שתף קטע נבחר

פרס לרב שגרם לחרדים באשדוד למחזר

הרב שמעון אלטר שכנע את החברה שאוספת נייר למיחזור להפריש מהרווחים לטובת קופת הצדקה שהוא מנהל - והקפיץ את מספר הממחזרים בשכונות החרדיות. התגמול: פרס "מקדם הסביבה" של ארגון "חרדים לסביבה"

לא פשוט להחדיר מודעות סביבתית לקהל החרדי, שקמפיינים ירוקים בדרך כלל מדלגים מעליו, אבל מסתבר שזה אפשרי בהחלט. תשאלו את הרב שמעון אלטר, מנהל קופת חסד באשדוד, שיוזמה אישית שלו הביאה לזינוק במיחזור הנייר בקרב החרדים בעיר - וזיכתה אותו בפרס.

 

כתבות נוספות בערוץ כלכלה ירוקה וקיימות :

תחרות סטודנטים תציל את חקלאות שפרעם?

זעם בעמק חפר: צינור דלק יוצמד לצינור הגז

צפו: כך ממחזרים בדלי סיגריות

העובדות שלא מספרים לכם על משק המים

 

היעד למיחזור נייר באשדוד עומד על 80 עד 85 אחוז, אבל בקרב החרדים הוא שאף לאפס. הרב אלטר, שמפעיל קופת חסד למען נזקקים ומעוטי יכולת, פנה לחברת טלאל, בעלת הזיכיון לאיסוף הנייר בעיר, ושכנע אותה להפריש לקופה לפי משקל הנייר שאותו היא אוספת מפחי המיחזור הכחולים ואחר כך מוכרת כחומר גלם לתעשייה.

 

פחי המיחזור באשדוד. 10-12 טונות בחודש (הצילום באדיבות קופת החסד אשדוד) (הצילום באדיבות קופת החסד אשדוד)
פחי המיחזור באשדוד. 10-12 טונות בחודש(הצילום באדיבות קופת החסד אשדוד)

 (הצילום באדיבות קופת החסד אשדוד) (הצילום באדיבות קופת החסד אשדוד)
(הצילום באדיבות קופת החסד אשדוד)

 

שני הצדדים חתמו על הסכם שבמסגרתו הודבקו על הפחים מדבקות עם הכותרת "תעשה

מצווה! אני רעב לנייר". למטה נכתב כי "חברת טלאל תורמת לקופת החסד לפי משקל הנייר שנאסף בפחים כך שמהיום כל גזיר עיתון ולכל פיסת נייר יש ערך. לפעמים זה יכול להיות עוד מנת אורז למשפחה ולפעמים תלוש קנייה. אתם מוזמנים לתרום אותם לקופת החסד".

 

היוזמה של הרב אלטר הוכיחה את עצמה - מדי חודש נאספים מהשכונות החרדיות בין 10 ל-12 טונות נייר, כאשר היעד היה 3 בלבד. בעקבות ההצלחה הגדולה, יקבל אלטר את פרס "מקדם הסביבה" בכנס השנתי של ארגון "חרדים לסביבה", המקדם ופועל להגברת המודעות והיישום של אורח חיים ירוק במגזר החרדי.

 

"חרדי לא יפנה לארגונים הסביבתיים" 

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, וראש העיר פתח תקווה, יצחק ברוורמן, יעניקו ביום ראשון

את פרס "מקדם הסביבה" גם לחבר הכנסת יעקב אשר (יהדות התורה), ראש העיר בני ברק לשעבר, על פעילותו לקידום הנושא הסביבתי בעיר. בתקופתו של אשר עלתה המודעות לסביבה בעיר והופרדה היחידה הסביבתית מרמת גן.

 

לדברי יהודה גנוט, מנכ"ל עמותת "חרדים לסביבה", "קשה לאדם חרדי לטפל בנושא סביבתי. הוא בדרך כלל לא יפנה ל'אדם טבע ודין' או לארגון צלול. השפה הסביבתית לא מתורגמת לשפה החרדית. הרבה מאוד מהארגונים הסביבתיים מגיעים אלינו עם פניות של חרדים ובסופו של דבר אנחנו אלו שמדברים איתם".

 

עם זאת, גנוט טוען כי החרדים הרבה יותר ירוקים מהחילונים - אולי אפילו מבלי להתכוון. "החרדים רוכשים אריזות חיסכון משפחתיות ומשמעות הדבר היא פחות פסולת", הוא מסביר. "נכון, אומרים שהחרדים משתמשים יותר בכלים חד-פעמיים, אבל אף פעם לא הוכח שהשימוש בהם מזהם יותר מאשר שטיפת כלים".

 

כנס עמותת "חרדים לסביבה" יתקיים מחר, יום א', בשעה 16:30 במתנ"ס שכונת הדר גנים בפתח תקווה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצילום באדיבות קופת החסד אשדוד
פחי המיחזור באשדוד
הצילום באדיבות קופת החסד אשדוד
צילום: יח"צ חרדים לסביבה
מנכ"ל "חרדים לסביבה", יהודה גנוט
צילום: יח"צ חרדים לסביבה
מומלצים