שתף קטע נבחר

בחן עצמך: יש לך סימנים מוקדמים לאלצהיימר?

חוקרים אמריקנים טוענים כי פיתחו שאלון קצר המאפשר לזהות סימנים מוקדמים לאלצהיימר בתוך מספר דקות. מומחה: השאלון יכול לסייע כתמרור אזהרה ראשוני, אך הדיוק שלו נמוך יחסית

מבחן קצר עשוי להראות סימנים ראשונים לאלצהיימר: חוקרים אמריקנים פיתחו מבדק קצר שאורך 15 דקות ומראה, לדבריהם, שלבים ראשונים של הידרדרות מנטלית. המומחים טוענים כי המבחן הכתוב יכול לסייע באיתור אלצהיימר בשלבים מוקדמים.

 

עוד על אלצהיימר:

כל שכחה היא אלצהיימר? 10 סימנים לדמנציה

מבחן הרחה ביתי יקבע: האם יש לכם אלצהיימר?

שתייה טובה למוח? אלכוהול למניעת אלצהיימר

 

החוקרים שפיתחו את המבחן טוענים כי קשישים יכולים לבצע אותו בביתם ולשתף את הרופא בתוצאות, כדי שיחליט על הצורך בביצוע מבחנים מורכבים ומדוייקים יותר לאיבחון דמנציה. המבחן כולל מספר שאלות המסתמכות על זיכרון, ובהן כתיבת תאריך היום, עד למשימות מורכבות יותר, כמו חישוב העודף מקניות. שאלות אחרות הן פתוחות ומעט מורכבות יותר, כמו: "כתוב את הדומה והשונה בין פטיש לפותחן בקבוקים".

 

 

החוקרים העבירו את המבדק הקצר בקרב אלף איש בגילאי 50 ומעלה. התוצאות, לדבריהם, הראו כי 28% מהם סבלו מליקוי בתפקודים מוחיים. התוצאות היו דומות כשהנבדקים עברו מבחנים מורכבים וארוכים יותר, המקובלים בעולם הרפואה.

  

"המבדקים הרפואיים לאלצהיימר כיום בוחנים פאזל של פונקציות מוחיות", אומר פרופ' יאיר למפל, מנהל המחלקה לנוירולוגיה בבית החולים וולפסון. "המבחנים מצריכים אדם נוסף שיקשיב ויסייע לנבחן, ואחוז הדיוק שלהם נע סביב 80% עד 86% באבחון אלצהיימר. המבדק החדש כולל שאלות מאוד ספציפיות, שעלולות להיות מוטות על ידי רמה סוציו-אקונומית רקע סביבתי או חינוך, ולאו דווקא תפקוד מוחי. גם אחוז הדיוק שלהן נמוך יחסית לבחינות אחרות. עם זאת, אני בהחלט בעד מבדק כזה כתמרור אזהרה ראשוני, שבעקבותיו יש לפנות לרופא המשפחה להמשך בירור בעיות זיכרון".

 

משכחה ועד ניתוק מהסביבה

כ-70 אלף אנשים בישראל לוקים באלצהיימר, וההערכה היא שתוך 15 שנה יגדל מספרם ל-120 אלף. מדובר במחלה ניוונית מתקדמת של המוח, ההורסת בהדרגה את תאיו וגורמת להידרדרות ביכולת השכלית, לאובדן זיכרון ולפגיעה ביכולת החשיבה, הריכוז, הלמידה והתקשורת. לעתים סובלים החולים גם מערנות יתר, מהזיות ומנדודי שינה. רוב החולים מתים תוך 15-10 שנים מפרוץ המחלה.

 

השלב הראשון של המחלה, שנמשך שנתיים עד ארבע שנים, כולל שיכחה של שמות מוכרים מהיומיום, שיכחה של שמות חפצים פשוטים, כמו מזלג או מיונז, ושיכחה של שמות חברי משפחה וחברים קרובים. בהמשך מופיעים איבוד עניין בפעילויות חברתיות ובתחביבים ופגיעה ביכולת השיפוט.

 

בשלב השני, שנמשך שנתיים עד שמונה שנים, מתקשה החולה לזהות אנשים שהוא מכיר, כמו חברים וקרובי משפחה, הוא לא מצליח לזכור כיצד לסיים מטלות יומיות פשוטות, כמו מקלחת וצחצוח שיניים, מגלה בלבול ודאגה גוברים וסובל מהזיות ומנדודי שינה. בשלב השלישי והמתקדם של המחלה, שנמשך שנה עד שלוש שנים, החולה כבר לא מזהה את בני משפחתו הקרובים, מתקשה באכילה, לא מבין משמעות של מילים ולא מסוגל להתלבש, להתרחץ או לשלוט על סוגריו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
70 אלף קשישים סובלים מאלצהיימר בישראל
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים