שתף קטע נבחר

שותפו של החסיד שנרצח שיקר לחוקריו?

האם השותף החסיד הוא הרוצח, או שמא הקורבן הבא? ה"דיילי ניוז" טוען כי מקורות במשטרת ברוקלין שחוקרת את הרצח האכזרי של מנחם שטארק, מצביעים על חשדות לכאורה כלפי שותפו, בעצמו חסיד סאטמר, לאחר שעלה חשד כי שיקר לחוקריו. אלא שהשותף עצמו חושש שהוא "הבא בתור"

חמישה ימים אחרי, והקהילה החסידית בארה"ב טרם התאוששה משערוריית הרצח הברוטאלי של חסיד סאטמר, מנחם (מקס) שטארק. גם כלי התקשורת במדינה ממשיכים לעסוק במרץ בפרשה – החל מהיבטיה הפליליים, וכלה באלה החברתיים בעקבות הכותרת שבחר ה"ניו-יורק פוסט" לכתבת השער, "מי לא רצה אותו מת?" עכשיו נראה כי הסקנדל הבא בדרך.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

האם השותף החסיד הוא הרוצח, או שמא הקורבן הבא? כלי התקשורת בארה"ב המצטטים מקורות במשטרת ברוקלין שחוקרת את הפרשה, מצביעים על חשדות לכאורה כלפי שותפו של שטארק המנוח, ישראל פרלמוטר (42), בעצמו חסיד סאטמר. המקורות אמרו ל"דיילי ניוז" כי עולה חשד שפרלמוטר שיקר לחוקרים במסגרת התשאול שנערך עמו.

 

מוקדם יותר דווח כי השותף עצמו חושש שהוא הבא בתור. מקור בקהילה המקורב למשפחת הקורבן סיפר ל"ניו-יורק פוסט" כי פרלמוטר "מבועת", וחושש שמי שהשאירו את גופתו החרוכה של שטארק, שותפו לעסקים - סימנו אותו כמטרה הבאה.

 

אמש (יום ב') פרסמו בני משפחת הקורבן הודעה ולפיה עומד הפרס על מציאת רוצחו של שטארק על לא פחות מ-25 אלף דולרים, וסירבו להתייחס לחשדות-לכאורה כלפי פרלמוטר. אחיו של הנרצח, יעקב שטארק, אמר ל"דיילי מייל" כי "הוא היה איש טוב שעזר לכל אחד. אנשים מחפשים רכילות... הם מקנאים כי הוא היה איש מצליח".

 

השותף משקר לחוקרים?

על פי המידע שמסרו המקורות, החוקרים שעסוקים במציאת רמזים שיובילו לרוצחו של איש הנדל"ן החסידי, אב לשמונה - מתמקדים כעת בשותפו לעסקים, זאת לאחר שעלה חשד כי פרלמוטר שיקר בחקירתו, בעודו מנסה לקשור איש עסקים רוסי לפרשה.

 

פרלמוטר החושש לחייו מוקף בשומרי ראש, לאחר ששותפו נחטף ונרצח (צילום מסך: ניו-יורק פוסט) (צילום מסך: ניו-יורק פוסט)
פרלמוטר החושש לחייו מוקף בשומרי ראש, לאחר ששותפו נחטף ונרצח(צילום מסך: ניו-יורק פוסט)

 

גורם אחר במשטרה אמר כי שום חשד עוד לא נשלל, וכי "בשלב הזה אין לבלשים שום דבר שיכול להביא אותם לומר שזה האדם שביצע את המעשה, ולא אדם אחר".

 

הניסיונות להשיג מפרלמוטר תגובה לחשדות החמורים, לדברי ה"דיילי ניוז", לא צלחו. כתב שהגיע לביתו, לא הרחק מבית הקורבן, טוען בחוץ ישבו שני גברים ברכב "פורד" חמושים באוזניות, שאמרו לו כי מדובר "ברכוש פרטי", וביקשו ממנו לעזוב את המקום.

 

"מפילים עליו תיק"

יצחק ווייס, מדוברי חסידות סאטמר בישראל, אמר ל-ynet כי "הקהילה כולה בהלם. שמענו את השמועות שחושדים בשותף שלו, אבל בציבור שלנו צוחקים מזה". הוא עצמו הביע תמיהה שמא מדובר בניסיון להוציא ממנו מידע, "ובגלל זה מפילים עליו תיק".

 

"מי לא רצה אותו מת?" הכותרת שחוללה סערה (צילום: מתוך new york post) (צילום: מתוך new york post)
"מי לא רצה אותו מת?" הכותרת שחוללה סערה(צילום: מתוך new york post)

 

"אני מכיר את האיש (פרלמוטר) אישית. זה אדם שכבר 20 שנה, עוד הרבה לפני שהיה עשיר, היה מגייס תרומות עבור אלמנות ויתומים. השמועות האלו הן התגלמות השקר".

 

"גם את שטארק אני מכיר. הוא היה איש עסקים טוב ואמין, ולא כמו שהפיצו עליו כאילו יש לו עבר אפל ומפוקפק... כואב לנו על הרצח מאוד. אנחנו לא יודעים אם הוא נרצח כי הוא יהודי, או בגלל משהו אחר. זה מזעזע אותנו ומחייב חשבון נפש. אבל חשבון נפש מהסוג שכל יהודי מאמין מקיים - על מנת לברר למה יש עליו כעס משמים, לא יותר מכך".

