שתף קטע נבחר

צילום: טל שחר

סופדים לשולמית אלוני: 'מגדלור ומצפן מוסרי'

במערכת הפוליטית נפרדים מהשרה לשעבר, שמתה בגיל 85. יו"ר מרצ גלאון: "אמיצה ופורצת דרך". הנשיא פרס: "צירוף נדיר של אינטלקט ועוצמה". ראש הממשלה נתניהו: "הערכתי את תרומתה לציבוריות הישראלית". השר סער: "מנהיגה לוחמת ופורצת דרך". יו"ר האופוזיציה הרצוג: "מודל לחיקוי"

שולמית אלוני הייתה פוליטיקאית נחרצת, חריפה ומנומקת, שניהלה לאורך השנים קרבות אידיאולוגיים מרים מול יריביה בכנסת, אבל אחרי מותה הבוקר (ו') ספדו לה בהערכה גורמים מכל קצוות המערכת הפוליטית – כולל מהצד הימני של ספסלי הממשלה. יו"ר מרצ הנוכחית, ח"כ זהבה גלאון, הגדירה את אלוני מגדלור ומצפן מוסרי וכזאת שהכניסה את זכויות האדם לתודעה הישראלית: "שולמית אלוני הייתה אישה אמיצה ופורצת דרך, לוחמת צדק חסרת פחד שלעולם תישאר דמות השראה חסרת תחליף לכל ישראלי שהשוויון וזכויות האדם עומדים לנגד עיניו", אמרה גלאון.

 

 

עוד בחדשות:

 

יו"ר מרצ הוסיפה כי "במו ידיה הפכה אלוני את ישראל למקום שטוב יותר לחיות בו. היא מעולם לא הפסיקה להילחם על הערכים שבהם האמינה ועמם תמיד תהיה מזוהה: שלום, שוויון מוחלט בין כל בני האדם ללא הבדל דת, מין, גזע ומגדר, וחופש מלא מכפיה וניצול".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הבוקר עם בנה, פרופ' נמרוד אלוני, והביע את צערו על פטירתה. "אני שולח את תנחומיי למשפחת אלוני", מסר נתניהו. "על אף המחלוקות העמוקות שהיו בינינו לאורך השנים, הערכתי את תרומתה לציבוריות הישראלית ואת נחישותה לעמוד בנחרצות על הדברים שהיא האמינה בהם".

 

נשיא המדינה שמעון פרס מסר: "היה לה צירוף נדיר של אינטלקט חד ועוצמה אישית עם רגישות חברתית מרתקת. היא היתה אישיות שהשאירה חותם בפינות שונות במפת הארץ ובדפים שונים של העגלה היהודית והישראלית, כלוחמת למען הגנת ישראל בפלמ"ח ובהגנה, כחברת כנסת וכשרה בממשלות ישראל. היא ראתה בחיים מכלול אחד שיש לו חזיתות שונות: עת לחלוציות, עת למלחמה ועת לשלום. עת לנטיעת שתילים ועת לעקירת עשבים שוטים". 

גלאון: "מעולם לא הפסיקה להילחם" (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
גלאון: "מעולם לא הפסיקה להילחם"(צילום: טל שחר)

אלוני, בת 85 במותה וכלת פרס ישראל לשנת 2000, כיהנה בעבר כשרת החינוך, שרת התקשורת ושרת המדע. היא הותירה אחריה שלושה בנים. דרור אלוני - איש חינוך המכהן כראש מועצת כפר שמריהו, פרופ' נמרוד אלוני ואיש הקולנוע אודי אלוני. היא תובא למנוחות ביום ראשון ב-16:00 בבית העלמין בכפר שמריהו.

 

שר החינוך, הרב שי פירון ומנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, הביעו צער על מותה של אלוני. "הגברת אלוני", אמר פירון, "פעלה באומץ לב, בכנות, ובישרות המהווים מודל למנהיגה פורצת דרך, לאשת עקרונות ומעשים ולבעלת אידיאולוגיה מוצקה. מורשתה תמשיך ללוות אותנו לאורך השנים. יהי זכרה ברוך".

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הדגיש שתרומתה לשיח הדמוקרטי בישראל הייתה רבת משמעות: "אף שבמהלך השנים היו חילוקי דעות מהותיים בהשקפותינו בנושאים שונים, תמיד הערכתי את נחישותה להיאבק על עמדותיה ולהשמיע אותן בקול רם וברור, כמו גם את דאגתה הגדולה למדינת ישראל ולעתידה. הוויכוח איתה לעולם היה מאתגר, שכן משנתה הייתה סדורה ואמונתה כנה. הערכתי מאוד את צניעותה ואת יושרה, ואת מאבקה פורץ הדרך למען זכויות אדם וזכויותיהן של נשים, באופן שגרם לשינוי חיובי בדמותה ובאופייה של מדינת ישראל".

גדעון סער. "לוחמת ופורצת דרך" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גדעון סער. "לוחמת ופורצת דרך"(צילום: מוטי קמחי)

שר הפנים גדעון סער, שכיהן בעבר שר החינוך, אמר: "אלוני הייתה אישה חזקה ומרשימה, מנהיגה לוחמת ופורצת דרך. אלוני נשאה בעוז את דגל זכויות האזרח וקידום מעמד האשה ובכך הקדימה את זמנה".

