שתף קטע נבחר

בחנו את עצמכם: המוח שלכם ימני או שמאלי?

סרטון חדש יעזור לכם לגלות אם המוח שלכם ימני או שמאלי. לדברי היוצרים בעלי מוח ימני הם ויזואליים, אמנותיים, ולא מאורגנים, בעוד שבעלי מוח שמאלי הם ורבליים, מסודרים ובעלי דמיון מפותח

המוח שלכם ימני או שמאלי? מחקרים שנעשו לאחרונה הראו כי החלוקה הזו, שהיתה מקובלת במשך עשרות שנים, אינה נכונה וכי אין דומיננטיות של צד אחד של המוח. במקום זאת, קיימת פעילות של שני צידי המוח, בשיתוף פעולה. אבל הסרטון הבא עשוי להפתיע אתכם.

 

עוד על המוח:

הגודל לא קובע? 10 מיתוסים על המוח

המדריך השלם להאצת תפקוד המוח

באיזה גיל המוח שלנו אינו מסוגל יותר ללמוד?

 

נתחיל בכמה מילים על מערכת העצבים המרכזית במעלה הקודקוד שלכם: מוח האדם מורכב משני חצאי כדורים (המיספרות) המחוברות ביניהן באמצעות רקמת חומר לבן הקרויה כפיס המוח. מוח האדם הוא סימטרי, וכל מערכת בצד אחד - נמצאת גם בצד השני.

 

 

במשך שנים היה מקובל לחשוב שאצל כל אחד מאיתנו קיימת דומיננטיות של אחד הצדדים, וכי אלה שאצלם שולט החצי השמאלי נוטים להיות יותר לוגיים, אנליטיים ומדעיים, בעוד שבעלי דומיננטיות של צד ימין נוטים להיות יותר יצירתיים ובעלי מעוף.

 

אחד המחקרים האחרונים שביקשו לבטל את התאוריה הזו פורסם השנה והראה באמצעות סורק תהודה מגנטי (fMRI) כי שני צידי המוח פועלים באופן שווה וכי לא נמצאה עדות ל"דומיננטיות" של חצי צד כזה או אחר. החוקרים הסבירו כי חלק מהפעילויות המוחיות אכן נוטות להתרחש יותר בצד אחד של המוח. כך, לדוגמה, תהליכי שפה מתרחשים יותר בצדו השמאלי של המוח, בעוד שפעולות ריכוז מתרחשות בצידו הימני. אולם אין עדות לכך שהרשת העצבית מעדיפה צד ספציפי אצל אנשים.

 

אבל מבט בסרטון הבא מראה דברים מעט שונים. הסרטון מבקש מכם לבחון האם אצלכם בכל זאת קיים צד דומיננטי. במבדק הקצרצר תתבקשו להבחין במספר תמונות ולבחור בין שתי אפשרויות, המרמזות, לדברי יוצרי הסרטון, על האיזור הדומיננטי במוחכם.

 

בתמונה הראשונה נראית רקדנית מסתובבת והצופה מתבקש לבחור האם היא נראית נעה לצד ימין או לצד שמאל. בתמונות נוספות מתבקש הצופה לבצע פעולת שילוב ידיים ולבחור מהי היד המכסה - ימין או שמאל. עוד במבדק: בחירה בין שני תרשימים, האחד מופשט והשני מדעי, וסידור שולחן - מבולגן ומסודר. סיכום הבחירות שלכם נותן כיוון לגבי הצד הדומיננטי במוחכם.

 

לטענת היוצרים, בעלי מוח ימני הם ויזואליים, אמנותיים, אימפולסיביים, יוזמים, חולמים בהקיץ ולא מאורגנים, בעוד שבעלי מוח שמאלי הם ורבליים, לוגיים, מסודרים, אנליטיים, שולטים היטב בשפות ובעלי דמיון מפותח. לא ברור מי עומד מאחורי הסרטון, אבל הוא בהחלט מהנה. נסו בעצמכם.

  

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
המוח. איזה צד דומיננטי אצלכם?
צילום: Shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים