שתף קטע נבחר

מהפכה בחינוך: בחינת בגרות או פסיכומטרי

המפץ הגדול בבגרויות ובקבלה לאוניברסיטאות. על-פי מתווה פירון, תלמיד עם ממוצע 87 ככל הנראה יוכל להימנע מבחינה פסיכומטרית. הבגרויות יהיו על 70% בלבד מהחומר הנלמד, על יתר החומר ניתן יהיה להגיש עבודה

אחרי כמה רפורמות במערכת החינוך, מגיע המפץ הגדול: שר החינוך שי פירון עומד להודיע היום (ד') על מהפכה שבמסגרתה יוכלו תלמידים להתקבל לאוניברסיטאות על סמך בחינות הבגרות בלבד בלי צורך לעבור בחינה פסיכומטרית.

 

עוד בחדשות:

חכו בתור: דור של רופאים עומד לפרוש

חוק הסרטונים: "עכשיו גברים יחשבו פעמיים"

גילו את אמריקה: ג'וקים בני 49 מיליון שנה

 

על פי המתווה החדש, תלמיד עם תעודת בגרות טובה יוכל להתקבל ללא פסיכומטרי. בעוד כמה שבועות ייקבע רף ממוצע הציונים הנדרש בבגרות - ככל הנראה בשלושה מקצועות מרכזיים - כדי לקבל פטור מהבחינה הפסיכומטרית.

 

על פי הסיכום עם ועד ראשי האוניברסיטאות, יהיו נציגיהם שותפים בהפקת שאלוני בחינות הבגרות. האוניברסיטאות ירחיבו את תחומי הלימוד שניתן להתקבל אליהם על סמך ציוני תעודת הבגרות וללא מבחן פסיכומטרי. ככל הנראה יוחלט על ממוצע 87 והבסיס יהיה חמש יחידות במתמטיקה, חמש יחידות באנגלית ובעברית.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

צוות משותף של האוניברסיטאות והרשות הארצית למדידה והערכה (ראמ"ה) במשרד החינוך יגבש מתווה חדש לבחינות הבגרות, ולמעשה אלה יהיו שותפים בחיבור שאלות הבחינות על מנת שיכינו את בוגרי התיכונים לצרכים האקדמיים של האוניברסיטאות. הצוות יכין גם תוכנית לבקרה על טוהר הבחינות כדי לחזק את תקפותן, על רקע חוסר שביעות רצון של האוניברסיטאות מתופעת ההעתקות בבחינות הבגרות. במסגרת הרפורמה המתגבשת סוכם בין ראשי האוניברסיטאות לשר פירון על הקמת צוות משותף שיבטיח את איכות הבחינות ורמתן וכן את טוהר הבחינות.

 

לא יבוטלו בגרויות במקצועות ליבה

מסתמן שהתלמידים ייבחנו בבחינות הבגרות על 70 אחוזים מהחומר הנלמד בלבד בבחינת הבגרות, ואילו על 30 אחוזים מהחומר הם ייבחנו במבחן פנימי באמצעות עבודת מחקר או אמצעי אחר שבית הספר יבחר. התלמידים לא ייגשו עוד לבחינות בגרות בכיתות י' אלא מסוף כיתה י"א. על מנת להבטיח למידה משמעותית בקרב התלמידים בשכבת י', יהווה הציון השנתי במקצועות השונים בכיתה עשרה אחוזים מהציון הסופי בתעודת הבגרות. גם הרכב בחינות הבגרות ישתנה.

בחינת הבגרות - כרטיס כניסה לאוניברסיטה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בחינת הבגרות - כרטיס כניסה לאוניברסיטה(צילום: מוטי קמחי)
 

לא כולם יצטרכו לעבור בחינה פסיכומטרית (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
לא כולם יצטרכו לעבור בחינה פסיכומטרית(צילום: עידו ארז)

במסגרת הרפורמה לא צפויים בשלב זה ביטולים של בחינות בגרות במקצועות הליבה, אך יצומצם מספר השאלונים. מועדי ב' במקצועות אנגלית ומתמטיקה לא יבוטלו, אך מועד חורף יתקיים רק במתמטיקה ובאנגלית ולקבוצות אוכלוסייה חלשות במקצועות נוספים. 

 

לצד הרפורמה בבגרויות יודיע משרד החינוך על השקעה בבתי הספר הטכנולוגיים במטרה להגדיל את מספר התלמידים המסיימים 12 שנות לימוד עם תעודה מקצועית. לראשונה יודיע משרד החינוך כי היעד אינו הגדלת מספר הזכאים לבגרות בבתי הספר הטכנולוגיים, אלא הבטחת 12 שנות לימוד עם תעודה מקצועית כדי שיוכלו להשתלב בעולם התעסוקה. כמחצית מהתלמידים מסיימים כיום את בתי הספר ללא תעודת בגרות ורבים אחרים עם תעודה שאינה עומדת בתנאי הסף של האוניברסיטאות, ולכן יוצאים קירחים מכאן ומכאן.


פורסם לראשונה 07/01/2014 23:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"
שר החינוך שי פירון
צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"
מומלצים