שתף קטע נבחר

במרחק נהיגה: משתלם לעבור לעיר השכנה

אם דירתכם הנוכחית כבר קטנה עליכם, אבל המשכנתא מכבידה מכדי לקחת עוד הלוואה גדולה, יש פתרון: המעבר לעיר שכנה יכול להוביל אתכם לחיות בדירה מרווחת יותר מבלי לשלם עוד כסף. ואולי אפילו תישארו עם עודף

איך ניתן לשדרג את חייכם ולחיות בדירה גדולה וחדשה יותר, בתוספת סכום קטן יחסית או אפילו להישאר עם עודף? מסתבר שהמעבר מעיר אחת לעיר הסמוכה לה, במרחק 5 דקות נסיעה, מאפשר שדרוג דירה ישנה לדירה חדשה, גדולה יותר, ללא תוספת במחיר, או בתוספת קטנה יחסית. במקרים מסוימים, דירה יד ראשונה בעיר אחת אף תהיה זולה יותר מדירה יד שנייה קטנה יותר בעיר שכנה.

 

קניית דירה - כתבות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

כך מצאה שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין, כשערכה בדיקה השוואתית של מחירי דירות, יד ראשונה ושנייה, בערים שונות. הערים שנבדקו סמוכות זו לזו, בטווח של עד 20 ק"מ, והפערים במחירי הדירות יכולים לנוע מ-50 לעד 100 אלף שקל בלבד. בין הערים שנבדקו: נתניה מול חדרה, ראשון לציון מול יבנה, אשדוד מול אשקלון, רעננה מול ראש העין, ועוד. בסך הכל נבדקו כ- 650 דירות בכל היישובים, ונקבע בבדיקה מחיר ממוצע לדירות 3-5 חדרים.

 

"קיימים פערי מחירים משמעותיים בין מספר ערים סמוכות, המאפשרים למשפחה 'לעבור את הכביש' לעיר השכנה, לדירה חדשה וגדולה יותר, ללא תוספת מחיר, ולעיתים אף להישאר עם עודף", מסבירה בוגין.

 

לדבריה, "על אף שרבים מרוכשי הדירות יעדיפו להישאר בשכנות למקום המגורים הנוכחי שלהם, המעבר לעיר הסמוכה מאפשר שדרוג איכות החיים, בלי לשנות משמעותית את המרחק ממקום העבודה, ההורים וכו'. פער המחירים בין הערים הסמוכות יכול להיות משמעותי עד כדי מעבר לדירה חדשה, גדולה יותר בחדר אחד לפחות, ללא תוספת לסכום שמתקבל ממכירת דירת יד שנייה".

 

מאשדוד לאשקלון

מרחק נסיעה: 7 דקות.

 

מעבר מ-4 ל-5 חדרים: 150 אלף שקל עודף.

 

מי עובר: כשליש מהרוכשים דירות בשכונת "ברנע החדשה" האשקלונית, לא נטלו משכנתא לצורך רכישת הדירה. מרביתם עברו לאשקלון מהעיר השכנה אשדוד. הדבר התאפשר להם בשל הבדלי המחירים המשמעותיים בין הדירות באשדוד לבין הדירות החדשות באשקלון. "פערי המחיר בין דירות באשדוד לבין אשקלון גדלו מאוד", מציינת מתווכת המקרקעין שולי מקס.

 

מה קונים: על פי הבדיקה, דיירים שעברו מאשדוד לאשקלון, מכרו דירת יד שנייה קטנה יחסית, ורכשו דירה חדשה בת חדר נוסף אחד לפחות, במחיר זהה לדירתם הישנה. מרביתם ציינו כי באופן כזה יכלו לשדרג את סביבת מגוריהם מבלי ליטול משכנתא או משכנתא נוספת לזו שלקחו על דירתם הישנה. דירת 4 חדרים בברנע נמכרת ב-950 אלף שקל, שווה ערך למחירה הממוצע של דירת 3 חדרים יד שנייה באשדוד.

 

לפי השמאי הממשלתי הראשי, אשקלון לא עוצרת. המחירים בעיר קפצו ב-6% בשנה. יוסי פרשקובסקי, מנכ"ל חברת פרשקובסקי, הסביר כי "העיר אשקלון הפכה לאחרונה לחלק מתנופת הבנייה האדירה בפריפריה, וניכר בה מאזן הגירה חיובי בולט. אשקלון, עיר הנהנית מקירבה לחוף ים, מאפשרת לזוגות צעירים, למשפחות משפרות דיור ולמשקיעים, לרכוש דירה גדולה, חדשה, בשכונה איכותית וצעירה, במחירים סבירים באופן יחסי לשוק הנדל"ן כיום".

