שתף קטע נבחר

מחווה בעת הסלמה: אלו המחבלים שישוחררו

26 אסירים צפויים להשתחרר לגדה ולעזה בשבוע הבא, דווקא בזמן שהמתיחות הביטחונית בשיאה. "הישראלים גוררים לאלימות כדי לצאת מהמו"מ", טוען בכיר במנגוני הביטחון הפלסטיניים. זו רשימת המשוחררים הצפויה

בתחילת השבוע הבא, ככל הנראה ביום ראשון בלילה, ייצאו לחופשי על פי התכנון 26 אסירים פלסטינים מתוך 104 האסירים שעל שחרורם הוסכם ערב פתיחת המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. 52 מהם כבר שוחררו בשתי הפעימות הראשונות.

 

עדכונים נוספים בחדשות ynet:

ארה"ב מזהירה עובדיה בארץ ממוניות שירות

מחבל ירה למוות בעובד הגדר בגבול עזה

 

22 מהמחבלים, ערביי ישראל ותושבי מזרח ירושלים, ישתחררו ככל הנראה רק בפעימה הרביעית והאחרונה, ולכן בעוד כמה ימים סביר שייצאו לחופשי 26 מתוך 31 האסירים שברשימה זו - בהם ארבעה עזתים. 


רשימת המשוחררים

רשימת המשוחררים הצפויה בפעימה השלישית
שם האסיר תאריך מעצר תושב הרצח

*מוחלס סודקי עבד אל-רזק סוואפטה

9.3.91   רצח את יוסף בן יעקב מלכין (מלכה)
*איברהים לוטפי חלמי טקטוק 3.3.89 שכם רצח את החייל בנימין מייסנר בשכם
*בילאל איברהים מוסטפא דמרה 20.6.89 סלפית רצח את פרידריך רוזנפלד ליד אריאל

*פייסל מוסטפא מחמוד אבו אל-רוב

25.9.91 ג'נין השתתף ברצח החייל יורם כהן ז"ל
*ג'מאל חאלד איברהים אבו מוחסן 4.10.91 ג'נין דקר למוות את שלמה יחיא (76) ביישוב קדימה
*מחמוד עטא מחמוד מועמר 24.2.92 בית לחם רצח את חתן פרס ישראל פרופ' מנחם שטרן בעמק המצלבה בירושלים
*נעמאן יוסף אחמד א-שלבי 7.5.92 ג'נין רצח שני אזרחים דרוזים מהצפון - ג'מיל חסון מדליית אל כרמל ומופיד כנעאן מירכא
*עדנאן מוחמד יוסף אפנדי 13.5.92 בית לחם פצע את הנערים יניב שחם ודן רוטוקוביץ' בירושלים. אישה חרדית נשכבה על המחבל ומנעה מאזרחים לפגוע בו
*אחמד ג'ומעה מוסטפא חלף 23.11.92   חבלה בכוונה מחמירה
*אחמד פריד שחאדה שחאדה 16.2.85   רצח את יוסף פרחן
*בילאל אחמד יוסף אבו חסין 20.12.88   רצח פארוק-ראוד עבדלאחמיד אבו חדר
*יאסין מוחמד יאסין אבו חדיר 1.1.88   רצח את יגאל שחף
*מחמוד נופל מחמד דעאגנה 16.3.93   רצח שרה שרון
*איברהים חליל אחמד סלאח 9.7.92   רצח את מנחם שטרן, אלי אמסלם וחסין זאיד
*אוסאמה חאלד כאמל סילאווי 16.2.93 ג'נין שימש כמפקד פתח בג'נין, אימן את רוצחי מוטי ביטון
*מוחמד מוסטפה אחמד עפאנה 1.4.93 רמאללה רצח את שרה שרון בחולון
*רמדאן מוחמד עודה יעקוב 1.4.93 רמאללה רצח את שרה שרון בחולון
*איימן מוחמד אניס ג'ראדאת 24.4.93 ג'נין השתתף ברצח שני אזרחים דרוזים מהצפון וברצח משתפי פעולה עם ישראל

