שתף קטע נבחר

משה כחלון: "משבר הדיור רווחי למדינה"

בכנס סיכום 2013 בתחום הנדל"ן שנערך במכללת נתניה אמר השר לשעבר: "אם הייתם מציעים למדינה להחליף את משבר הדיור במכונה להדפסת כסף היא הייתה מסרבת. אם המדינה רוצה להפחית מחירים, שתבטל את המע"מ"

"אם הייתם מציעים למדינה להחליף את משבר הדיור במכונה להדפסת כסף - היא הייתה מסרבת. משבר הדיור הרבה יותר רווחי לה". כך אמר הבוקר (ב') השר לשעבר משה כחלון, יו"ר המרכז לרפורמות במכללה האקדמית נתניה. בכנס סיכום שנת 2013 בתחום הנדל"ן הוסיף כחלון: "כשאמרתי שאני הולך להוריד את מחירי הסלולר ב-50% - אמרו שאני הזוי".

 

כתבות נוספות על משה כחלון בערוץ הנדל"ן :

 

עוד אמר השר לשעבר כי "כל הקשיים שיש במדינת ישראל דומים, וגם הפתרונות שלהם דומים. בעיית הדיור לא שונה מבעיית הסלולר. משבר הדיור הוא המכונה הכי משומנת שיש - בכדי להעביר כסף מהאזרח הקטן למדינה ולבעלי ההון".

 

השר לשעבר התייחס להעלאות המסים האחרונות וציין כי "אם המדינה כל כך רוצה להפחית מחירים, שתבטל את המע"מ - בדקה היא תוריד את מחירי הדיור ב-18%. המסים הם הכלי הכי חזק שיש למדינה כדי לשלוט בשוק הנדל"ן, אך שוב - היא לא משתמשת בו כי אין לה רצון".

 

כחלון סיפר כי כשנכנס למשרד התקשורת, הוא הודיע בישיבתו הראשונה שבכוונתו להפחית את מחירי הסלולר ב-50%. "כשאמרתי את זה, התקשורת אמרה שאני הזוי. אף שר בממשלה לא הגדיר כיעד להוריד את מחירי הדיור. כשנכנס מנהיג ולא מציב יעדים - הוא לא מנהיג".

 

לדבריו, "כיום דרושות 12.5 שנים מהרגע שקרקע מאושרת עד הרגע שתיבנה בה דירה. אם המדינה לא תטפל במונופולים של התכנון והשיווק במדינה, המחירים לעולם לא יירדו . מצב שבו דרושות 140 משכורות כדי לרכוש דירה זה מצב חירום. הבנקים, המדינה ובעלי ההון שומרים האחד על השני כדי לשמור על מחירי הדיור בשמיים. הם חוגגים על חשבון האזרחים - ואף אחד לא מסתכל על האזרח הקטן".

 

רולס: "גזרנו על הדור שלנו עבדות מודרנית"

"מה שאנחנו צריכים היום במדינת ישראל זה דירות 3 חדרים", המשיך כחלון, "המדינה צריכה לדאוג לצעירים שלה. יש להפקיע מראשי העיר את הזכויות על הקרקעות, משום שהם מסתכלים על הזוגות הצעירים כגירעונות".

 

לדבריו, "זוגות צעירים דורשים הרבה שירותים ומייצרים לעיריות מעט הכנסות - ולכן ראשי הערים לא רוצים אותם. שוויון בנטל זה לא רק לגייס חרדים, זה יכול להיות גם במחירי הארנונה. שוויון בנטל זה שהשכבות החזקות חיות ליד הזוגות הצעירים. הזוגות הצעירים הם נכס, לא נטל. חגיגת הדיור יום אחד תיגמר".

 

ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה הישראלי שהשתתף אף הוא בכנס, ציין כי "מחירי הדירות בשנים האחרונות הן בגדר פיגוע כלכלי של המדינה כלפי אזרחיה. הסברה שהמדינה אינה יכולה להוזיל את מחירי הדירות אינה נכונה - המדינה איננה מעוניינת להוזיל את מחירי הדירות. כשדירות בקריית גת ובכרמיאל מגיעות למיליון שקל, המשמעות היא אחת - גזרנו על הדור שלנו עבדות מודרנית".

 

פרופ' אהרון נמדר, דקאן בית הספר לנדל"ן במכללה, הוסיף כי "העם לא נותן אמון בהנהגה שמספסרת בקרקעות המדינה. מחירי הדיור הלא הגיוניים הללו גורמים לצעירים לרדת מהארץ, הציבור מטיל את האשמה על הממשלה - ובצדק".

 

הדברים נאמרו בכנס סיכום שנת הנדל"ן שנערך במכללה הקדמית נתניה על ידי בית הספר לנדל"ן בראשות פרופ' נמדר. הכנס דן בסוגיות בתחום בשנה החולפת, וניסה לחזות את המגמות בשוק הנדל"ן בשנת 2014.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תמיר ברגיג
השר לשעבר משה כחלון בכנס בנתניה, הבוקר
צילום: תמיר ברגיג
מומלצים