שתף קטע נבחר

לפיד: "בנט הורד מדרגת אח לבן דוד"

שר האוצר שטח את משנתו לגבי יחסיו עם חברו לקואליציה והסביר מה החשיבות של ישיבתו בממשלה: "זה המקום שבו עושים דברים. יש עתיד מחזיקים את התהליך המדיני ונותנים גב לראש הממשלה כי הוא מנהל את זה נכון"

מה טיב היחסים בין יו"ר מפלגת יש עתיד ליו"ר הבית היהודי, מדוע ממשיכים להזרים כסף להתנחלויות ומה יהיה עתידן - לסוגיות אלה התייחס הבוקר (יום ו') שר האוצר יאיר לפיד, באירוע "שישי כלכלי" של הקתדרה במוזיאון תל-אביב.

 

עוד כותרות בחדשות ynet:

המחאה נגד ישראל: ליברמן זימן שגרירים

למה באירלנד נועלים ילדים אוטיסטים בבידוד?

 

ליחסים בין שתי השותפות הקואליציוניות התייחס לפיד כשנשאל על גיוס נשים לצה"ל, ועל דבריו בעבר שלפיהם יפעל לפיטורי שני הרבנים הראשיים כי קראו לאי גיוס נשים לצבא. לדברי לפיד: "אני לא השר הממונה עליהם, אלא נפתלי בנט". בהקשר זה העיר המראיין: "אח שלנו", ולפיד ענה בציניות: "אמרתי שהוא מורד בדרגה לבן דוד", והדגיש כי לדעתו גם הוא צריך לפעול בעניין.

 

"אנחנו נמצאים במאבק שאני לא חושב שיש לו תקדים בנושא השוויון בנטל ואני לא חושב שנכון שרבנים יגידו שהם אוסרים על בנות לשרת בצה"ל. זה לא ייתכן ואנחנו נפעל נגד זה, אלא אם הם יחזרו בהם". 

 

לפיד נשאל על-ידי העיתונאי נחמיה שטרסלר יחסו לפרשת חשבון הבנק שניהל ראש הממשלה בנימין נתניהו באי ג'רסי, והסביר: "היות שמבקר המדינה אמר שהוא יבדוק את העניין, לא ראוי ששר אוצר יגיב על כך לפני כן".

 

בהקשר לפרשת הרב פינטו והקצינים, סיפק לפיד פרשנות מעניינת: "ברמה הכלכלית אני רוצה להסב את תשומת הלב לכך ששלושת הטייקונים הישראלים שהיו מפורסמים במיוחד בזה שהתייעצו עם רבנים, הם מוטי זיסר, נוחי דנקנר ואילן בן דב. המשותף לשלושתם מלבד הרבנים הוא שהאימפריות שלהם התפרקו".

 

לגופו של עניין אמר לפיד: "עצוב לי לראות את היהדות הופכת לשילובים של קמעות והתערבות בנושאים לא להם. אם יש לי רב, זה הרב שי פירון. אם תשאל אותו מה הדבר הכי רבני שהוא עשה, זה לאמץ ילד עם מוגבלויות, כי זה מה שעושה רב אמיתי. לא יושב עם כל מיני ניצבים או טייקונים ונותן עצות בעניינים שלא קשורים לא ליהדות ולא להלכה. הערבובים האלה אינם טובים". לפיד הדגיש כי אינו מכיר את פרטי הפרשה אך הביע תקווה "שניצבים במשטרה לא חטאו בדבר. אני חושב שזה לא מכתים רק את המשטרה, אלא גם את הרבנות. אלה ערבובי תחומים שאינם ראויים".

 

"להיפטר מהפלסטינים"

בהמשך נשאל השר על התהליך המדיני ועל המסמך שבקרוב יניח מזכיר המדינה האמריקני על שולחנו של ראש הממשלה. "יהיו קווים להסכם במסגרת המשא ומתן ועליהם ידונו במו"מ", אמר לפיד. "זה לא אומר שאתה מסכים לכל דבר, זה לא אומר שאנחנו חושבים שצריך לחלק את ירושלים. זה רק אומר שגם על זה מתנהל המו"מ ואנחנו לא צריכים להיות הסרבנים.

 

"אנחנו אומרים - השלום הוא לא הנושא, אנחנו צריכים להיפטר מהפלסטינים. זה מאיים עלינו, זה חונק אותנו. בסופו של דבר מדינת ישראל לא יכולה להמשיך לחיות תוך שהיא מנסה בדרך לא טבעית לבלוע לקרבה ארבעה מיליון פלסטינים. בסוף הם יגידו לנו, 'אם אתם לא רוצים לתת לנו מדינה משלנו, תנו לנו להצביע'. ואז אם ניתן להם להצביע זה יהיה סופה של המדינה היהודית. אם לא ניתן להם - זו תהייה סופה של הדמוקרטיה הישראלית, ואני לא מוכן שזה יקרה".

 

על מחירו של המהלך הוסיף: "בשביל הפרידה הזו נצטרך לשלם מחיר. המחיר כרגע רק אומר שיפתחו סדרה של נושאים בתוך מו"מ, ואז נסביר למה אנחנו מסכימים ולמה לא".

 

לפיד גיבה בדבריו את ראש הממשלה נתניהו: "אני בקואליציה כי זה המקום שבו עושים דברים. ויש עתיד מחזיקים את התהליך המדיני ונותנים גב לראש הממשלה כי הוא מנהל את זה נכון. זה לא יהיה קל, וכל פעם שישאלו למה אנחנו לא פורשים מהממשלה, אני אגיד - בשביל שזה יימשך, לא בשביל שזה ייפסק".

 

למרות החזון המדיני שהציג, הסביר לפיד כי עד לפינוי התנחלויות יש לתקצבן כראוי: "רוב התקציב של החטיבה להתיישבות מועברים לגליל ולנגב. דבר שני לא מקימים התנחלויות חדשות. ההסכם מחייב גם פינוי של 90-80 אלף מתנחלים. זה לא רק ישנה את המדינה, זה ישנה אותך ואותי. זו תהיה הדרמה הישראלית הגדולה ביותר מאז הקמת המדינה, מבחינת מה זה עושה לנו. זו הולכת להיות דרמה שתקרע אותנו מבפנים אבל עד שזה יקרה חיים שם אנשים, אזרחים ישראלים טובים, ונראה לי בסדר גמור שמעבירים כסף להמשך החיים שלהם".  

 

כשנשאל על דבריו של שר הביטחון על קרי אמר: "זה לא ראוי. תנו קרדיט לשר הביטחון שהוא חשב שהוא מדבר בשיחה סגורה, אבל גם בשיחה כזו לא צריך לדבר כך, ואני שמח שהוא התנצל כי זה הדבר הראוי שהיה צריך לעשות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
לפיד בכנס הבוקר
צילום: ירון ברנר
מומלצים