*אחמד עוואד עלי אחמד כמיל

29.9.93 ג'נין מפקד חוליית הפנתר השחור בג'נין. אחראי לרצח יורם כהן ו-15 פלסטינים
*סעיד רושדי מוחמד תמימי 9.11.93 רמאללה השתתף ברצח חיים מזרחי ליד בית אל
*נאסר פאוזי מוסטפא ברהם 22.12.93 טול כרם רצח את מוריס אדרי בחנות בנתניה
*סלימאן מוחמד רדואן מחמוד 6.5.94 רצועת עזה רצח את שי שוקר
אברהים פאיז מחמוד אבו עלי 10.8.94   רצח רוני לוי
*ג'מאל אחמד איברהים אבו ג'מל 24.5.94   ניסיון רצח
*ראמי ג'אודת זכי ברבך 7.10.94   רצח את יוסף זנדני
*נעים יונס מחמד שוואמרה 14.3.95   רצח את יוסי חיון

 

הפעימה השלישית של שחרור המחבלים מגיעה בזמן לא מתאים לישראל, במקביל לעלייה בטרור העממי ולהסלמה בדרום. הפלסטינים, לעומת זאת, בטוחים כי דווקא ישראל היא זו שאחראית להתגברות המתיחות: עוד ועוד מבצעי מעצרים של צה"ל בגדה מסתיימים בנפגעים. רק בשבוע שעבר נהרגו שני פלסטינים ונפצעו כמה אחרים בשני ניסיונות לבצע מעצרים במחנה הפליטים ג'נין ובקלקיליה.

 

לפני חודש חוסלו שלושה מחבלים בפשיטה של צה"ל באזור חברון, עת היו בשלבים מתקדמים לקראת הוצאת פיגוע בישראל. מעצרים של חשודים בפעילות טרור בגדה המערבית מתבצעים מדי לילה. בתקשורת הישראלית הם כמעט לא מדווחים אולם זו הפלסטינית ממשיכה לדווח על כך מדי יום ביומו.

 

כל האירועים הללו, לדעת הפלסטינים, מביאים לתסיסה ברחוב שבאה לידי ביטוי בסופו של דבר בפיגועים דוגמת דקירת השוטר בצומת אדם. מנגד, כולם גם סבורים שאיננו נמצאים על ספה של אינתיפאדה שלישית.

 

"שחרור אסירים מרגיע את המערכת"

"בניגוד לדברי שרים אצלכם בממשלה כמו נפתלי בנט, שחרור אסירים פלסטינים אינו מעודד את האלימות בציבור הפלסטיני. להיפך - הוא מרגיע את הלחץ ברחוב הפלסטיני", אמר ל-ynet עסמת מנסור, אחד האסירים הפלסטינים שהשתחרר בפעימה הראשונה בחודש אוגוסט. "המהלכים שהצבא הישראלי עשה בגדה בתקופה האחרונה נתקלו בהתנגדות מצד התושבים. הם הסיבה למתיחות. הריגת פלסטינים בשבועות האחרונים והמשך הבנייה בהתנחלויות גורמים תסכול".

דקירת שוטר בצומת אדם, אמש (צילום: דוברות מחוז ש"י) (צילום: דוברות מחוז ש
דקירת שוטר בצומת אדם, אמש(צילום: דוברות מחוז ש"י)

אילוס שטחים/פיגוע לילה משטרה צבאית צה
צה"ל בחברון(צילום: AFP)
 

מנסור העריך כי הרחוב הפלסטיני לא נמצא בכיוון של הסלמה אלימה מול ישראל. "אני לא חושב שבתקופה הנוכחית העם הפלסטיני מוכן או מעדיף אלימות. זו לא האווירה ברחוב". הוא הביע תקווה כי המתיחות הנוכחית לא תשפיע על הפעימה השלישית.

 

בינתיים נמשך המצוד אחר הדוקר שהצליח להימלט שלשום מזירת הפיגוע. עיקר המאמצים מתבצעים בכפרים הסמוכים לצומת ובראשם הכפר ג'בע. כמו בישראל, גם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים אינם יודעים כיצד להתמודד עם מפגעים בודדים, אך הבינו כי מדובר בתופעה שדורשת מאמץ ויצירתיות.

