שתף קטע נבחר

דירות ל-2014: מאות יח"ד אושרו ברחבי הארץ

השנה האזרחית החדשה נפתחה בסערה בוועדות התכנון: בפרדס חנה-כרכור אושרה תוכנית ל-680 דירות, בת"א וחולון יוקמו כ-480 יחידות דיור, בגבעתיים מקודמת תוכנית ל-3,000 יחידות מגורים ובר"ג תצא לפועל תוכנית פינוי-בינוי

שנת 2014 נפתחה הבוקר (ד') בסערה בוועדות התכנון המחוזיות והמקומיות וברשות מקרקעי ישראל. אלה מיהרו להודיע על אישור ושיווק תוכניות חדשות לבניית מאות אלפי דירות ברחבי הארץ, שאמורות להגדיל את היצע הדיור כדי לענות על הביקושים הרבים.

 

 

פרדס חנה-כרכור: 680 דירות חדשות

הוועדה לדיור לאומי (וד"ל) מחוז חיפה אישרה תוכנית להקמת 680 יחידות דיור בשכונת "הטריז" בפרדס חנה-כרכור, ליד מחנה 80, לאחר שהחליטה לדחות את ההתנגדויות לתוכנית שהוגשו על ידי קיבוץ עין שמר הסמוך. במסגרת התוכנית, 20% מיחידות הדיור יהיו קטנות בשטח של 75 מ"ר ויתאימו בעיקר לזוגות צעירים. 

 

התוכנית, שקודמה על ידי רשות מקרקעי ישראל, חלה על שטח של כ-243 דונם על קרקעות מדינה, בסמוך לכביש 65 (בקטע שבין צומת פרדס חנה לצומת כרכור), דרך הנדיב, השכונות המזרחיות של פרדס חנה ורחוב המייסדים-דרך עירון. היא מציעה לשנות את יעודה של קרקע חקלאית מוכרזת לשכונת מגורים, שתכלול גם שטחי ציבור פתוחים, אתר למבנה ציבור ושטחי מסחר.

 

בשכונה החדשה צפויים להיבנות מבנים בגובה 5-8 קומות בצפיפות ממוצעת של 12 יחידות דיור לדונם; דירות גג וגן במבנים בגובה 3 קומות בצפיפות ממוצעת של 6 יחידות דיור לדונם; ובתים צמודי קרקע במבנים דו-משפחתיים או טוריים בצפיפות של 4 יחידות דיור לדונם.

 

בנוסף, קבעה הוועדה המחוזית כי לצורך הקמת השכונה יינתן מענה תחבורתי על ידי סלילת ציר נוסף שיחבר בין כרכור לפרדס חנה ויפצל את התנועה לכיוון כביש 65. יצוין כי התוכנית תואמת את תוכנית המתאר החדשה ליישוב ואת תמ"א 35 לפיה מדובר במרקם עירוני.

 

גבעתיים ור"ג: 3,000 דירות, תעסוקה ופינוי-בינוי

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז תל-אביב הפקידה להתנגדויות הציבור תוכנית להקמת מתחם התעסוקה "כורזין" בדרום גבעתיים, שיכלול 12 מגדלים בגובה 27 קומות למסחר, תעסוקה ומוסדות ציבור. התוכנית חלה על שטח של 116 דונם וממוקמת באזור התעסוקה הישן של העיר גבעתיים ליד דרך אלוף שדה. בשלב הראשון יוקמו על ידי היזם סמי מצלאווי שני מגדלים ולאחר מכן 10 מגדלים נוספים.

 

בנוסף, כוללת התוכנית יצירת מערך דרכים חדש תת-קרקעי לצורך התחברות לדרך אלוף שדה, וכן הוראות שימור והעתקת עצים. בוועדה ציינו כי המתחם סמוך לקו הסגול של הרכבת הקלה, אשר יעבור בדרך אלוף שדה ויקשר את פתח תקווה, בקעת אונו ואזור תל השומר למרכז תל-אביב, באופן שצפוי לצמצם את השימוש בכלי רכב פרטיים לטובת תחבורה ציבורית.

 

בנוסף לאזור התעסוקה, בוועדה המחוזית ציינו כי עיריית גבעתיים מקדמת בסמוך תוכנית פינוי-בינוי בין הרחובות אלוף שדה, ההסתדרות והמאבק. המתחם יכונה "מתחם ההסתדרות" ויכלול בסופו של יום כ-3,000 יחידות דיור חדשות.

 

הדמיית מתחם התעסוקה "כורזין" בגבעתיים (הדמיה: זרחי אדריכלים) (הדמיה: זרחי אדריכלים)
הדמיית מתחם התעסוקה "כורזין" בגבעתיים(הדמיה: זרחי אדריכלים)

 

בתוך כך, אישרה היום הוועדה המקומית ברמת גן פרויקט פינוי-בינוי ברחוב החולה בעיר, במסגרתו התקבל היתר בנייה להקמת 167 יחידות דיור בשני מגדלי מגורים בגובה 23 קומות כל אחד, במקום 48 דירות ישנות במתחם. על הפרויקט מופקדת קבוצת כנען, שתבנה דירות 3-6 חדרים וכן דירות פנטהאוז.

