שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הוא בן 31, מרוויח ונראה טוב, והוא בתול

  הם קיימים בכל מקום: במקום העבודה שלנו, במשפחה ואפילו בין חברינו הקרובים. לא תמיד ניתן לזהות אותם, שכן רובם דווקא מוחצנים, חברותיים מאד, ומציגים תדמית של 'הכל בסדר'. אלא שבתוך תוכם הם מרגישים שמשהו ממש לא בסדר. אז איך מתגברים על הבושה? המאמן מסביר

  מכירים את הסרט הקומי והמשעשע "בתול בן 40"? אז זהו, שבחיים זה ממש לא מצחיק. גם לא רומנטי. כשעמית (השמות בכתבה בדויים) הגיע אלי בפעם הראשונה, לא הצלחתי להגיד לו שום דבר משעשע. הבושה והפחד שהקרין היו מדבקים.

   

  עוד בנושא:

  בת 30 ועדיין בתולה: איך לחשוף הסוד לסביבה?

  בא לשכונה בתול חדש: בן 26 ועדיין בתול

   

  עמית הוא גבר בן 31, בעל תואר שני בהנדסת מחשבים. הוא מרוויח יפה, וניראה חמוד, והכי חשוב - ממבט ראשון כלל לא ניתן לנחש שאין לו כל ניסיון מיני. כאשר סיפר לי על כך, הסמיק עד שורשי שערותיו, והדגיש שאף אחד לא יודע. החברים שלו חושבים שהוא בררן ומבינים שהוא קצת ביישן, אבל פה ושם הוא ממציא סיפור על בחורה איתה בילה לילה או שנים, והם מאמינים כמובן.

   

   

  עמית אינו הגבר הראשון שפגשתי שנשאר בבתוליו עד גיל מאוחר. למרות שאף אחד לא מדבר על זה, הגברים הללו קיימים בכל מקום: במקום העבודה שלנו, במשפחה ואפילו בין חברינו הקרובים. לעיתים הם נתפסים כ'חנונים', אבל במקרים אחרים הם דווקא מוחצנים, חברותיים מאד, ומציגים תדמית של 'הכל בסדר'.

   

  אלא שבתוך תוכם הם מרגישים שמשהו ממש לא בסדר. בחברה המודרנית, בה מין הוא מבחן לגבריות והוכחה להצלחה, אף גבר לא יעז לדבר על כישלונו בתחום הזה. לכן לוקח להם לפעמים הרבה מאד זמן להגיע לאימון או לטיפול, ולחשוף את סודותיהם בפני אדם זר. כששאלתי את עמית מדוע החליט לפגוש אותי, ענה שהמטרה היא להיות בזוגיות כמובן, אבל תכלס, הוסיף, אני כבר לא מאמין שזה יכול לקרות.

   

  למה זה קורה?

  כאשר התחלתי לעבוד עם גברים חסרי ניסיון מיני, שאלתי את עצמי למה זה קורה. הגברים הללו אינם נראים פחות טוב מגברים אחרים, הם לא חכמים פחות ולא מוצלחים פחות, ובכל זאת - יש להם בעיה ליצור קשר אינטימי עם נשים או אפילו ליזום מין אקראי. כמובן, שבכל מקרה כזה אני מוודא שלא מדובר בטראומת ילדות, אבל ברוב המקרים מצאתי סיבות אחרות:

   

  1. פחד מנשים

  נשים הם עם מפחיד. לא כל גבר מוכן להודות בכך, אפילו לא בפני עצמו, אבל המורכבות הנשית והציפיות הסותרות והמבלבלות, עלולות להבהיל כמעט כל אחד. הרי החברה אומרת לך "תהיה גבר – אבל תהיה עדין", "תהיה בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה - אבל גם תדע להעמיד את האישה שלך במקום", "תהיה בעל ניסיון מיני, אבל תן לה להרגיש שהיא היחידה...".

   

  את עמית כל זה שיתק. חוסר הביטחון הבסיסי שלו, יחד עם הדרישות המבלבלות הללו, הפכו את עולם הנשים לבלתי נגיש עבורו. כך היה בתיכון ובצבא. באוניברסיטה כבר מצא את עצמו בעולם כמעט גברי לגמרי, מה שחסך ממנו את הצורך להתמודד, אז הוא פשוט דחה את הקץ.

   

  2. מעגל הקסמים של הפחד

  בגיל 25, לאחר שסיים את התואר הראשון ומצא עבודה, הבין עמית שהוא בבעיה, ומיד החליט שזה מאוחר מידי. ההבנה שיצטרך לומר למשהי שאין לו ניסיון מיני, או גרוע מזה – שהיא תרגיש בכך בעצמה - הפכה את הפחד שלו למשתק. בעוד שכל החברים שלו בילו בתל אביב, ומיצו את 'הפוטנציאל של העיר', שקע עמית יותר ויותר בעבודה. כאשר הציעו לו להכיר משהי, סרב בכל פעם מחדש. כך עברו עוד כמה שנים. עולם המושגים המיני שלו התעצב בעיקר באמצעות אתרי פורנו. לא היה לו מושג איך זה מרגיש לגעת או לקבל מגע בחזרה.

   

  בגיל 29 נרשם לראשונה בחייו לאתר הכרויות והתחיל לצאת לדייטים, אך מעולם לא הצליח לעבור את הדייט השלישי. בכל פעם שמישהי מצאה חן בעיניו – הוא לא העז לחשוב על לגעת בה, ובכל פעם שמישהי ניסתה לגעת בו, החליט שהיא לא מושכת בעיניו, וסיים את הקשר.

   

  3. פחד מכישלון ומדחייה

  הפחד ממין הוא בדרך כלל חלק ממערך פחדים גדול ומורכב יותר: גברים כמו עמית, שמוצאים את עצמם פחות מוכשרים בתחום המיני, נמנעים בשלב כלשהו מלנסות, על מנת שלא להתמודד עם תחושת הכישלון והדחייה. האפשרות שמישהי תתפוס אותם בקלקלתם מעוררת בהם רצון להסתתר ולהימנע לנצח מן ההתמודדות הזו.

   

  4. פחד מזוגיות

  אבל מעבר לכך, ההימנעות ממין מאפשרת לגברים הללו להימנע מהתמודדות נוספת

  - עם זוגיות ואינטימיות. כל הנושא הזוגי נותר אצלם סגור ולא מפותח, והם עסוקים בפנטזיות על אהבה, אך לא נוגעים בפחדים האמיתיים שלהם, מפני כל מה שזוגיות מביאה עימה.

   

  אז מה עושים?

  חלק מן הגברים הסובלים מן הבעיה של עמית, מנסים להתמודד איתה באמצעות ביקור אצל נערת ליווי. לכאורה, זוהי הדרך הקצרה, אך לעיתים קרובות מדובר בהתנסות משפילה, שגורמת יותר נזק מתועלת, ואינה מספקת מושג אמיתי על יחסי מין עם בת זוג ממשית. לכן, אני מעדיף את הדרך הארוכה והקצרה, ובוחר לעבוד עם גברים כמו עמית, כפי שאני עובד עם אנשים אחרים, הסובלים מסוגים שונים של חרדה.

   

  שלב ראשון: שיעור בחינוך מיני

  את העבודה עם עמית התחלתי בשיעור קצר בחינוך מיני. אמנם לא הייתי צריך להסביר לו איך באים ילדים לעולם, אבל בהחלט היה עליו ללמוד שמין טוב הוא תוצאה של נכונות ללמוד ולהקשיב לבת הזוג שלך, ולא בהכרח תוצאה של ניסיון. יש גברים בעלי ניסיון מיני עשיר, שאין להם מושג מה עושה לאישה שאיתם טוב. בעצם, אמרתי לו, מה שאתה תצטרך ללמוד, צריך כל גבר ללמוד כאשר הוא פוגש אישה חדשה. הכל תמיד חדש, ואחר ומפתיע, וזה בדיוק העניין.

