שתף קטע נבחר

חיות וחיוכים: 5 גני חיות לבילוי עם המשפחה

בדקנו מה חדש בגני החיות, כי אין כמו לראות היפופוטם וג'ירפה עם הילדים בסוף שבוע שמשי של חורף

החורף הוא שעתם היפה של גני החיות במדינה חמה כמו ישראל. זה לא רק ההורים והילדים שיכולים סוף סוף ללכת ברגל מספר שעות בלי להזיע ובלי לתפוס מחסה בביתן הזוחלים האפלולי (כך למדתי לאהוב נחשים) - אלא גם החיות, בעיקר האירופאיות או בעלות העור הדק והרגיש לשמש - יוצאות במלוא הדרן ומעניקות תצוגות יופי בלתי נשכחות למבקרים. הנה מספר המלצות ועדכונים על הנעשה בחמישייה הפותחת של גני החיות בארץ.

 

גן החיות התנ"כי, ירושלים  

אחד הגנים היפים בארץ ואולי גם בעולם. מרווח, עשיר בתצוגות ואפשר לבלות בו מספר שעות גדול. הרכבת הפנימית לא פועלת בשבתות, אבל בחורף הירושלמי אין בה צורך. חלק מהתצוגות מחופות (כמו ביתן הנשרים, מתחם עטלפי הפירות) או סגורות, וכך אפשר למצוא מקום להתחמם לזמן מה אם יש גל קור או אפילו גשם.

 

בקרוב: שביל להולכי רגל ולרוכבי אופניים הולך ונבנה, והוא יעבור מתחנת הרכבת הראשונה (במושבה הגרמנית) ועד גן החיות התנ"כי. כבר היום ניתן לנסות קטעים יפים מהמסלול ולהגיע כך אל הגן ברכיבה וליהנות מנופי הדרך.

 

מה יש? צפריית הלורים (דומים לתוכים)‬ מתחם עטלפי הפירות, הצפרייה הטרופית, תצוגת טיגריסים, פילים, בריכת היפופוטמים, שימפנזים, ארץ הלמורים (קופים)‬ תצוגת העולם התחתון (הילדים יכולים לזחול על הקרקע ולהרגיש כמו הזוחלים),‬ צפריית הביצה ועוד הרבה.

 

מה חדש? בשנה האחרונה נפתחה בגן תצוגת זאבים יפה ורחבת ידיים המעוצבת כמנהרת מסתור, שבה מטיילים המבקרים וצופים בזאבים. בתצוגה מוקרן גם סרט של משה אלפרט ("‬יללת הזאבים").‬

 

עוד חדש: תצוגת תנינים, פינגווינים, מתחם חדש של אקווריומים ("‬סיפורה של טיפה").‬

 

עוד משהו: רק בחורף תוכלו לחזות בהיפופוטם יוצא מהבריכה, כי סוף סוף לא חם לו. מרהיב.

 

כמה זמן? לפחות שלוש שעות, ואפשר גם הרבה יותר.

 

פעילות מיוחדת: בימי שישי בחורף יש בגן תוכנית מוזיקה ברחבת הכניסה (15:00-12:30), אימון פילים, האכלת פילים (אתם מאכילים את הפילים מהיד אל החדק) והגרלת רכיבה על פילי הגן (מחיר כרטיס 1 שקל בלבד).‬ בנוסף מתקיימות גם האכלות מודרכות. כל הפעילויות תלויות במזג האוויר. פרטים ומחירים: ‭www.jerusalemzoo.org.il

 

פיל בגן החיות התנ"כי (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
פיל בגן החיות התנ"כי(צילום: אלי מנדלבאום)

 

החי כיף, ראשון-לציון  

ארבעים דונם ואלף בעלי חיים, במסלולי הליכה קלים ולא מעיקים אפילו לקטנטנים.

 

מה יש? אריות, טיגריסים, מרבץ תנינים, סוואנה אפריקאית ובה זברות, ראמים, ג'ירפות. יש עדר קנגורו, מתחם עופות דורסים, מתחם זוחלים (עם נחשי פיתון),‬ לטאות כוח ואיגואנות. יש מתחם קופים, עופות מים וצבים.

 

עוד משהו: בחי כיף בראשון תמצאו את להקת הפלמינגו היחידה המקננת בישראל, והם יפים ממש.

 

כמה זמן? הקדישו לפחות שעתיים. פעילות מיוחדת: בשבתות ובחגים פתוחים בחי כיף ג'ימבורי (לגילאי 8-2)‬ ופינת ליטוף ללא תשלום נוסף (בכפוף לתנאי מזג האוויר).‬ פרטים ומחירים: באתר החי כיף, ‭www.hironit.co.il

 

גורי לוטרות בחי כיף ראשל"צ (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
גורי לוטרות בחי כיף ראשל"צ(צילום: ירון ברנר)
 

 

הספארי, רמת-גן  

מדובר בגן חיות עשיר מאוד ובמתחם ספארי מקצועי ומרשים. בחורף הוא מספק הזדמנות להעביר בו יום ללא צורך ברכבים החשמליים, שמחירם לא זול. גם המפגש עם בעלי החיים בספארי מרתק כפליים בחורף, פשוט משום שרובם ערים.