 

מה אומרים: נופר וירון שמעיה, קבלן שיפוצים בן 30 ומדריכת כושר בת 27, הורים לילד בן 3, גרו ביישוב גן יבנה הסמוך לאשדוד, ביחידת דיור, רצו דירה באזור והחליטו בסוף לעבור לאשקלון. בני הזוג רכשו דירת 4 חדרים בקומה 7 בפרויקט "פרשקובסקי בברנע", ב-950 אלף שקל. לדעתם, הרכישה באשקלון כדאית גם מבחינה כלכלית, וגם מבחינת איכות חיים: בשכונה החדשה הכל חדש, כולל בתי ספר, גני ילדים, והיא קרובה לתחנת רכבת.

 

אשקלון. רכישה כדאית מבחינה כלכלית (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
אשקלון. רכישה כדאית מבחינה כלכלית(צילום: רועי עידן)

 

מראשון לציון ליבנה

מרחק נסיעה: 5 דקות.

 

מעבר מ-4 ל-5 חדרים: 100 אלף שקל עודף.

 

מי עובר: חולון, בת ים וראשון לציון הן הערים מהן מגיעים רוב הדיירים המאכלסים את שכונת המגורים החדשה "יבנה הירוקה" בת 5,000 הדירות שביבנה. על פי נתוני חברת פרץ בוני הנגב, שהפרויקט שלה היה הראשון להתאכלס בשכונה, העיר יבנה מהווה אלטרנטיבה לעליית מחירי הנדל"ן באותן ערים. לפחות 60% מהקונים בשכונת "יבנה הירוקה" מגיעים מהערים הללו. כשליש מתוך כלל הרוכשים הגיעו מראשון לציון בלבד.

 

מה קונים: בעלי דירת 3 חדרים יד שנייה בראשון לציון, שערכה נע בין 1-1.2 מיליון שקל, יכולים בעזרת תוספת קטנה במחיר, לקנות דירת 4 חדרים בפרויקט חדש ביבנה, שעולה כ-1.25 מיליון שקל. מעבר מדירה בת 4 חדרים לדירה בת 5 חדרים משאיר 100 אלף שקל עודף לטובת יבנה. "הדיור במרכז הארץ ובשפלה התייקר מאוד בשנים האחרונות. לכן, יבנה מהווה אלטרנטיבה ראויה", אומר מוטי אשכנזי, סמנכ"ל ייזום בחברת פרץ בוני הנגב.

 

לדבריו, "הבחנו כי רבים מהרוכשים אצלנו הם למעשה זוגות ומשפחות שעוברות מהערים ראשון לציון, חולון, בת ים. המשותף לכולם - הם יכולים לשדרג דירת 3 חדרים ותיקה שכרגע בבעלותם לדירה עכשווית ומודרנית בת 4 חדרים ביבנה באותו מחיר, ועם תוספת משכנתא מינימלית אף להתקדם לדירת 5 חדרים".

 

מה אומרים: מוטי קפלון, רווק בן 27 שחי בזוגיות, מכר את דירת 3 החדרים שלו בשטח של 75 מ"ר בראשון לציון במחיר 1.1 מיליון שקל. לסכום הזה הוסיף 250 אלף שקל, וקנה דירת 5 חדרים בגודל 131 מ"ר בפרויקט "green valley" של פרץ בוני הנגב.

 

"השאיפה הייתה להישאר ולהתגורר בראשון לציון, ולרכוש דירה חדשה במערב העיר, אך המחירים יקרים מאוד ואינם מאפשרים זאת", אמר קפלון, "מחיר דירה חדשה מתחיל בשני מיליון שקל. בפרויקטים אחרים אין מספיק תשתיות טובות ודרכי גישה. מה שתפס אותי ביבנה זה המחיר האטרקטיבי והשכונה המושקעת. בעתיד בעזרת השם אקים משפחה, והמגורים פה היו חלק מהשיקול. בנוסף הייתה כאן הזדמנות נדל"נית".

 

יבנה. "הייתה כאן הזדמנות נדל"נית" (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
יבנה. "הייתה כאן הזדמנות נדל"נית"(צילום: אליעד לוי)

 

מרחובות לרמלה

מרחק נסיעה: 8 דקות.

 

מעבר מ-4 ל-5 חדרים: 150 אלף שקל עודף.