   

  עמית הסתכל עלי מופתע. "מפיך זה נשמע כאילו אין לי בכלל בעיה", אמר. "משתמע מדברייך שמותר יהיה לי לטעות, ושזה לא יגרום לה לחשוד בי שאני חסר ניסיון. אחד הדברים שהכי הפחידו אותי היה עניין הגילוי. ידעתי שאחרי שאספר – אין שום סיכוי שהיא תישאר איתי. עכשיו אני מבין שזה ממש לא כך".

   

  שלב שני: דמיון מודרך 

  שמחתי על מסקנתו של עמית, והובלתי אותו לשלב הבא. הפעם עבדנו עם הדמיון. עמית התבקש לראות את עצמו מפתח קשר אינטימי עם אישה, צעד אחר צעד, במטרה לעזור לו לראות את האפשרות הזו כממשית. בניגוד לצפייה בסרטי פורנו או לפנטזיות ארוטיות, עבר עמית הפעם את כל השלבים בצורה הדרגתית ומציאותית: מהחזקת היד, דרך הנשיקה הראשונה, המגע הראשון והשאלה: "את רוצה לעלות אלי?". בשלב הזה עלו כל הפחדים והחששות.

   

  שלב שלישי: להתמודד עם הפחד

  לקראת הפגישה הבאה כתב עמית רשימה מסודרת של כל הפחדים והחששות שלו. היה עליו לחזור מידי ערב על התרגיל שעשינו יחד, ובכל פעם שעלה חשש – לכתוב אותו. לאחר מספר פעמים, כאשר לא עלו פחדים חדשים, ישבנו יחד לכתוב פתרונות סבירים לכל פחד ופחד. וידאנו שהפתרונות שכתבנו אפשריים ליישום בעיניו, והחלטנו שהגיע הזמן לעבור לשלב הבא.

   

  שלב רביעי: חשיפה במציאות

  חששותיו של עמית פחתו מאד, ושנינו החלטנו שהגיע הזמן לצאת לדייט. בדיוק באותו זמן הציע חבר להכיר לו ידידה שלו. מניסיוני, אני יודע שכאשר המתאמן שלי מוכן – ההזדמנות מגיעה, כך שלא הייתי מופתע. עד היום סרב עמית להצעות של חברים, כי פחד 'לעשות פדיחות', הפעם לשם שינוי הוא הסכים, והפלא ופלא - המפגש עם הידידה היה מוצלח. אחריו הגיע מפגש שני, ושלישי... הנשיקה הראשונה... אך לקראת הדייט הרביעי לפתע צצו וחזרו התהיות והפחדים. כדי להתמודד איתם קרא עמית את הרשימה שהכנו, והכין את עצמו שוב, צעד אחר צעד, למה שעומד לקרות. הפעם הוא היה מוכן.

   

   

  לאחר הפגישה השישית קיבלתי ממנו הודעה מסעירה: "היה מ-ד-ה-י-ם!". עמית ניצח את הפחד, וכל מה שייחל לו – קרה. לעיתים קרובות הפחד מפני הדבר – מפחיד יותר מהדבר עצמו. כך קרה גם במקרה של עמית. תהליך האימון איתו היה הרבה יותר קצר, והרבה פחות מביך מכפי שחשב לעצמו. שנים של דחייה ושל פחד הגיעו לסופן במספר חודשים של עבודה אמיצה.

   

  אני מאחל לכולכם – גברים ונשים – להסתכל לפחדים שלכם בעיניים, וללמוד להתמודד איתם בהצלחה.

   

   

   

  מתי טל, מאמן גברים, נשים ומה שביניהם.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  נמאס לי להיות לבד
  צילום: Shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים