שתף קטע נבחר

חקלאים יוכלו לחכור קרקעות ל-200 שנה

מועצת מקרקעי ישראל אישרה כי חקלאים יחתמו מול רשות מקרקעי ישראל על חוזי חכירה ל-200 שנה בנחלות חקלאיות ול-49 שנה בחלקות מגורים. עוד הוחלט שמחוסרי דיור מהעשירון השמיני ישתתפו במכרזי דיור להשכרה

מועצת מקרקעי ישראל אישרה אמש פה אחד שורה של החלטות היסטוריות במגזר החקלאי . בראשן עומדת החלטה על חתימת חוזי חכירה לכמעט 200 שנה מול הרשות בנחלות חקלאיות.

 

 

 

"רשות מקרקעי ישראל והמועצה הנוכחית הוכיחו שניתן לסיים בהסכמה מחלוקות היסטוריות לטובת הציבור", אמר היום שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, המשמש יו"ר מועצת מקרקעי ישראל. לדבריו, "לאחר שבמשך שנים רבות שרר חוסר אמון בין התנועה ההתיישבותית ורשות מקרקעי ישראל, אני שמח שהצלחנו לגשר על הפערים ולפתוח דף חדש ביחסים אלו".

 

השר אריאל הוסיף כי "ההחלטות שיגיעו לאישור מביאות בפעם הראשונה ביטחון לחקלאים ולמתיישבים, כשבנוסף יאפשרו לחקלאים להתפרנס בכבוד - תוך עידוד היזמות הכפרית. ההחלטות הללו יאפשרו לכל מתיישב לדעת סוף-סוף את זכויותיו וחובותיו, ואני שמח שהתנועה ההתיישבותית היא הקטר לפתרון בעיית הדיור בארץ באמצעות מתן פתרונות דיור לאלפי משפחות, הן במרכז הארץ והן בפריפריה".

 

בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל, הוסיף כי "הרפורמה ברשות מתקדמת ומאפשרת יותר שיווקים ופתרון בעיות סבוכות, שהכבידו על היחסים בין הרשות לציבור. ההחלטות על הקרקעות במגזר החקלאי הן מהלך היסטורי, שיכול היה להתגבש רק בגלל המצרף הייחודי של האנשים שישבו בשולחנות המתאימים".

 

מכרזי דיור להשכרה: העשירון השמיני בפנים

עוד בישיבה אמש, אישרה מועצת מקרקעי ישראל חלטה מתוקנת בדבר הקצאת קרקעות לבניית פרויקטים של דירות להשכרה. על פי הקריטריונים שנקבעו בקיץ, 70% מהדירות ישווקו לציבור הכללי, לפי מסלול קריטריונים לזכאות שנקרא "מסלול א'". 30% מהדירות ישווקו "ביישובי המיעוטים ובתוכניות בניין עיר לאוכלוסייה בעלת צביון דתי", בהתאם למסלול שלא יכלול מיצוי כושר השתכרות כתנאי סף להגרלה.

 

במסלול א', נקבעו 3 תנאי הסף לזכאות: על הזכאי להיות מחוסר דירה ובעל תקרת הכנסה עד העשירון השביעי. בנוסף, עליו למצות כושר השתכרות בשיעור של 125% ממשרה מלאה למשק בית בו שני מפרנסים, ובשיעור של 75% עבור מפרנס יחיד. אמש הורחב הקריטריון הראשון, שיכלול גם את בני ובנות העשירון השמיני (הכנסה של 20,500 שקל ברוטו למשק בית, לפי נתוני הלמ"ס).

 

רשות מקרקעי ישראל ומשרד השיכון ישווקו את המכרזים, למעט מכרזים בהם תינתן רשת ביטחון (הבטחת תשואה) ליזם, שישווקו על ידי הוועדה הבינמשרדית בראשות החשבת הכללית במשרד האוצר. במכרזי משרד השיכון לא ייקבע מחיר מינימום לקרקע, והיא תוחכר לכל המרבה במחיר. במחוזות חיפה, ירושלים, צפון ודרום, יוכלו לקבוע בתנאי המכרז כי 50% מהדירות יימכרו מיידית, והשאר יושכרו.

 

לגבי 3 המכרזים הראשונים שמתפרסמים בימים אלה על ידי הרשות בגליל ים בהרצליה, ברמת השרון ובמבואות הדרומיים בחיפה, הוחלט כי 25% מהדירות במכרז יושכרו במחיר מפוקח לזכאים, שייקבע כ-80% ממחיר השכירות הנאמד בסביבת הבניין לדירה זה לפי אומדן, בתוספת דמי אחזקה. 75% מהדירות יושכרו בשוק החופשי במחיר שוק, כפי שיקבע בהסכם בין המשכיר לשוכר. ועדת המכרזים בראשות החשבת הכללית במשרד האוצר רשאית לשנות על פי שיקול דעתה ובכפוף לבחינה כלכלית את שיעור הזכאים.

 

יצוין כי לקראת הדיון השבוע בעניין, פנתה הקואליציה לדיור בר-השגה במכתב למועצת מקרקעי ישראל, וטענה כי התיקונים פוגעים באפשרות של אוכלוסיות מהמעמד הנמוך להשתלב בפרויקטים. הקואליציה מחתה על ההפחתה של משך הזמן שבו יחויב היזם להעמיד להשכרה את הדירות בפרויקטים שבהם פחות מ-200 יחידות דיור - מ-20 שנה ל-10 שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אליעד לוי
חקלאים בעוטף עזה. שורה של החלטות היסטוריות
צילום: אליעד לוי
מומלצים