שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הקשר בין דלקות בחניכיים למחלות לב וכלי דם

  מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על קשר הדוק בין דלקת בחניכיים לבין מחלות לב וכלי דם. מהם גורמי הסיכון שעלולים לגרום להתפרצות הדלקת ולמה כל כך חשוב לשמור על היגיינת הפה?

  מחקרים רבים מצאו את הקשר בין "מחלת מסב השן" - מחלה דלקתית של החניכיים ומסביב לחניכיים, לבין מחלות לב וכלי דם. בעקבות הממצאים ממליצים רוב החוקרים לא להזניח את דלקת החניכיים, כדי להימנע מהידרדרות במצב הבריאותי הכללי.

   

  את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

   

  אבל מה טיבו של הקשר הזה? אחת ההשערות היא כי הזיהום הנגרם מדלקת החניכיים משפיע על התפתחות מחלת הלב וכלי הדם. כך למשל, מחקר סקנדינבי מצא רמות גבוהות יותר של עששת ודלקת חניכיים אצל מטופלים שחוו לאחרונה אוטם שריר הלב מאשר אצל מטופלים בריאים ששימשו כביקורת, מאותה אוכלוסייה.

   

  גם חוקרים גרמנים הגיעו למסקנה כי קיים קשר בין גורמי הסיכון לדלקת החניכיים לבין מאפיינים כמו: גיל (מבוגרים),  מין (זכרים), מעשני סיגריות, חולים בסוכרת ואנשים המשתייכים לרמה סוציואקונומית נמוכה.

   

  לשמור על הבריאות

  בעיות בחניכיים: למה זה מסוכן ואיך תטפלו בבית?

  איך מצב החניכיים יכול להעיד - יש לכם סוכרת?

  אנטיביוטיקה ותוסף סידן: 14 סיבות מפתיעות להתקף לב

   

  מה היה קודם - הדלקת או התקפי הלב?

  מחקרים נוספים תרמו באופן ניכר להבנת הקשר בין דלקת חניכיים ומחלות הלב וכלי הדם. מחקרים אלה כללו ביחד למעלה מ-100,000 גברים ונשים בוגרים מאוכלוסיות מגוונות. ההערכה היא כי דלקת החניכיים התרחשה לעיתים קרובות לפני התרחשות אירועי הלב וכלי הדם, ובכך התבסס הקשר בין השניים.

   

  רוב המחקרים דיווחו כאמור על קשר הדוק בין דלקת החניכיים לבין גורמי סיכון רבים כגון, גיל, מין, סוכרת, רמות כולסטרול, לחץ דם, השמנת יתר, מצב העישון, צורות תזונה, גזע/מוצא אתני, השכלה ומצב סוציואקונומי. 

   

  לתוצאות אלה חשיבות מיוחדת ביחס למעשנים, בשל העובדה שהיו חוקרים שהניחו שהקשר בין דלקת החניכיים למחלת הלב וכלי הדם, נוצר עקב הטיה הקשורה בעישון.

   

  כך למשל, מחקר של גראו ועמיתיו, מחזק את ההשערה כי אנשים שאינם מקפידים על בריאות הפה - מה שבהכרח מוביל לעששת ולדלקת חניכיים, ינהלו גם בדרך כלל אורח חיים פחות בריא, כמו עישון למשל.

   

  הקשר בין בריאות השן לאירוע מוחי

  לא רק זאת. בשניים מהמחקרים שדיווחו כי אין קשר בין דלקת החניכיים למחלת לב, נמצא דווקא קשר בין דלקת חניכיים לאירוע מוחי. בנוסף, דיווחים מארצות הברית ומגרמניה סיפקו עדויות לכך שהקשר בין דלקת החניכיים ומחלת הלב וכלי הדם עלול להיות חזק יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים. בעיקר גברים צעירים.

   

  חוקרים ניתחו כמעט 5,000 דגימות רובד שיניים שנלקחו מהאזור שמתחת לקו החניכיים אצל 657 משתתפים בעלי שיניים, על מנת לכמת 11 חיידקים ידועים הגורמים לדלקת בחניכיים.

   

  בבדיקת הדגימות נמצאו יחסי גומלין בין החיידקים שמקורם בחניכיים לבין טרשת העורקים. לא נמצאו יחסי גומלין בין העלייה בטרשת העורקים לבין קבוצת חיידקי הביקורת. כלומר, על פי המחקרים האלה,  אין קשר לאורח חיים בריא אלא לתחלואה.

   

  האם יש קשר לצחצוח השיניים?

  החוקרים קיניין ועמיתיו, רג'סו ועמיתיו רוברטו ופורנר ועמיתיהם, הראו שפעולות טיפוליות בשיניים וצחצוח שיניים עלולים לגרום להימצאות של חיידקים בזרם הדם.

   

  שיעור החיידקים היה גבוה יותר בקרב מי שסבל ממחלת לב וכלי דם, בניגוד למטופלים הלוקים בדלקת חניכיים או מטופלים בריאים ששימשו כביקורת.

   

   זאת אומרת שניתן למצוא זיהומים של דלקת החניכיים בתדירות גבוהה יותר אצל מטופלים הלוקים במחלת לב וכלי הדם.

   

  טיפול בדלקת החניכיים חייב להיות מומלץ על סמך ערכו והתועלות שלו לבריאות הפה של המטופלים, מתוך ההכרה כי מטופלים אינם בריאים כשבריאות הפה שלהם אינה תקינה.

   

  אף על פי כן, הופעת זיהומים במסב השן כגורם סיכון אפשרי למחלת הלב וכלי הדם, מובילה לשילוב הטיפול בפה עם הטיפול הרפואי. ככל שיריעת חוקרי השיניים, בריאות הציבור והרפואה והרופאים תשתרע על פני תחומי ידע רבים יותר, הגישה ההוליסטית לטיפול תוכל רק להועיל יותר למטופלים ולבריאות הציבור בכללותו.

   

  ד"ר דמר, PHD הוא מדען מחקר בשלב הפוסט דוקטורט, במחלקה לאפידמיולוגיה, בית הספר מיילמן לבריאות הציבור, אוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. ד"ר דסווריאוקס, MD, PHD הוא חבר פקולטה, במחלקה לאפידמיולוגיה, בית הספר מיילמן לבריאות הציבור, אוניברסיטת קולומביה, ניו יורק

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  האם מצב החניכיים הוביל להתקף הלב?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים