שתף קטע נבחר

נחתם "הסכם גג" לאלפי דירות במודיעין

שרי האוצר והשיכון חתמו עם רשות מקרקעי ישראל על הסכם להקמה מהירה של 11,800 דירות במודיעין-מכבים-רעות. לפי ההסכם, הדירות ישווקו ב-4 השנים הבאות. לפיד: "אנחנו מוכנים להפסיד כסף. הזמנים שבהם המדינה ראתה בדיור הזדמנות להרוויח על חשבון האזרח הסתיימו"

"הסכם גג" נוסף נחתם הבוקר: שר האוצר יאיר לפיד, שר השיכון אורי אריאל, ומנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, חתמו היום (ד') על הסכם גג לבניית אלפי יחידות דיור בהליך מואץ עם ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס. במסגרת ההסכם, שווקו בעיר כ-11,800 יחידות דיור, מתוכן כ-5,000 ישווקו בשנים 2014-2015. אוכלוסיית מודיעין מכבים רעות המונה כיום כ-86 אלף נפש צפויה לחצות את קו 100 אלף נפש בעקבות שיווק יחידות הדיור שיחל ב-2014.

 

"הסכמי הגג" - כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

הסכם הגג שנחתם קובע כי יתבצע שיווק אינטנסיבי ומרוכז, כאשר במרוצת 2014 (עד פברואר 2015) ישווקו בשכונת נופים 1,845 יחידות דיור, כאשר 120 מהן יוקצו לטובת דיור מוגן. בתוכנית המע"ר (מרכז עירוני ראשי) ואמת המים ישווקו עוד 1,503 יחידות דיור, אשר 140 מהן יוקצו עבור דיור מוגן, ו-100 יחידות דיור עבור מעונות סטודנטים. בשנים 2015-2017 ישווקו 8,509 יחידות הדיור הנוספות בשכונת מורשת ובשכונת שר.

 

מודל הסכמי הגג בא לענות באופן מהיר יחסית, על הצורך ההולך וגובר בקרב הציבור והזוגות הצעירים לדיור זמין במרכז הארץ. הסכמי הגג רותמים מראש את כל משרדי הממשלה הרלוונטיים לשיווק זמין וממוקד באזורי הביקוש, בשיתוף הרשויות המקומיות עמן יחתמו הסכמי הגג.

 

העיקרון המנחה של ההסכמים הוא העמדת קדם מימון על ידי הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרויקט. הם מבטיחים ליזמים קבלת היתרי בנייה תוך 90 יום, ומקצרים דרמטית את זמן פיתוח השכונות החדשות והקמתן. בנוסף, יקבע לוח זמנים לביצוע כל שלב בפרויקט. הסכמי הגג מבטיחים גם לרשות המקומית את האמצעים והגיבוי הממשלתי להקמת שכונות ענק של אלפי יחידות דיור.

 

תוכנית פיתוח שכונת גבעת שר (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל) (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)
תוכנית פיתוח שכונת גבעת שר(הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)

תוכנית פיתוח שכונת נופים (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל) (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)
תוכנית פיתוח שכונת נופים(הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)

תוכנית פיתוח שכונת מורשת (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל) (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)
תוכנית פיתוח שכונת מורשת(הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)

 

לפיד: "אנחנו מוכנים להפסיד כסף"

השר לפיד אמר עם חתימת ההסכם כי "המטרה המרכזית שלנו פשוטה - שזוג צעיר ממעמד הביניים יוכל להרשות לעצמו לרכוש דירה. יש רק דבר אחד שיוריד את מחירי הדיור: לבנות, לבנות הרבה מאוד, לבנות עשרות אלפי יחידות דיור בשנה, הרבה מעל הגידול הטבעי, גם לקנייה וגם להשכרה. אנחנו חייבים לצמצם את הפער הגדול שנוצר בהתחלות הבנייה ולייצר עלייה משמעותית בהיצע, וזה מה שאנחנו מתכוונים לעשות אתכם ביחד".

 

שר האוצר הוסיף כי "רק לפני חודש וחצי היינו בטקס דומה, בקריית גת, שם הודענו על הקמתן של 7,598 יחידות דיור, וכך נעשה גם בקריית ביאליק ובראש העין. הוצאנו מכרזים לבנייה להשכרה בחיפה, בהרצליה וברמת השרון, וכך אנו נמשיך עד שמחירי הדיור ירדו בכל אזורי הביקוש בישראל. אני רוצה להדגיש לא בפעם הראשונה - אנחנו מוכנים להפסיד כסף. הזמנים שבהם המדינה ראתה בדיור הזדמנות להרוויח על חשבון האזרח הסתיימו, מה שמעניין אותנו זה שלדור שלם יהיה איפה לגור".