 

מקור בקהילת סאטמר המקומית טוען כי פרלמוטר החושש לחייו מוקף בשומרי ראש. בבית הכנסת שבו הוא מתפלל דובר על כך שהוא חושש להיות הבא בתור. אמו של פרלמוטר, חנה, הגיבה לרצח שותפו לעסקים ואמרה "אני בהלם, בהלם, בהלם". לדבריה, בנה והקורבן היו שותפים לעסקים וגם חברים קרובים, אך לפרלמוטר "אין מושג למה זה קרה". היא הוסיפה כי בנה שהה לעיתים רחוקות במשרד שממנו נחטף שותפו ביום חמישי האחרון.

 

נלחם עם חוטפיו ברחוב במשך חמש דקות

שטארק תועד על ידי מצלמות אבטחה כשהוא יוצא את משרדו שבברוקלין ביום חמישי האחרון, קרוב לחצות. שני אנשים שהמתינו לו, גררו אותו למכונית דודג' קרוואן והכריחו אותו להיכנס לרכב תוך הפעלת כוח. גופתו החרוכה נמצאה מושלכת בפח אשפה בתחנת דלק בלונג-איילנד יממה לאחר מכן.

 

בקטע הווידיאו שצילמה מצלמת האבטחה, נראה שטארק כשהוא נאבק עם חוטפיו במשך חמש דקות תמימות ברחוב הריק, במהלך סופת השלגים. "אתה רואה (אותו) נאבק על חייו", אומר מקור בצוות החקירה. "הוא ידע שאם הם יכניסו אותו למיניוואן - הוא מת".

 

המקור ציין עוד כי בזירת האירוע נמצאו אזיקי פלסטיק שבורים, וכי סופת השלגים הסתירה את פניהם של החוטפים - ובכך מנעה מהחוקרים את האפשרות לזהות את החשודים במעשה. "אם הם לא עשו את זה בכוונה באותו זמן ספציפי, אז הם ברי מזל".

 

שותף שלישי?

כתבת השער של ה"ניו-יורק פוסט" מיום ראשון, תיארה את שטארק כ-Slumlord - כינוי לבעל בית בשכונות העוני, העושק את דייריו, ועררה סערה-רבתי בעקבות הכותרת: "מי לא רצה לראות אותו מת?"

 

בכתבה צוטטו גורמי משטרה שתיארו כי "הייתה לו רשימה של אויבים כה ארוכה, עד שהחוקרים לא יודעים

מאיפה להתחיל לפענח את הרצח". ה"ניו-יורק פוסט" אף הוסיף כי שטארק היה שקוע בחובות כבדים, והוא ביצע העברות כספים רבות מפוקפקות, וציטט חוקר עלום שם שכינה אותו "נוכל".

 

"שטארק השאיר אחריו שובל של דיירים זועמים, מיותר מתרֵיסר נכסים מושכרים, מרביתם בגרינפוינט ובוויליאמסבורג, לצד מספר לא ידוע של קבלנים שלא קיבלו שכר ושותפים עסקיים זועמים", נכתב בדיווח.

 

חובו של שטארק על סך 29 מיליון דולר לחברת נדל"ן מקומית הוא אולי הבולט ברשימת ההסתבכויות הפיננסיות. אחד מהמבנים שבבעלותם של המנוח ושותפו אף הוגדר על ידי הרשויות "כמסכן חיים".

 

מנגד, ציינו חלק מהדיירים כי שטארק היה דווקא בעל בית מתחשב וגמיש. אברהם בוקסבוים, גיסו, אמר ל"רד מייל" כי הוא מודע לבעיות המשפטיות והפיננסיות שליוו אותו. "מנחם היה איש עסקים ממולח וקשוח, וניסה לעשות כל דבר אפשרי מבחינה משפטית, על מנת להיאחז בכל מה שיכל".

 

הפוסט: בסך הכל הצבענו על העובדות

הדיווחים כמו גם הכותרת שנתן ה"פוסט" עוררו את זעמם של הקהילה היהודית ושל אישי ציבור בניו-יורק, שטענו כי

מדובר בכתבת שער "מעליבה" ו"לא רגישה", ודרשו מה"ניו-יורק פוסט" התנצלות.

 

עם זאת, יש גם מי שטוענים כי ההתקפה על ה"ניו-יורק פוסט" מצביעה על עצימת עיניים מצד הקהילה היהודית. ג'יי מיכלסון כתב ב"ג'ואיש דיילי פורוורד", כי הביקורת על שטארק במקומה. לדבריו, שכונות שהיו בעבר מקומות פשע הפכו למתחמי נדל"ן לוהטים בבעלותם של שטארק וחסידים אחרים, שרכשו נכסים בשכונה, ולא פעם נשמעות טענות כלפיהם כאילו אינם נוהגים ביושר כלפי דייריהם.

 

העיתון מצדו, מסר תגובה לאקונית הטוענת כי בסך הכל הצביע על העובדות. "הפוסט לא סבור שלמר שטארק הגיע למות", נמסר. "אך הדיווח שלנו הראה כי היו לו אויבים רבים, מה שאולי הוביל לנסיבות המצערות של הרצח הנורא. מחשבותינו ותפילותינו עם המשפחה האבלה בשעת צערה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך new york post
מנחם שטארק. נרצח באכזריות
צילום: מתוך new york post
מומלצים