שתף קטע נבחר

כך תזהו את הרבנים השרלטנים

מקום שבנוי כמו חצר ביזנטית, מקום שבו מזהירים על "סודיות", כאשר ההתעוררות הרוחנית קשורה לכסף - וההצלחה מותנית בקשר עם "החצר". הרב יובל שרלו מציג 7 דרכים לזהות רבנים שהם לא יותר משרלטנים, ואף מילה על הפרשה שבכותרות. קבלו את "התקנון למניעת הטרדה דתית"

ואלה כמה מהסימנים המהווים תמרורי אזהרה שעיקרם עצה אחת: להתרחק! אין הם אומרים דבר על הפרשייה הנוכחית, אלא רק מחדשים את "התקנון למניעת הטרדה דתית":

 

1. מקום שבנוי כמו חצר ביזנטית - הוא חצר ביזנטית

אם חוסמים את הנגישות אל הרב; אם הוא מוקף דוברים ויועצים וחוסמים; אם מדובר בטקסיות יתרה; אם ההון מפוזר לכל עבר; אם מופצים סיפורי נפלאות ומופתים וניסים – להתרחק!

 

2. מקום שבו מזהירים על סודיות - אינו מקום של עוצמה רוחנית

יש להבחין בין אינטימיות המתאימה מאוד ללימוד תורה פנימי – "כבוד מלכים הסתר דבר" – ובין יצירת הילה של סודיות, האוסרת על שיתוף ודיון. כשחל איסור מוחלט לספר מה קורה בפנים – זהו סימן מובהק לפחד מפני אור השמש, שהוא המטהר הטוב ביותר לכל העיוותים והסטיות. להתרחק!

 

3. מקום שבו ההתעוררות הרוחנית קשורה בכסף – הוא מקום מושחת

אם מושכים את האדם לתרום בכלים מניפולטיביים, אם הוא קשור בבעלי הון המטהרים את מצפונם על ידי תרומות כבדות; אם מדברים בו בשתי שפות ("אין חובה לתרום, אבל אם רוצים שהברכה תתקבל – כדאי לשלם") – זהירות. מנצלים אותך. להתרחק!

 

4. מקום שבו מבטיחים לך גאולה ממצוקות על ידי כוחות מופלאים - הוא שקר

הקב"ה לא עובד אצל אף אחד, ולא העניק לאף אחד את המפתח לשינוי הגזירה האלוקית. ההבטחות האלו הן הבטחות שווא, וגם אם הן מלוות בסיפורי מופתים "המוכיחים" את התקדימים – מדובר ברמאות מנצלת. להתרחק!

 

5. מקום שבו מתנים הצלחה בקשר עם "החצר" וקבלת "עצותיה" - שקר

כשמתנים את ההצלחה הכלכלית (או האחרת) בהליכה לאורן של "העצות" - זהו בדרך כלל סימן לכך שאין החצר הזו מקפידה על יושרה ונקיות, על הפרדה בין מה שהיא כן מופקדת עליו ובין חדירה לתחומים שאינם חלק מהבנתה ותחומיה, והיא מאחזת את עיני הפונים אליה. להתרחק!

 

6. מקום שבו ל"סימנים" יש משמעות – הוא שקר

מקום שבו מייחסים חשיבות לתאריך הלידה המדויק, לשמות הפונים לעצה, ושאר "סימנים", במקרה הטוב מדובר בדברי הבל. במקרה הרע מדובר בניצול מצוקתם של אנשים כדי להבטיח להם הבטחות שווא, וכדי לחולל מניפולציות על כאבם וחששותיהם.

 

7. מקום שבו לא תובעים ממך שום פעולה פנימית או מוסרית - מרמה אותך

יסוד חייו של האדם הוא היפוך הלב שלו, ההתנהגות בדרך הטוב והישר, מסילת הישרים בה הוא צועד, והתביעות העמוקות שלו מעצמו. הפיתוי ללכת להסתפק במעשים סגוליים – קברי צדיקים, הפרשת חלה, סעודת אמנים וכדומה – הוא עצום, אבל אסור ליפול בו. ממקום שבו זהו השיח – להתרחק!

 

ולמה כל כך חשוב להזהיר ממקומות אלה?

בין בשל הכאב הנורא על הנופלים ברשת הנבזות והרמאות, ושוקעים עוד ועוד בחובות כלכליים ובתקוות שווא, ובשל כך אינם מתפנים לעסוק בדרכים

האמיתיות שתוצאנה אותם ממצוקותיהם; בין בשל הכאב הנורא על חילול השם ודמות התורה כפי שהיא מצטיירת, והפיכת האמונה באלוקים ל"ישועות", במקום לראות בה את הקריאה לאדם לבחור בטוב ולמאוס ברע, וללכת בדרך ד' לעשות צדקה ומשפט.

 

הרב יובל שרלו הוא ראש ישיבת ההסדר אמי"ת "אורות שאול"

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
הרב יובל שרלו
צילום: גבי מנשה
מומלצים