קליטה בוועדה המחוזית וצפי לאישור התוכנית בסוף 2014. במקביל להליכי הפינוי, תוכל רמ"י להתחיל לשווק ולפתח את הקרקע במהלך השנים 2014-15.

 

תוכנית פינוי מחנה צריפין (הדמיה באדיבות רשות מקרקעי ישראל) (הדמיה באדיבות רשות מקרקעי ישראל)
תוכנית פינוי מחנה צריפין(הדמיה באדיבות רשות מקרקעי ישראל)

 

עוד כולל ההסכם את פינוי מחנה "פלנורד" בחיפה - 30 דונם יפונו במרכז הכרמל עד סוף 2015, ובמקומם תוקם שכונת מגורים חדשה. מדובר בתוכנית שקיבלה תוקף לבניית 150 יחידות דיור חדשות. בסך הכל מדובר בפינוי של 458 דונם במרכז הארץ תוך 3 שנים, שעליהם ייבנו אלפי יחידות דיור.

 

נזכיר כי במסגרת ההסכם שיאפשר את הפרטתה ומכירתה של תעש, חתמו ליברמן ומנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (במיל) דן הראל, על הסכם לפינוי השטחים שעליהם ממוקמים מפעלי תעש באזור רמת השרון לטובת בנייה למגורים. משרד הביטחון יוביל את עבודת התיאום, בשיתוף כל משרדי הממשלה הרלוונטיים, לפינוי מפעלי החברה ממרכז הארץ, הכוללת תכנון אזרחי של הקרקעות העתידות להתפנות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה באדיבות רשות מקרקעי ישראל
הדמיית תוכנית קרן הקריה
הדמיה באדיבות רשות מקרקעי ישראל
מומלצים