שתף קטע נבחר

כלא 6 ייסגר, חיילים ייכלאו ב"נווה צדק"

על-פי התכנון, עד סוף 2017 ייסגרו מתקני הכליאה הוותיקים של צה"ל והם יעברו לקריה חדשה באזור השרון. במקביל, מזהים במשטרה הצבאית עלייה במספר ניסיונות גניבת הנשק מצד ארגוני פשיעה

במשטרה הצבאית מתכננים לפרק את שני בתי הכליאה הוותיקים, כלא 4 בצריפין וכלא 6 הסמוך לעתלית, לקראת בנייתו של כלא צבאי מרכזי חדש בקריה המשפטית, המתוכננת לקום עד סוף שנת 2017 בבית ליד שבשרון.

 

עוד בחדשות:

לפיד: התקדמות המו"מ המדיני - אמיתית

הצתה במוסד תורני בירושלים: "בית זונות"

 

הקריה, ששמה הזמני הוא "נווה צדק", תכלול גם את בתי הדין הצבאיים, הפרקליטות הצבאית ויחידות מהמשטרה הצבאית, שחלקן פועלות כיום מבסיסים בגוש דן שיפונו. הכלא החדש יכלול 1,200 מקומות לכלואים, במקום כ-1,000 מקומות שמכילים מתקני הכליאה בצה"ל כיום. בשנת 2013 ריצו 22 אלף כלואים עונש מעצר בכלא צבאי, 76% מהם על עריקות או השתמטות, 6% על עבירות פליליות והיתר על עבירות משמעת.

 

כלא 4 בצריפין, היום ()
כלא 4 בצריפין, היום

 

ביקור היום (ב') בכלא 4 חשף את ההאנגרים הישנים, שבהם כלואים חלק מהחיילים. מדובר בחדרי ענק ששימשו כאורוות סוסים של הצבא הבריטי בימי המנדט, בימים שבהם בסיס צריפין כונה "סרפנד". "בכל חדר ישהו לא יותר מעשרה כלואים", סיפר קצין בכיר במערך, שעדכן כי אושר תקציב ראשוני של 20 מיליון שקלים לתכנון המתחם, שיכלול גם מחלקה לכלואות, כיתות לימוד ועוד.

 

במקביל, מצביעים במשטרה הצבאית על עלייה מדאיגה בניסיונות ארגוני הפשיעה לגנוב נשק מצה"ל. במשטרה הצבאית דיווחו על גידול במוטיבציה של משפחות פשע וגורמים עברייניים בשנה האחרונה לגנוב בעזרת חיילים כלי נשק ואמצעי לחימה. קצין משטרה צבאית ראשי, תת אלוף גולן מימון, אמר כי "בחלק מהפיגועים הפליליים השנה היה שימוש באמל"ח צה"לי. יש עלייה בתופעה אל מול פעולות רבות שלנו, גלויות וסמויות, במיגורה ובמניעתה".

 

זינוק במחירי הרובים הגנובים

לפי הנתונים, בשנים עברו גילו חוקרי מצ"ח שניים-שלושה מקרים מורכבים בשנה בממוצע, מקרים שבהם ניסו עבריינים לגנוב נשק מצה"ל. לעומת זאת, בשנה האחרונה הנתון עלה ל-11 מקרים. לדברי גורם בכיר במשטרה הצבאית, באחד המקרים זיהו במצ"ח בחודשים האחרונים חייל שמנסה לסחור בסמים בצבא. לחייל הוצמד סוכן סמוי, וזה התקרב אליו ורכש את אמונו. לפני כחודש וחצי, לפי החשד, רכש החייל באמצעות הסוכן נשק קל צבאי תמורת 40 גרם קוקאין, וסיפר לו שהוא מתכנן רצח במרכז הארץ.

 

 

 

במשטרה הצבאית מסבירים את העלייה בתופעה, שכללה גם מקרים של ניסיונות פריצה לנשקיות בבסיסי צה"ל, בסגירת הגבול עם מצרים ששימש מקום נוח להברחות. הדבר

 הוביל לעלייה במחירי הנשק. מחיר רובה זינק מ-3,000-2,000 שקלים ל-40 אלף שקלים. במשטרה הצבאית הדגישו כי בעקבות צעדי המניעה חלה עלייה בחומרת ניסיונות גניבות הנשק, אך לעומת זאת חלה ירידה בכמות כלי הנשק שנגנבו - 62 ב-2013 לעומת 89 שנה קודם.

 

במשטרה הצבאית חשפו גם סרטון ממצלמת אבטחה, שתיעד ניסיון דריסה ברכב על-ידי פלסטיני מאזור ירושלים. הוא ניסה לפגוע בלוחם מגדוד המעברים ארז, לפני כחודש וחצי, במעבר הסמוך לבירה. הלוחם לא נפגע, לאחר שמילא את התרגולת הקבועה שכללה זינוק לאחור, אל מאחורי עמוד, פעולה שהגנה עליו. הכוח במעבר פתח באש לעבר הרכב שנמלט, והחשוד בירי נתפס מאוחר יותר בסיוע השב"כ. פעילות גדודי המעברים בגדה כללה 14,911 תפיסות וסיכולים במהלך 2013, בהם חשיפות אמל"ח, שב"חים, סחורות מוברחות ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
עלייה בניסיונות לגנוב נשק
צילום: יואב זיתון
צילום: יואב זיתון
תא"ל גולן מימון
צילום: יואב זיתון
מומלצים