 

מי עובר: מרבית הרוכשים הם משפחות צעירות מאזור השפלה, כמו ראשון לציון, רחובות ונס ציונה. מדובר במשפרי דיור שמשפחתם גדלה, אשר לא יכולים להרשות לעצמם לשדרג את הדירה באזור מגוריהם, ומעדיפים להתרחק מעט על מנת לרכוש דירה בפרויקט חדש בשכונה צעירה ומתפתחת שנותנת מענה לכל צרכי המשפחה. קהל רוכשים זה יעדיף למכור דירת יד שנייה במרכז ראשון לציון לדוגמא, בה מחירי הדירות גבוהים יחסית, ולעבור לעיר השכנה בה מחירי הדירות נמוכים יותר, והיא קרובה יחסית לביתם הישן.

 

מה קונים: כיוון שמדובר בעיקר בקהל של משפרי דיור, משפחות צעירות שמחפשות דירה גדולה יותר עם התרחבות המשפחה, הדירות שנקנות הן דירות גדולות, בנות 5 חדרים לרוב. מי שיכול להוסיף קצת יותר יכול לשדרג משמעותית את איכות החיים שלו ולרכוש אף דירת גן או קוטג' מרווח. "מעבר כזה מראשון לציון למצליח יכול לאפשר למשפחה לשדרג דירת יד שנייה בת 3-4 חדרים בבניין ישן לדירת 5 חדרים בפרויקט חדש בתוספת מינימלית", אמר נדב בריח, סמנכ"ל שיווק בחברת נווה העיר.

 

מה אומרים: גלית אוחיון, 36, ומשפחתה (בעל ושני ילדים) עברו בספטמבר האחרון ממרכז ראשון לציון לרמלה. "מכרנו דירת 3.5 חדרים במרכז ראשון לציון, על אף שמדובר באזור טוב, הן מבחינת נגישות והן מבחינת שירותים קהילתיים, כיוון שהדירה קטנה וללא מעלית, וזה גם לא השתלם לנו מבחינה כלכלית", סיפרה אוחיון. "תשלומי הארנונה גבוהים במיוחד. לאחר מכירת הדירה ובתוספת קטנה יחסית, של 100 אלף שקלים בלבד, רכשנו דירה חדשה עם 5 חדרים, ממ"ד ומרפסת, בשכונה חדשה ומתפתחת באלמוג מצליח".

 

לדבריה, "בשכונה החדשה יש גנים, בית ספר, מרכז מסחרי, קופת חולים וכל השירותים הקהילתיים שמשפחה צעירה צריכה. כשהלכתי לרשום את הבן שלי לגן לספטמבר הקרוב אמרו לי בעירייה שהאזור צפוי רק להתפתח מבחינת תשתיות ושירותים קהילתיים. בין השכנים החדשים גילינו עוד זוגות צעירים שעברו גם הם מראשון לציון. השדרוג מבחינתנו הוא לא רק בדירה עצמה, אלא באיכות החיים, המרפסת והנוף הירוק שנשקף ממנה, השכנים הצעירים עם ילדים בגיל הילדים שלנו שיוכלו לשחק יחד בגינה, וכמובן דירה חדשה ומרווחת יותר עם מפרט טכני עשיר".

 

רמלה. דירות חדשות ומרווחות יותר (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
רמלה. דירות חדשות ומרווחות יותר(צילום: אבי מועלם)

 

מפתח תקווה לראש העין

מרחק נסיעה: 6 דקות.

מעבר מ-4 ל-5 חדרים: 300 אלף שקל עודף.

 

מי עובר: מרבית המתעניינים בראש העין הם תושבי ראש העין, בנים חוזרים ומשדרגים. היצע הדירות מקל על האפשרות להחזיר תושבי ראש העין שעברו למרכז, כמו למשל פתח תקווה, חזרה לעיר. איתן לוי, מנכ"ל משותף באיילה אגמ נדל"ן, חברת יזמות וניהול של קבוצות רכישה ועמותות, הסביר כי מרבית המצטרפים לעמותות הם תושבי ראש העין שגרים בצמודי קרקע בשכונה הצבאית, ומבקשים אחרי התרוקנות הקן דירות חדשות קטנות יותר על מפלס אחד, או הורים שרוצים לרכוש דירה למטרות השקעה לילדיהם.

 

הצעירים שמבין רוכשי הדירות, הרואים לנגד עיניהם כיצד חלום רכישת הדירה מתרחק מהם, מתעניינים בשכונות חדשות שטרם נבנו. זאת משום שרכישה בשכונות כאלו מביאה לחיסכון של 20%-30% כאשר הדירות נקנות בשלב תכנונן. בעיקר מדובר בשכונה הכי גדולה בארץ, 14 אלף דירות, שאמורות להיבנות בראש העין (שכונת פסגות אפק).

