שתף קטע נבחר

לראשונה: סרבן גט שנמלט לארה"ב הוסגר

בהליך הגירושין התגלה כי הבעל פגע מינית בקטינה, אך עוד לפני שנחקר במשטרה - נמלט לחו"ל. אגף העגונות איתר אותו, וביקש ממשרד המשפטים לפעול להסגרתו. באופן תקדימי הוחלט להרים את הכפפה. בעקבות התקדים -חשדות לעבירות פליליות יהוו בסיס לבקשת הסגרה של סרבני גט

גבר שעיגן את אשתו וברח לארה"ב מבלי לגרשה, הוסגר לישראל על ידי השלטונות האמריקניים. מדובר במקרה ראשון של הסגרת אזרח ישראלי שנמלט למדינה אחרת על רקע של סרבנות גט, שאינה עבירה פלילית – תוך שימוש בעבירות אחרות שבהן הוא חשוד. בבתי-הדין הרבניים מקווים כעת כי מדובר בתקדים שיסייע משמעותית למאבק בתופעה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

בני הזוג, חרדים ממרכז הארץ, נישאו לפני כמה שנים, והביאו לעולם בן ובת. בשנת 2010 פתחה האישה תיק גירושין, בטענה כי בעלה נוהג בה חוסר כבוד וזלזול, ואף השקיע סכומי עתק מהונם המשותף בעסקים כושלים ללא ידיעתה.

 

הליך הגירושין בבית הדין היה קשה, ובמהלכו נטען כי פגע מינית בקטינה בת משפחתו. עוד לפני שנחקר במשטרה בחשד לעבירות מין ופדופיליה נמלט האיש לחו"ל, תחת צו איסור יציאה מן הארץ – תוך שימוש בדרכון של אחיו.

 

אגף העגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים החל לחפש אחרי האיש, ולאחר זמן קצר הוא אותר בארה"ב על ידי חוקר פרטי שנשכר לשם כך. ועם זאת, כל ניסיונות בתי הדין לשכנעו לחזור לישראל ולגרש את אשתו, עלו בתוהו.

 

שימוש בחשדות פליליים נגד סרבנים - גם בעתיד

באחרונה פנה מנהל אגף העגונות, הרב אליהו מימון, אל המחלקה הבינלאומית במשרד המשפטים, וביקש מהם לפעול להסגרתו של הבעל, שכן כחשוד בפדופיליה הוא מהווה סכנה לציבור. במחלקה, שלא נוהגת לבקש הסגרה על חשדות מעין אלה שטרם נבדקו, החליטו להרים בכל זאת את הכפפה, בגלל סרבנות הגט, ופתחו במשא ומתן בעניין מול השלטונות האמריקנים - שהבשיל בשבוע שעבר.

 

ביום חמישי האחרון נעצר הסרבן המבוקש בארה"ב, וכבר למחרת הובא לישראל, אך למורת רוחם של האישה ובית הדין נשלח למעצר בית בלבד. לדיון בתיק הגירושין שנקבע ליום ראשון הוא לא התייצב, ובעקבות כך נשלח למעצר של ממש. היום (ג') הובא לבית הדין, אך גם הניסיון הנוסף להוציא ממנו גט נכשל, והדיינים שוקלים להחריף את הסנקציות נגדו.

 

מנהל אגף עגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים, הרב אליהו, מימון סיפר ל-ynet כי הגיע להבנות עם המחלקה הבינלאומית במשרד המשפטים, לפיהן תשתמש בחשדות לעבירות פליליות שונות כדי לבקש הסגרה גם במקרים דומים אחרים שבהם גבר בורח לחו"ל ומעגן את אשתו.

 

"ידו הארוכה של בית הדין הרבני תגיע, בסופו של דבר, לכל בעל בכל מקום בעולם, ותביא מזור לאותן נשים עגונות שעדיין משוועות לחיים נורמאליים", אמר מימון. "אני מודה למחלקה הבינלאומית במשרד המשפטים על שיתוף הפעולה בתיק זה, ומקווה שנוכל להרחיב ולהגדיל את מספר התיקים שבהם מוחל תהליך הסגרה".

 

בא כוח האישה, עו"ד משה יצחק אוסדיטשר, אמר כי "מערכת בתי הדין הרבניים מפגינה במהלך השנים האחרונות עמדה ברורה וחד-משמעית נגד סרבני גט, תוך שנעשה שימוש בכלים החוקיים הנתונים בידי בתי הדין, לקידום מטרה חשובה זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
בינתיים, עומד בסירובו
צילום: shutterstock
מומלצים