 

הדיירים הוותיקים שיפנו דירות 60 מ"ר, יקבלו במקומן דירות 4 חדרים. דיירים שיפנו דירות 86 מ"ר יקבלו 5 חדרים, ודיירים שיפנו דירות 100 מ"ר יקבלו 6 חדרים. המגדלים יכללו חניון תת-קרקעי. מחירי הדירות יתחילו ב-1.59 מיליון שקל ל-3 חדרים ועד 2.09 מיליון שקל ל-5 חדרים.

 

הדמיית המגדלים החדשים ברחוב החולה בר"ג (הדמיה: גיל חלמיש) (הדמיה: גיל חלמיש)
הדמיית המגדלים החדשים ברחוב החולה בר"ג(הדמיה: גיל חלמיש)

 

ת"א וחולון: 480 דירות ו-260 חדרי מלון

בתל-אביב הופקדה להתנגדויות הציבור תוכנית תעסוקה ומגורים במתחם מוטורולה בתל-אביב, הכוללת הקמת שני מגדלים בגובה 40 קומות - אחד למגורים ואחד לתעסוקה. התוכנית חלה על מגרש בשטח של כ-6.5 דונם בשכונת נחלת יצחק שבמזרח העיר, מצדו הצפוני של רחוב תוצרת הארץ, המשמש כיום לתעסוקה.

 

במגדל המגורים יוקמו עד 300 יחידות דיור, ולפחות 20% מהן יהיו דירות קטנות בשטח של עד 75 מ"ר. שטחי התעסוקה במגדל השני יהיו בהיקף של כ-22 אלף מ"ר. בנוסף, יוקצה שטח לצורכי ציבור ובו יוקם מבנה בגובה 7 קומות בשטח של 2,000 מ"ר. באשר למצוקת החניה באזור, התוכנית מתחייבת להקים חניון ציבורי בבניין התעסוקה, וחניון פרטי במגדל המגורים, שיכלול 1.5 מקומות חניה בממוצע לדירה. עם זאת, חלק ממקומות החניה לא יוצמד לדירות אלא יהווה רכוש משותף של הדיירים.

 

תוכנית נוספת שאושרה בתל-אביב מתייחסת להרחבת היצע חדרי המלון במתחם הירקון הסמוך לחוף הים. מדובר בתוכנית עבור מבנים ישנים שייהרסו, ובמקומם ייבנו מבנים חדשים בגובה של עד 19 קומות, אשר ישלבו מלונאות, מסחר ומגורים - ובסך הכל 263 חדרי מלון ו-57 יחידות דיור (מתוכן 12 דירות קטנות שיהיו מיועדות לזוגות צעירים).

 

בחולון הופקדה להתנגדויות תוכנית בשכונת חולון הירוקה, מדרום לבית החולים וולפסון. מדובר בתוכנית להקמת מגדל בגובה 14 קומות, שישמש לדיור מוגן ולמסחר. התוכנית תכלול עד 120 דירות להשכרה עבור הסגל הרפואי של בית חולים וולפסון ושל בית הדיור המוגן בשטח של 74 מ"ר. כדי להבטיח שהשימוש בבניין אכן יהיה לסגל הרפואי לטווח ארוך, הוחלט שהבעלות על הדירות תהיה אחידה ולא ניתן יהיה למכור אותן בנפרד.

 

הגליל והנגב: שווקו קרקעות לאלפי דירות

רשות מקרקעי ישראל הודיעה כי שיווקה אתמול את 700 יחידות הדיור הראשונות שייבנו בשכונת "כרמי גת" החדשה בצפון קריית גת, במסגרת הסכם הגג שנחתם בין המדינה לבין העיר לפני כחודש. מהרשות נמסר כי יחידות אלו הן הסנונית הראשונה מתוך 7,000 יחידות דיור שישווקו בעיר ויכפילו את אוכלוסייתה.

 

על פי התכנון של הרשות, הסכמי הגג יצאו לפועל גם בראש העין, אשר בה ישווקו 10,000 יחידות דיור; בעיר מודיעין שבה ישווקו כ-12 אלף יחידות דיור; ובקריית ביאליק, שם ישווקו קרקעות לבניית 7,400 יחידות דיור.

 

עוד מסרה רשות מקרקעי ישראל כי הוציאה מכרזים לשיווק קרקעות של לא פחות מ-1,812 יחידות דיור בנגב ובגליל. על פי נתוני המרכז להתיישבות הנגב והגליל, מהשבוע האחרון של שנת 2013 ועד היום שיווקה הרשות בסך הכל קרקעות לבניית 3,734 יחידות דיור באותם האזורים (2,149 יחידות דיור בנגב ו-1,585 יחידות דיור בגליל).

 

על נתונים אלה אמר סילבן שלום, השר לפיתוח הנגב והגליל ושר התשתיות, כי "מרחבי הנגב והגליל עוברים בימים אלה שינויים דרמטיים. נתוני המרכז להתיישבות בנגב ובגליל מצביעים על כמות משמעותית של מכרזים לשיווק של יחידות דיור בנגב ובגליל ומעידים על מגמת הצמיחה והביקוש ההולך וגובר לדיור באזורים אלו. אנו ממשיכים כל העת לקדם מהלכים ופרויקטים המעודדים את ההתיישבות באזור לצד חיזוק האוכלוסייה המקומית".

 

הדמיית שכונת "כרמי גת" בקריית גת (הדמיה: דינה אמר) (הדמיה: דינה אמר)
הדמיית שכונת "כרמי גת" בקריית גת(הדמיה: דינה אמר)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם בן אהרון
מתחם החולה בר"ג. יפונה וישודרג
צילום: נועם בן אהרון
מומלצים