 

מה קונים: בשכונות חדשות בראש העין, שנמצאות עדיין על הנייר, הקונים מעוניינים לשדרג את מצבם ולעשות קפיצת מדרגה. כך למשל, צעירים הגרים בשכירות בדירות 3 חדרים יבקשו לרכוש דירות בנות 4 או 5 חדרים, משדרגים יבקשו לעזוב דירות 4 חדרים לטובת מיני פנטהאוז או דירת 5 חדרים, וכך הלאה. לדברי דורית סדן, סמנכ"לית השיווק של שיכון ובינוי נדל"ן, "רכישה של דירה על הנייר יכולה להוזיל עד 20% ממחיר הדירה הסופי, בעיקר בשכונות חדשות הנמצאות בשלבי התהוות. אמנם יש חבלי לידה של השכונה כולה, אבל מרוויחים מכך הרבה מאוד".

 

מה אומרים: אסף ומיכל בזק, בני 33 ו-30 בהתאמה והורים לילדה בת 7, עוברים מדירה בת 3.5 חדרים בשכונת הדר גנים בפתח תקווה שבבעלותם, לדירת 5 חדרים בפרויקט "חלומות ראש העין" של שיכון ובינוי נדל"ן בשכונת פסגות אפק החדשה. אסף בזק, עובד בחברת הביטוח הראל, סיפר כי "לעבור לגור בשכונה שטרם החלה להיבנות נותן לנו יתרון משמעותי. בפתח תקווה התגוררנו בדירת 3.5 חדרים בת 90 מטר, ואילו בראש העין רכשנו דירת 5 חדרים בקומה 12 בת 121 מ"ר עם מרפסת ענקית של 21 מ"ר, ושילמנו 1.45 מיליון שקל".

 

הדמיית פרויקט "חלומות ראש העין". הקונים משדרגים את עצמם (צילום: שיכון ובינוי נדל"ן) (צילום: שיכון ובינוי נדל
הדמיית פרויקט "חלומות ראש העין". הקונים משדרגים את עצמם(צילום: שיכון ובינוי נדל"ן)

 

מהוד השרון לנתניה

מרחק נסיעה: 14 דקות.

 

מעבר מ-4 ל-5 חדרים: 400 אלף שקל עודף.

 

מי עובר: צעירים רבים תושבי השרון נתקלים בדילמה כאשר הם מבקשים לרכוש דירה בעיר מגוריהם. הם אינם יכולים לרכוש דירה חדשה בת 4-5 חדרים, ועל מנת לשדרג את איכות חייהם הם מרחיבים את גבולות הגזרה ומוצאים דירות בשרון הצפוני. האוכלוסייה בשכונה מתאפיינת בזוגות צעירים, אקדמאים, בעלי הכנסה גבוהה, עם 1-3 ילדים.

 

מה קונים: רבות מהמשפחות הצעירות מחפשות דירות חדשות בנות 4 או 5 חדרים בשכונת קריית השרון בנתניה. המחירים הזולים לעיר בתוך עיר, ממזרח לנתניה, והקרבה לכביש החוף, היוו גורם משיכה לאוכלוסייה צעירה, הן מנתניה והן מהערים הסובבות (רעננה, כפר סבא והרצליה), אשר לא יכלו לרכוש דירות באותן ערים.

 

מה אומרים: חן ותמיר משה, בשנות ה-30 לחייהם, הורים לתינוקת בת 3 חודשים, רכשו דירת 5 חדרים בת 126 מ"ר עם מרפסת בגודל 21 מ"ר בקומה השנייה בפרויקט הירוק של שיכון ובינוי נדל"ן, "פיור חלומות השרון", בקריית השרון בנתניה. הם עוברים אליה מדירה שכורה בת 2 חדרים בהוד השרון.

 

חן, 33, עובדת בהנהלת מקדונלד'ס ומספרת: "התגוררנו בדירת 2 חדרים בהוד השרון בשכירות. כאשר נולדה בתי רצינו לעבור לדירה גדולה ומרווחת יותר. לצערי, לא הצלחנו למצוא דירות כמבוקש בהוד השרון. המחירים שם פשוט אינם מאפשרים לזוג לרכוש בה דירה. במחיר שבו רכשתי דירה בת 5 חדרים בנתניה, סביב 1.5 מיליון שקל, יכולתי למצוא אולי דירת 3 חדרים חדשה בהוד השרון. בלי קשר, המעבר לנתניה קרץ לי מהסיבה הפשוטה שכך אני מתקרבת יותר למקום עבודתי, בגעש, והמעבר לקריית השרון בעצם חוסך לי חצי שעה נסיעה בכל בוקר".

 

הכתבה המלאה פורסמה היום במוסף "ידיעות הנדל"ן" של לוח WinWin-ידיעות אחרונות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
רמלה. כדאי לעבור?
צילום: אבי מועלם
מומלצים