שתף קטע נבחר

החרדים זועמים: החסיד נרצח, הניו-יורק פוסט הכפיש

הקהילה החרדית בניו-יורק ספגה זעזוע קשה, לאחר שחסיד סאטמר, אב לשמונה, נחטף ונרצח באכזריות. ההלם הפך לזעם לאחר שלטענתם כתבת השער של הניו-יורק פוסט שמה את הנרצח ללעג והשמיצה אותו. נבחרי ציבור יהודים דורשים התנצלות: "הקהילה זועמת על הכותרת הפוגעת והאיומה"

ביום חמישי סמוך לחצות גררו שני אנשים את מנחם (מקס) שטארק (39), סוחר נדל"ן מברוקלין לתוך מכונית, וחטפו אותו. ביום שישי נמצאה גופתו המושחתת מוטלת בפח אשפה גדול ליד תחנת דלק, בעיירה גרייט נק שבלונג-איילנד ממזרח לעיר ניו-יורק.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

וכאילו לא היה די בפרטים הללו כדי לזעזע את הקהילה החרדית בארה"ב, אתמול (יום א') הופיע צילומו של שטארק, חסיד סאטמר משכונת וויליאמסבורג בשער העיתון "ניו-יורק פוסט", תחת הכותרת: "מי לא רצה לראות אותו מת?"

 

כותרת העיתון: "מי לא רצה לראות אותו מת?" (צילום: מתוך new york post) (צילום: מתוך new york post)
כותרת העיתון: "מי לא רצה לראות אותו מת?"(צילום: מתוך new york post)

 

שטארק תואר בכתבה כ-Slumlord - כינוי לבעל בית בשכונות העוני, העושק את דייריו. בכתבה צוטטו גורמי משטרה שאמרו ש"הייתה לו רשימה של אויבים כה ארוכה, עד שהחוקרים לא יודעים מאיפה להתחיל לפענח את הרצח". ה"ניו-יורק פוסט" אף הוסיף כי שטארק היה שקוע בחובות כבדים, והוא ביצע העברות כספים רבות מפוקפקות, וציטט חוקר עלום שם שכינה אותו "נוכל".

 

"שטארק השאיר אחריו שובל של דיירים זועמים, מיותר מתרייסר נכסים מושכרים, מרביתם בגרינפוינט ובוויליאמסבורג, לצד מספר לא ידוע של קבלנים שלא קיבלו שכר ושותפים עסקיים זועמים", נכתב בדיווח.

 

"חוסר רגישות" ו"לעג"

בקהילה החרדית במדינה קיבלו את הסיקור בעלבון, וכינו את הבחירה בשער העיתון "מבחילה". נציגי ציבור יהודים

טענו כי מדובר בכתבת שער "מעליבה" ו"לא רגישה", ודרשו מה"ניו-יורק פוסט" התנצלות.

 

שמחה פלדר, סנטור דמוקרט חרדי במדינת ניו-יורק, אמר כי "הפוסט חייב להוציא התנצלות מיידית למשפחת סטרק ולכל תושבי ניו-יורק על התנהלותו הגסה ושיקול הדעת הלקוי שלו".

 

עוד אמר: "אני מגנה בכל האמצעים העומדים לרשותי את השער חסר הרגישות והגס של הניו-יורק פוסט היום, אשר שם ללעג את החטיפה והרצח האכזריים של מנחם שטארק".

 

מאז הפרסום ספג העיתון אלפי ציוצים זועמים מצד קוראים שמחו על הכותרת הפרובוקטיבית, כדבריהם. "תתביישו", צייץ גולש אחד, ואחר כתב: "מי לא רצה אותו מת? אולי הילד הזה?" בצירוף תמונתו של אחד מילדיו היתומים של הנרצח. בעמוד מיוחד שנפתח ב"טוויטר" נגד העיתון - #StopNYPostHate (עצרו את השנאה של הניו-יורק פוסט) - התפרסמו קריאות רבות לביטול מנויים.

 

"הקהילה עדיין מתאבלת"

סטפן לוין, חבר במועצת העיר ניו-יורק, כינה את הידיעה "מחליאה", ואמר כי "הכותרת המבחילה של הניו-יורק פוסט הבוקר באה יום אחרי שמשפחתו וילדיו של שטארק והקהילה כולה, ליוותה אותו למנוחות, ועדיין מתאבלת על מותו... קהילה שלמה זועמת על הכותרת הפוגעת והאיומה".

 

מחאה ברשת: "ניו-יורק פוסט היקרים, אני לא רציתי שאבא שלי ימות" (צילום מסך) (צילום מסך)
מחאה ברשת: "ניו-יורק פוסט היקרים, אני לא רציתי שאבא שלי ימות"(צילום מסך)

 

דב הייקינד, חבר בית המחוקקים, שחרר אף הוא הודעת גינוי לכתבה, ואמר כי הוא "מבין שהניו-יורק פוסט רוצה למכור עיתונים, ולשם כך הם מוכנים אף להקריב את אמות המידה התקינות", כדבריו. "אך יש הבדל בין סתם טעם רע, לחוסר הגינות. הכאב שהכותרת הזו גרמה - לא רק למשפחה, אלא לקהילה היהודית כולה - בלתי ניתן לתיאור, וכל כך מיותר".

 

בין המגנים - גם אריק אדמס, נשיא רובע ברוקלין, שדורש מהעיתון לפרסם התנצלות: "כשהניו-יורק פוסט מפרסם כותרת שלפיה מגיע לאיזשהו אדם להירצח, זה מחליא ומשיג שיא חדש של שפלות. על הניו-יורק פוסט להוריד את הסיפור, ולפרסם התנצלות למשפחה - ולקהילה כולה שעודנה מתאבלת".

 

הקהילה תציע פרס כספי תמורת מידע

שטארק תועד על ידי מצלמות אבטחה כשהוא יוצא את משרדו שבברוקלין ביום חמישי האחרון, קרוב לחצות.

שני אנשים שהמתינו לו, גררו אותו למכונית דודג' קרוואן ונהכריחו אותו להיכנס לרכב תוך הפעלת כוח. גופתו החרוכה נמצאה מושלכת בפח אשפה בתחנת דלק בלונג-איילנד יממה לאחר מכן.

 

הוא השאיר אחריו שמונה ילדים וקהילה מזועזעת. נשיא רובע ברוקלין הודיע כי גורמים בקהילה החסידית מתכוננים להציע פרס על סך עשרת-אלפים דולר, למידע שיוביל למעצרם של רוצחי שטארק.

 

רבי דייויד נידרמן, מנהל האירגון המאוחד של היהודים בוויליאמסבורג, אמר כי "הקהילה אבלה על מותו של חברנו האהוב, מנחם שטארק, ותפילותינו עם משפחתו שאותה אהב ודאג לה. מנחם שטארק היה נדיב לב. הוא תרם למוסדות ולבודדים נזקקים, וכולם בקהילה הרוסים וחשים באופן אישי את האובדן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך new york post
"זה שפל חדש לכתוב שאדם ראוי להירצח". מנחם שטארק
צילום: מתוך new york post
צילום: אלי מנדלבאום
"יש הבדל בין סתם טעם רע, לחוסר הגינות". דב הייקינד
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים