שתף קטע נבחר

גט נדיר: גבר משותק גירש את אשתו במצמוץ העין

הבעל חלה בטרשת נפוצה וכיום הוא יכול להזיז את עפעפי עיניו בלבד. האישה נכנעה למצב, וביקשה לסיים את הקשר. בעזרת לוח אותיות שוחח האיש עם הדיינים במשך שעה, הבהיר כי הוא רוצה לגרש את אשתו, והוסיף כי הוא כועס עליה מאוד משום שעזבה אותו, ולכן אינו מעוניין שיהיה לה חלק בנכסיו כשימות

גבר המשותק בכל חלקי גופו, גירש את אשתו במסרים שהעביר לה במצמוץ העיניים – מאחר שהוא אינו מסוגל למסור גט בידה או לדבר עמה. מדובר במקרה נדיר שבו בית דין רבני עושה שימוש בפיתרון זה, כדי לשחרר אישה מנישואיה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

 

לפני כמה שנים חלה האיש בטרשת נפוצה והפך למשותק, עד שרק את עפעפי עיניו הוא יכול להזיז. במשך שנים שהתה האישה לצדו וטיפלה בו במסירות – אך לאחרונה נכנעה למצב הקשה, וביקשה לסיים את הקשר.

 

הרב נחום גורטלר, אב בית הדין האזורי ברחובות, והרב אברהם שמן, חבר בית הדין באשדוד - ביקרו את הבעל כדי לבדוק האם הוא כשיר מבחינה הלכתית לגרש את אשתו, ושמעו מהמטפלת שלו כי הוא שומע היטב ומבין את מה שנאמר לו – ואיתה הוא יכול גם לתקשר ולהעביר משפטים שלמים.

 

סיפר במצמוץ עיניים כי הוא כועס על אשתו

המטפלת הציגה בפני הדיינים טבלה ובה אותיות האל"ף-בי"ת, והסבירה כי האיש מכוון אותה במצמוץ העיניים אל האותיות שהוא מבקש לכתוב, וכך מעביר אליה מסרים. הם ביקשו לשוחח איתו כשעה ודיווחו: "נוכחנו לדעת שהוא פיקח ומתמצא בכל מה שסובב אותו, מכיר את משפחתו וילדיו, סיפר לנו על העסקים שהיו לו בעבר, במה עסק והתפרנס".

 

לשאלתם האם הוא רוצה להתגרש מאשתו, ענה בחיוב, וציין כי עוד לפני שחלה יחסיו עם האישה לא היו תקינים.

עוד הוסיף, כי הוא כועס עליה מאוד על כך שעזבה אותו לפני כשנה והפסיקה לטפל בו, ולכן הוא אינו מעוניין שיהיה לה חלק ונחלה בנכסיו כשימות.

 

לאחר שנוכחו כי הוא צלול בדעתו ונחוש להתגרש, הסבירו לאיש הדיינים - מלווים בסופר גטין ובשני עדים - כיצד יתבצע הגט: "אמרנו לו שהוא צריך לצוות את הסופר שיכתוב גט ולעדים שיחתמו על הגט, ואחר כך הוא צריך לצוות לסופר שיהיה שליח לתת את הגט לאשתו - וכאשר השליח ייתן את הגט לאישה, היא תהיה מגורשת ממנו ומותרת לכל אדם", סיפרו.

 

הבעל פעל על פי ההנחיות, הצביע על האותיות בעפעפיו - והגט ניתן. בהנהלת בתי הדין הרבניים אמרו כי ימשיכו לפעול בדרכים יצירתיות, על מנת לפתור מקרים סבוכים וקשים מעין זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
הדיינים שוחחו במשך שעה עם הבעל
צילום: גבי מנשה
מומלצים