שתף קטע נבחר

גיא דיין: "לערבים מותר להשתחוות ולנו אסורה כיפה. פשוט לא נתפס"

הפרסום ב-ynet ספורט על העונש הצפוי לכדורגלן שישחק עם כיפה, ממשיך לעורר סערה. איתן טייב: "החלטה מחרידה". חלוץ קטמון, אוהד אדלשטיין: "האיסור ירחיק עוד יותר את הציבור הדתי מהענף"

ההנחיה החדשה של איגוד השופטים, לפיה שחקן כדורגל שיעלה לשחק עם כיפה יירשם בדו"ח השופט ויעמוד לדין משמעתי, ממשיכה לעורר סערה בכדורגל הישראלי ובפרט בקרב שחקנים מאמינים.

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

מנכ"ל איגוד השופטים, יריב טפר, הבהיר היום (ה') כי כדורגלן שנוהג לשחק עם כיפה ייאלץ להפסיק, או להיענש. "הכלל אומר שכמו שלא עולים עם בוקרה וכאפיה, כך גם לא עולים עם כיפה", נימק.  

 

"הזוי שבישראל אסור לשים כיפה על הראש". גיא דיין (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
"הזוי שבישראל אסור לשים כיפה על הראש". גיא דיין(צילום: אורן אהרוני)

 

גיא דיין, קשרה של הפועל עכו, ידוע ככדורגלן מאמין שנוהג לחבוש כיפה לאחר כיבוש שערים. את הפסיקה של איגוד השופטים, דיין מן הסתם לא אהב. "זה מצחיק ומעציב כאחד. זו מדינת ישראל והזוי שאסור לשים כיפה על הראש, בעוד שלערבים מותר להשתחוות במגרש. זה פשוט לא נתפס".

 

איתן טייב, שזכור מימיו ככדורגלן בהפועל בית שאן ושעד לאחרונה שימש כמאמנה של הקבוצה מליגה א', חובש כיפה גם במהלך המשחקים. בית שאן, בדומה לקבוצות אחרות בליגות הנמוכות, הצהירה בהתאחדות לכדורגל שהיא קבוצה "שומרת שבת". משחקי הליגה של אותן קבוצות מתקיימים בימי שישי, בשעת צהריים מוקדמת, זאת על מנת שהשחקנים יספיקו להגיע לבתיהם לפני כניסת השבת.

 

"החלטה כזו רק מרחיקה שחקנים ואוהדים מהכדורגל". איתן טייב (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
"החלטה כזו רק מרחיקה שחקנים ואוהדים מהכדורגל". איתן טייב(צילום: אלעד גרשגורן)

 

בלם העבר נשמע מופתע מההנחייה החדשה. "מחריד אותי לשמוע שאוסרים על יהודי לחבוש כיפה. מה זה מפריע ששחקן חובש כיפה במהלך המשחק?", אמר טייב. "אני לא מאמין שפיפ"א מתעניינת במה שקורה בליגה השלישית בישראל. יש התחזקות גדולה מאוד בקרב שחקני הכדורגל ושחקנים רוצים להרגיש קרוב לקדוש ברוך הוא. החלטה כזו רק מרחיקה שחקנים ואוהדים מהכדורגל".

 

אוהד אדלשטיין, חלוץ הפועל קטמון מהליגה הלאומית, גדל בבית דתי ועד שהתגייס לצה"ל למד בישיבה. כיום הוא אומנם לא חושב כיפה במהלך משחקים, "מטעמי נוחות", אבל לעומת זאת משחק עם ציצית מתחת למדים של קבוצתו.

 

"אני מוריד את הכיפה ברגע שהמשחק מתחיל, כי לא נוח לי לרוץ עם כיפה, אבל אני בהחלט מבין את אותם שחקנים שמתעקשים לשחק עם כיפה על הראש", אמר החלוץ שגדל בהפועל פ"ת. "אני לא חושב שצריך להפלות על רקע דת, גזע ומין. נראה לי שמישהו מסתתתר מאחוריי ההחלטה הנוכחית. איך ייתכן ששחקן כמו יאיר כהן צדק משחק שנתיים עם כיפה ולאף אחד זה לא הפריע, ופתאום כן?".

 

עולה לשחק עם ציצית. אוהד אדלשטיין (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
עולה לשחק עם ציצית. אוהד אדלשטיין(צילום: טל שחר)

 

לאדלשטיין יש דעה ברורה לגבי הסערה הנוכחית: “אם עד עכשיו כדורגל בשבת הרחיק את הדתיים מלבוא למגרשים, נושא איסור חבישת כיפה עוד יותר ירחיק את הציבור הזה מהענף".

 

הפועל צפת, מוליכת ליגה ג' מחוז גליל עליון, מתהדרת בשחקנים דתיים רבים. "לא מכובד שקובעים הנחיות לגבי דת", טוען מאמן הקבוצה, חגי ממן. "יש שחקנים יהודים שמשחקים עם כיפות וגם דרוזים שמשחקים עם כיפות. ההחלטה היא שגויה ופוגעת".

 

"חוצפה שאין כדוגמתה, נקים מסגרות חלופיות"

יו"ר מרכז אליצור, אלי עציון: "כמי שעומד בראש מרכז ספורט דתי אני חושב שזו חוצפה שאין כדוגמתה שראש איגוד השופטים במדינת היהודים יוציא הנחייה כזו. לא ייתכן כי במדינה יהודית ייאסר על שחקנים לשמור על זהותם היהודית בכל דבר ועניין".

 

אוהדים דתיים. "ההחלטה תרחיק אותם מהמגרשים" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אוהדים דתיים. "ההחלטה תרחיק אותם מהמגרשים"(צילום: אורן אהרוני)

 

עציון הדגיש: "הוראה כזו תרחיק את אלפי הספורטאים

הדתיים המעוניינים לקחת חלק במשחקי הכדורגל. כידוע, הציבור הציוני-דתי מעוניין להיות חלק מהחברה הישראלית ולהשתלב בכל המסגרות. אמירות ואיסורים כאלו יאלצו אותנו להקים מסגרות חלופיות, בהן יוכלו הספורטאים הדתיים לשחק על פי אמונתם".

 

עוד הוסיף יו"ר מרכז אליצור: "אני רואה את הדברים בחומרה ופונה ליו"ר ועדת החינוך והספורט בכנסת וכן לשרת הספורט, על מנת שיתערבו בנושא באופן מיידי. לדעתי, כל עוד השחקן משחק עם פנים גלויות, אין בכך פסול. דרישה כזו היא לא לגיטימית, בטח לא במדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
גיא דיין
צילום: אורן אהרוני
מומלצים