 

השר אריאל ציין כי "היום נפתח פרק חדש בתולדות העיר מודיעין-מכבים-רעות. העיר שגדלה ופרחה וזוכה לביקושים גדולים, וכעת עם תוספת כל כך משמעותית של יחידות דיור, תאפשר להביא תושבים חדשים וגם להוריד את המחירים".

 

עוד אמר שר השיכון כי "לצד ההיצע שגדל משמעותית, אני בטוח כי גם השיווק הקרוב יהיה במתכונת חדשה של מחיר מפוקח וקבוע מראש, אשר יהיה נמוך ממחירי השוק הנוכחיים בצורה ניכרת. אנחנו נמצאים בנקודה שהדברים בשלים להכרעות אמיתיות שיש להן משמעויות תקציביות לא מבוטלות כדי שהמחירים יהיו נמוכים יותר".

 

הדמיות המרכז העירוני הראשי החדש (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל) (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)
הדמיות המרכז העירוני הראשי החדש(הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)

 (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל) (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)
(הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)

 (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל) (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)
(הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)

 

ליברמן: נשווק אלפי דירות גם ביבנה, ב"ש ובראשל"צ

מנהל רשות מקרקעי ישראל אמר כי "מתווה הסכמי הגג, שאומץ בידי משרדי האוצר והשיכון, סולל את הדרך לשיווק כ-74 אלף יחידות דיור בידי רשות מקרקעי ישראל בטווח הזמן והמיידי באזורי הביקוש שבין קריית גת לקריית ביאליק. הסכמי הגג הם כלי מרכזי המציג התגייסות ממשלתית מקיפה וכוללת במענה לביקוש בשוק הדיור".

 

עוד אמר ליברמן כי "בהמשך להסכמי הגג שנחתמו עם קריית גת ומודיעין-מכבים-רעות, צפויים להיחתם הסכמים גם עם ראש העין, בה ישווקו 10,000 יחידות דיור, עם קריית ביאליק לשיווק 7,500 יחידות דיור, עם ראשון לציון לשיווק 11 אלף יחידות דיור, עם הרצליה לשיווק 7,000 יחידות דיור, עם יבנה לשיווק 7,500 יחידות דיור ועם באר שבע לשיווק 12,500 יחידות דיור".

 

שי יפתח, מנהל החטיבה העסקית ברשות מקרקעי ישראל, הוסיף כי "במסגרת הסכם הגג נשווק בעיר מודיעין השנה 3,000 יחידות דיור - פי 20 ממה ששווק בעיר בשנת 2013. אנו סבורים כי שיווק בהיקף כזה, שיגדיל משמעותית את היצע הדירות במודיעין-מכבים-רעות, עשוי להביא לירידה במחירי הדיור בעיר".

 

ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס, הוסיף כי "היום חתמנו הסכם משמעותי מאוד לעיר - הסכם שיביא להשלמת השלב הראשון להקמת העיר, תוך שימת דגש על דיור לזוגות צעירים. ההסכם יביא לגידול במספר התושבים, ויאפשר מחירי דירות זולים יותר עבור זוגות צעירים וילדים ממשיכים שיתגוררו בסמוך להוריהם".

 

ביבס ציין כי "ההסכם כולל תוספת תקציבית להקמת מבני ציבור, שתאפשר שדרוג משמעותי של תשתיות העיר בתחומים שונים ובהם חינוך אקדמי, תרבות וספורט. בתוך פחות מ-20 שנה הפכה מודיעין-מכבים-רעות לסיפור הצלחה ולסמל ומודל החזון לפיתוחה של מדינת ישראל. אנחנו נמשיך לקדם ולפתח את העיר ולספק לתושבים החדשים ולוותיקים את רמת השירותים הציבוריים המיטבית כעיר מתקדמת וחדשנית, והמשך ביסוסה כספינת הדגל של השלטון המקומי בישראל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חורחה נובומינסקי
טקס חתימת הסכם הגג, היום. מימין: ליברמן, אריאל, לפיד וביבס
צילום: חורחה נובומינסקי
הדמיה: רשות מקרקעי ישראל
הדמיית התוכנית החדשה. תוספת של כמעט 12 אלף דירות
הדמיה: רשות מקרקעי ישראל
מומלצים