 

"היא הפוליטיקאית האחרונה בדורה שאמרה את מה שחשבה", אמר ראובן ריבלין (הליכוד ביתנו), שציין שהיא הטביעה את חותמה על החוויה הישראלית מבחינה פוליטית ותרבותית: "הייתי חלוק עליה לחלוטין, אבל הערכתי אותה כאישה שלא נמשכה אחר פופוליזם, אלא הביעה את אמונותיה והשקפותיה ללא כחל ושרק, ואף העמידה תנועה פוליטית שהאמינה בה".

 

לימור לבנת, שרת התרבות והספורט שכיהנה אף היא כשרת חינוך, אמרה כי "בין אלוני לביני הייתה פעורה תהום של אידיאולוגיה שונה, ממש שני קטבים שאינם יכולים להיפגש ואני ערה לכך, כמובן, שרבים במחנה הפוליטי שלי יתמהו על דברי כאן. כי מצאתי שפה משותפה עם שולמית אלוני בנושאים רבים ואף קירבה אישית כתוצאה מכך".

 

לבנת הוסיפה כי "שולמית אלוני הייתה הלוחמת הגדולה למען זכויות נשים, מה שבעיני מקנה לה זכויות רבות ועצומות. גם מאבקה למען זכויות האזרח, כל עוד לא חרג לפוליטיקה, היה ראשוני בזירה הציבורית שלנו".

 

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג: "שולמית אלוני הייתה מודל לחיקוי לדור שאני נמנה עליו. אומץ לבה ותעוזתה לשמירה על זכויות האדם במדינת ישראל ייזכרו עוד שנים רבות. היא חוללה שינוי משמעותי בשיח הציבורי ושברה את החומות הבצורות של תפיסות עולם מיושנות".

עם יצחק רבין. "חייבים לה המון" (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
עם יצחק רבין. "חייבים לה המון"(צילום: צביקה טישלר)

הרצוג. "שברה את החומות הבצורות" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
הרצוג. "שברה את החומות הבצורות"(צילום: עופר עמרם)

יו"ר הבית היהודי, שר הכלכלה נפתלי בנט, כתב בדף הפייסבוק שלו: "אלוני הייתה אשת עקרונות שלא הסכמתי עם עמדותיה, אך הערכתי את מוכנותה להילחם עבורם. אני מביע תנחומים למשפחתה".

 

חבר הכנסת, בנימין בן אליעזר מהעבודה אמר כי שולמית אלוני הייתה לוחמת אמיצה שהלכה תמיד לפני המחנה. שולה ראתה בתפקידה שליחות ולחמה למען זכויות בני האדם באשר הם ונאבקה על האמת שלה באומץ וללא מורא. אלוני מהווה מקור השראה לנשים פורצות דרך ואישיותה ונוכחותה הייחודיים ייזכרו לעד".

 

מ"שלום עכשיו", תנועה שבמידה רבה נולדה והתפתחה על המצע האידיאולוגי שהובילה אלוני שנים קודם לכן, נמסר הבוקר: "עמוד האש כבה.

שולמית אלוני הייתה תמיד צעד אחד לפני המחנה כולו".

 

הח"כ לשעבר (מרצ) אבשלום וילן: "היום מושגים כמו זכויות הפרט, זכויות החולה, זכויות הילד, זכויות בעלי החיים הם מובנים מאליהם, אבל היא הייתה זאת שהכניסה אותם ללקסיקון כשעוד היינו חברה קולקטיבית בתחילת שנות ה-60. יש מעט מאוד דוגמאות לאנשים שלא היו בזרם המרכזי והצליחו להשפיע כמוה על החברה הישראלית".

 

הח"כ לשעבר (מרצ) מוסי רז: "אנחנו חייבים המון לשולמית אלוני. היא גברת זכויות אדם. לפניה אף אחד לא דיבר על הנושאים האלו, וגולדה מאיר אפילו אמרה לה שדיבורים כאלו הם 'נושא בורגני'. זאת אבידה ענקית ואני כבר מתגעגע".

 

נעמי חזן, לשעבר חברת כנסת ממרצ ונשיאת הקרן החדשה לישראל, מסרה: "היא הייתה בשבילי האורים והתומים בפוליטיקה. היא אחת הנשים היחידות בהיסטוריה הישראלית שעשתה מהפכה של ממש. היא שמה את האדם במרכז וקשה להעריך עכשיו את החותם שהשאירה בתודעה הישראלית".

 

סיעת "יש עתיד" הביעה צער "על לכתה של לוחמת לזכויות האזרח ולשלום. במשך עשרות שנים של עשייה ציבורית ופרלמנטרית היא לחמה למען עקרונותיה ביושרה ובאומץ".

 

השר עמיר פרץ (התנועה): "אלוני סימלה שמאל מזן נדיר. היינו בעלי ברית אידיאולוגים בתחומים רבים ועמדותיה החד משמעותיות לשיוויון וזכויות אדם היו מנוף להפלת חומות בין ערבים ויהודים, בין מגדרים, ובין המרכז לפריפריה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו מורן אזולאי, איתי בלומנטל, אטילה שומפלבי, יואב זיתון ושחר חי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
שולמית אלוני בכנסת עם שמעון פרס
צילום: זום 77
צילום: גיל יוחנן
ח"כ ראובן ריבלין
צילום: גיל יוחנן
צילום: עופר עמרם
ח"כ זהבה גלאון
צילום: עופר עמרם
מומלצים