 

מה יש? את הבילוי בספארי מתחילים במכונית שלכם, בנסיעה בשטח האפריקאי שכעת יש בו גם הרבה ירוק. תוכלו לראות מקרוב את העדרים של הזברות, האנטילופות והצבאים, קרנפים, יענים וכמובן את להקת ההיפופוטמים הגדולה בארץ, שבקיץ אנחנו רואים רק קטע קטן מגבם, אבל בחורף הם יוצאים מהאגם וזהו מראה בלתי נשכח. בשטח הרגלי של הגן יש קופים, פילים, נמרים, זאבים, דובים, תנינים, ג'ירפות, ביתן זוחלים ועוד הרבה מאוד.

 

כמה זמן? לפחות ארבע שעות. עוד משהו: הצעה מיוחדת למשפחות שמעדיפות לחוות את הספארי באופן אישי ושקט: בימי שישי בצהריים יש שני סיורים ברכבת הפתוחה, כולל הדרכה המותאמת למשפחות עם ילדים מגיל שלוש.

 

מה רואים? קרנפים, קופים לפני כניסתם לבתי הלילה, מפגש עם המטפלים להאכלת הג'ירפות היישר מכף ידינו, הצצה אל מאחורי הקלעים של ביתן של לטאנגי וללאנה - שתי הפילות הקטנות והמתוקות שנולדו לא מזמן בספארי, ועוד הפתעות. 66 שקל למשתתף וחובה להירשם מראש.

 

וגם: ספארי בוקר מוקדם. אמנם צריך להשכים, אבל התגמול גבוה. הזדמנות לראות קצת "אפריקה מתעוררת‭."‬ סיורי הבוקר מתמקדים בעבודת המטפלים לפני פתיחת הגן לקהל וצפייה בהאכלות הבוקר. מראות מרהיבים באמת. 69 שקל למשתתף, חובה להירשם מראש. פרטים ומחירים: ‭www.safari.co.il‬.

 

רפי הקרנף בספארי  (צילום: טיבור יגר) (צילום: טיבור יגר)
רפי הקרנף בספארי (צילום: טיבור יגר)

 

החי פארק, קריית מוצקין  

150 דונם של פארק ירוק ומאות בעלי חיים בבתי גידול ותצוגות המדמות את סביבתן הטבעית, למשל צמחייה טרופית עשירה.

 

מה יש? קופים, פילים, ג'ירפות, מתחם ציפורים ותוכים, זוחלים ועוד הרבה.

 

כמה זמן? לפחות שעתיים. עוד משהו: אגם ברבורים יפהפה בכניסה, כמו באגדות. פעילות מיוחדת: רכיבה על גמלים וסוסי פוני בשבילי הגן בשבת. באמצע השבוע דרוש תיאום מראש. פרטים ומחירים:‭www.haipark.co.il

 

קוף סנאי בחי פארק, קרית מוצקין (צילום: אסנת מעוז-ינקו, חי פארק קרית מוצקין) (צילום: אסנת מעוז-ינקו, חי פארק קרית מוצקין)
קוף סנאי בחי פארק, קרית מוצקין(צילום: אסנת מעוז-ינקו, חי פארק קרית מוצקין)

 

גן החיות הלימודי, חיפה  

גן חיות ותיק ויפה, צמוד לגן האם במרכז הכרמל בחיפה.

 

מה יש? מגוון גדול מאוד של בעלי חיים, בהם אריות, טיגריסים בנגליים (כן, כמו בספר הג'ונגל) ופרסיים,

דובים (סוריים),‬ חוטמנים, זאבים, יעלים, יחמורים, קופים, קנגורו, עטלפים, שועלים, תנים, חזירי בר, עופות דורסים ועופות מים, תוכים, פלמינגו וזוחלים מרתקים כמו זעמן, אנקונדה וכוח, ויש עוד הרבה.

 

מה חדש? מבנה בדמות מקדש פרואני שהפך לביתם של שני סוגים של קופי הטאמרין: בעלי כפות אדומות ולבני שפתיים. צמד עופות אמו שהגיעו לגן כתרומה וכבר התאקלמו והטילו ביצים. עוד משהו: בין שבילי הגן תוכלו לפגוש בצמד אלפקות חביבות ששמחות שמלטפים אותן. כמה זמן? הקדישו לפחות שלוש שעות.

 

פעילות מיוחדת: בשבתות יש מפגשים עם מטפלים והאכלות. פרטים ומחירים: ‭www.haifazoo.co.il

 

פורסם ב"24 שעות" של ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טיבור יגר
רפי הקרנף בספארי ר"ג
צילום: טיבור יגר
מומלצים