 

תסכול על רקע כלכלי

"מנגנוני הביטחון הפלסטיניים הוסיפו לצי"ח (ציון ידיעות חשובות - מסמך המפרט את האתגרים והמטרות העיקריות של ארגון מודיעיני - א"ל) החדש לשנת 2014 את נושא המפגעים הבודדים", אמר ל-ynet גורם ביטחוני פלסטיני. "אנחנו לא יכולים להיכנס לתוך הראש של כל מי שמחליט לקחת סכין ולדקור מישהו. אנחנו יוצאים מתוך הנחה שמדובר בתסכול שיכול לבוא על רקע כלכלי ומוצא ביטוי בביצוע פיגוע, ולכן הפתרון לכך צריך להיות מדיני-כלכלי, כלומר להמשיך ולשפר את רמת החיים של התושב הפלסטיני, כדי למנוע ממנו להגיע לנקודה שבה הוא מחליט לבצע פיגוע".

 

אך מצד הדרג הממסדי הפלסטיני נשמעות אמירות אחרות, המכוונות את האצבע המאשימה לישראל. "הישראלים מנסים לגרור את האזור לאלימות, הם מחפשים כל דרך כדי להתחמק ולצאת מהמשא ומתן", קבע דובר מנגנוני הביטחון הפלסטיניים עדנאן דמירי. לטענתו, העימות מול הפלסטינים נועד להסיט את תשומת הלב מהמשברים הפוליטיים הפנימיים בישראל. הוא דחה את הקולות הנשמעים בישראל על כך שייתכן כי זו אינתיפאדה חדשה ואמר כי הפלסטינים יודעים לבצע את ההבחנה בין ההתקוממות נגד הכיבוש לבין אנרכיה הרסנית. דמירי הדגיש כי הוא בטוח שמנגנוני הביטחון הפלסטיניים מסוגלים למנוע אנרכיה כזאת, כפי שעשו בשנים האחרונות.

 

דבריו של דמירי בנוגע לאנרכיה לא מכוונים רק לאוזניים ישראליות אלא גם לפלסטיניות. בימים האחרונים אירעו בגדה שני מקרים חמורים וחריגים: בראשון אלמונים ירו למוות בשוטר פלסטיני בתוך תחנת משטרה בכפר הפלסטיני תקוע ליד בית לחם. כמה ימים אחר כך נורו יריות לעבר לשכתו של שר ההקדשים והדתות הפלסטיני מחמוד אל-הבאש ברמאללה, עת שהה בבניין. אף אחד מהמבצעים עדיין לא נתפס. 

 

ניתן היה לצפות למתקפת הימין

בפעימה האחרונה ניסו בבית היהודי לנצל את שחרור האסירים כדי להרוויח כמה נקודות בקרב מצביעי הימין והמתנחלים, וראשי המפלגה, ובראשם נפתלי בנט, יצאו למתקפה ציבורית חריפה נגד שחרור האסירים הפלסטינים. אלא שהביקורת של אנשי הבית היהודי זכתה לתגובה חריפה ביותר מצד ראש הממשלה וכמה משריו, ובראשם השר גדעון סער,

 וכן מצדם של ציפי לבני ויאיר לפיד. בקואליציה כולה נמתחה אז ביקורת חריפה על בנט ואנשיו, בעיקר על ההתנהלות שלהם בסוגיית האסירים, בעיקר לנוכח העובדה כי הממשלה אישרה את שחרור האסירים לפני פתיחת השיחות בין ישראל לפלסטינים.

 

כעת, עם התגברות פעולות הטרור מצד הפלסטינים, ניתן היה לצפות למתקפה תקשורתית חדשה מצד הימין. אלא שמתקפה זו, לפחות בשלב זה, לא מתוכננת לקראת השחרור של האסירים הפלסטינים בשבוע הבא. בנט עצמו הבהיר כבר בפעימה הקודמת כי "למד את הלקח" והודה בשיחות סגורות כי שגה כאשר יצא נגד ראש הממשלה, נגד הממשלה ונגד השחרור עצמו. אי לכך, בסביבתו הבהירו היום כי "ההחלטה כבר התקבלה, ולכן לא מתכננים לעשות כלום".

 

אין זה אומר, עם זאת, כי ח"כים ואולי אפילו כמה שרים לא ימתחו ביקורת על שחרור האסירים. אך מבחינה ציבורית, נתניהו יכול להיות רגוע: השלב הבא בשחרור האסירים, דווקא בעיצומו של גל טרור מתגבר, לא צפוי להיתקל בהתנגדות חריפה מדי מצד הימין, ואם שום דבר לא ישתנה, תיחסך המבוכה המדינית בזירה הבינלאומית.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 24/12/2013 23:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
חגיגות שחרור האסירים ברמאללה (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים