שתף קטע נבחר

לא נשחרר מחבלים ערבים-ישראלים? נתניהו מסרב להתחייב

הפלסטינים מתעקשים על שחרור 8 אזרחי המדינה, בלשכת רה"מ לא פוסלים: "הממשלה תחליט". במועמדים לשחרור: הרוצחים מליל הקלשונים, מפקד החוליה שחטפה את ניסים טולדנו ורוצחי החייל אברהם ברומברג. זו הרשימה המלאה

שלוש הפעימות הראשונות עברו אומנם בשקט יחסי, אולם הפעימה הרביעית של שחרור המחבלים הפלסטינים מעוררת סימני שאלה רבים. במסגרתה אמורה ישראל, לפחות לפי גרסת הפלסטינים, לשחרר גם קבוצה של ערבים אזרחי המדינה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אולי לא התחייב לכך - אבל מנגד, גם לא שלל זאת. היום הוא נפגש עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שמנסה - בינתיים ללא הצלחה - להביא להסכם מסגרת.

 

עוד בחדשות:

 

בימים האחרונים, אולי בניסיון להרחיק את הביקורת על שחרורם של עוד 26 רוצחים שהיו כלואים כ-20 שנה ויותר - בהם חמישה תושבי מזרח ירושלים בעלי תעודת זהות כחולה - פורסמו ציטוטים והתייחסויות של אנשי ראש הממשלה, ולפיהם נתניהו הבהיר לקרי שלא ישחרר אסירים אזרחי המדינה. כמו כן, גורמים מדיניים ציינו שנתניהו ניסה לקשור באחת מפגישותיו עם קרי בין שחרור ערבים ישראלים ובין שחרורו של המרגל ג'ונתן פולארד. בארה"ב סירבו להגיב.

 

ברשימת המועמדים לשחרור, שמקורה ברשימה שהציגו הפלסטינים, נמצאים שמונה ערבים ישראלים, ובהם הרוצחים מליל הקילשונים, רוצחי החייל אברהם ברומברג ומפקד החוליה שחטפה ורצחה את רס"ר ניסים טולדנו. בנוסף מועמדים לשחרור גם שישה מזרח ירושלמים וכן מחבלים פלסטינים, ובהם רוצחי עפרה מוזס ובנה טל.


האסירים שמועמדים להשתחרר בפעימה הרביעית והאחרונה

האסירים שמועמדים להשתחרר בפעימה הרביעית והאחרונה
שם האסיר תאריך מעצר תושב הרצח

כרים יונס

6.1.83 ערבי ישראלי רצח את החייל אברהם ברומברג ב-1981
מאהר יונס 18.1.83 ערבי ישראלי רצח את החייל אברהם ברומברג ב-1981
בשיר חטיב 27.12.87 ערבי ישראלי רצח את חיים תקתוק ברמלה. הגופה נמצאה קבורה בבטון בחנותו של המחבל
מחמוד ג'בארין 8.10.88 ערבי ישראלי רצח את אחמד ג'ערורה, פלסטיני שנחשד בשיתוף פעולה עם ישראל
סמיר סרסאווי 24.11.88 ערבי ישראלי השליך רימון יד במדרחוב נורדאו בחיפה ב-1988
איברהים אגבריה 3.3.92 ערבי ישראלי רצח שלושה חיילים בליל הקילשונים, ליד קיבוץ גלעד
יחיא אגבריה 3.3.92 ערבי ישראלי רצח שלושה חיילים בליל הקילשונים, ליד קיבוץ גלעד
מוחמד ג'בארין 3.3.92 ערבי ישראלי רצח שלושה חיילים בליל הקילשונים, ליד קיבוץ גלעד
מוחמד עאשור 18.2.86 מזרח ירושלים רצח את נהג המונית דוד כספי בירושלים
סמיר אבו נעמה 20.10.86 מזרח ירושלים  
מחמוד עיסא 3.6.93 מזרח ירושלים פיקד על החוליה שחטפה ורצחה את לוחם מג"ב, רס"ר ניסים טולדנו
נאיל סלהב 27.9.93 מזרח ירושלים השתתף בחטיפתו ורציחתו של החייל ירון חן
מוחמד שמאסנה 12.11.93 מזרח ירושלים רצח את הנערים ליאור טובול ורונן קרמני, את נהג המונית רפי דורון ואת החייל יהושע פרידברג
עבד שמאסנה 12.11.93 מזרח ירושלים רצח את הנערים ליאור טובול ורונן קרמני, את נהג המונית רפי דורון ואת החייל יהושע פרידברג
מוחמד דאוד 8.12.87 קלקיליה זרק את בקבוק התבערה על המכונית של משפחת מוזס. עפרה ובנה טל נרצחו
ג'ומעה אדם 31.10.88 רמאללה זרק בקבוק תבערה על אוטוסוס. בפיגוע נהרגו רחל וייס, שלושת ילדיה הקטנים, וכן החייל דוד דלורוזה, שניסה לחלץ אותם מהרכב הבוער
מחמוד חרביש 3.11.88 יריחו זרק בקבוק תבערה על אוטוסוס. בפיגוע נהרגו רחל וייס, שלושת ילדיה הקטנים, וכן החייל דוד דלורוזה, שניסה לחלץ אותם מהרכב הבוער
ראיד סעדי 28.8.89 ג'נין  
חוסני סוואלחה 2.12.90 שכם רצח את ברוך הייזלר ופצע אחרים באוטובוס בקו 66 ברמת גן
פארס בארוד 23.3.91 רצועת עזה רצח את מרדכי רויטמן ופצע שלושה אחרים בחנות רהיטים בחדרה
דיא אל-פאלוג'י 12.10.92 רצועת עזה רצח את אמציה בן חיים בחממות של גני טל
מוחמד פלנה 29.11.92 רמאללה רצח את יהודית אוסטרן בדולב באמצעות מטען צד שהפעיל
נאסר אבו סרור 4.1.93 בית לחם רצח את איש השב"כ חיים נחמני
מחמוד אבו סרור 5.1.93 בית לחם רצח את איש השב"כ חיים נחמני
עלא אל-כרכי 17.12.93 חברון  

 

שחרור האסירים למזרח ירושלים, השבוע (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
שחרור האסירים למזרח ירושלים, השבוע(צילום: חסן שעלאן)

בתשובה רשמית שנמסרה ל-ynet הובהר על ידי יועץ התקשורת של נתניהו כי "ישראל לא התחייבה בשום שלב לשחרר ערבים ישראלים". בלשכה אף מכחישים כי ראש הממשלה עומד מאחורי הפרסומים לפיהם הבהיר לקרי שלא יסכים לשחרור ערבים ישראלים. באשר לפרוצדורה שתתקיים אם בעתיד כן תדרש ישראל לשחרר גם ערבים ישראלים, מזכירים בלשכת נתניהו כי "הממשלה תצטרך לאשר שחרור אזרחים ישראלים, כפי שהבהרנו כבר בחודש יולי".

 

קרי: יש התקדמות, הסכם עדיין אין

ישראל נאלצה להסכים לשחרור 104 אסירים פלסטינים מימי טרום יישום הסכם אוסלו עם תחילת המשא ומתן כמחווה, לאחר שבאגף הימני התנגדו להקפאה נוספת של הבנייה בהתנחלויות. לצד כל שחרור של אסירים, על מנת לרכך את דעת הקהל בימין, נתניהו ממהר להודיע על פרסום מכרזים לבניית מאות יחידות דיור ביהודה ושומרון ומעבר לקווי 67' בירושלים. הפעם המכרזים עדיין לא פורסמו, וייתכן שזה יקרה השבוע.

נתניהו וקרי, היום (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נתניהו וקרי, היום(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

להודעות אלה משמעות הצהרתית ופוליטית בעיקרה, שכן הזמן הדרוש לבנייה בפועל ארוך מאוד, ואם אכן יושג הסכם - אין לרוב המכרזים משמעות מעשית בשטח. מאידך, כל פרסום הודעות על בנייה פוגעת במעמדה של ישראל, ולאחרונה גובר הלחץ במשרד החוץ וכן בדרג המדיני מפני חרם אירופי עתידי על הייצוא, שיהווה מכה כלכלית קשה למשק.

 

בינתיים נמשך מסע הדילוגים של קרי - העשירי שלו באזור בשנה האחרונה. היום נועד מזכיר המדינה האמריקני עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ברמאללה במשך שלוש שעות, ולאחר מכן אמר כי ישנה התקדמות במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים לגיבוש הסכם מסגרת. הסכם זה יכלול כנראה עקרונות בלבד שיאפשרו את המשך המשא ומתן מעבר לתאריך היעד שנקבע - אפריל השנה.

 

אבו מאזן הביע במהלך השיחה את סירובו להסכם ביניים מול ישראל, ואילו ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת שב והדגיש כי הפלסטינים מתנגדים להארכת המשא ומתן מעבר ללוח הזמנים שנקבע - תשעה חודשים. הוא ציין כי קרי הציג בפגישותיו עם אבו מאזן רעיונות אך לא תוכנית אמריקנית להסכם מסגרת.

 

קרי, ששב לאחר מכן לירושלים לפגישה עם נתניהו, הבהיר כי עדיין אין הסכם סופי. בנוסף אמר מזכיר המדינה כי מחר יבקר בסעודיה וידון על המשא ומתן עם המלך עבדאללה. עזיבתו את ישראל תוביל מחר לחסימתו לסירוגין של כביש 1 מהשעה 7:30 ועד 9:00, מירושלים למחלף נתב"ג, עקב מעבר שיירתו של קרי.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי ויצחק בן-חורין, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
נתניהו. עמדה מעורפלת
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים