שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מרים פיירברג: אל תקראו לי "ראשת"
  הזמנה לנאום כ"ראשת העיר נתניה" נענתה על ידי פיירברג במחאה: "מה זה 'ראשת?', מה, אני ראשן?". היא זכתה לגיבוי מד"ר אבשלום קור

  מרים פיירברג נגד האקדמיה ללשון העברית: ראש העיר נתניה הבהירה היום (ג') כי היא מתנגדת למילה "ראשת", ואף נימקה: "אני לא ראשן. אני ראש העיר". את הדברים אמרה במכללה האקדמית בעיר. 

   

  עוד בחדשות:

  כבאיות מיושנות, ג'יפים חדשים לפיקוד

  4.5 שנות מאסר לחרדי שהציע לרגל לאיראן

   

  פיירברג הוזמנה לשאת דברים בכנס סיכום שנה של "עיר ללא אלימות". מנחת הטקס הזמינה אותה בהתאם למעמדה וקראה ל"ראשת העיר נתניה", אך היא הגיבה במחאה. היא ציינה בתחילת דבריה כי אינה מקבלת את המילה שחידשה האקדמיה ללשון עברית: "מה זה 'ראשת'? מה, אני ראשן? צריך להיות 'ראש העיר' וזהו".

   

  לרדיו ynet אמרה לאחר מכן: "כולם משתמשים במילה הזו, אבל היא פשוט לא במקומה. עם כל הכבוד לאקדמיה ללשון, אני חושבת שלמילה 'ראשת' אין מקום. ראש עיר יכולה להיות גברת ראש עיר. אבל מה שבטוח שראשת עיר זה דבר הזוי. צחקתי ואמרתי שאנחנו לא 'ראשה', לא 'ראשן' ולא צפרדע". אין זו הפעם הראשונה שפיירברג מתנגדת לתואר "ראשת". בהודעות לתקשורת שמפיצה לשכתה התואר אינו מוזכר, ותחתיו מצוין כי היא ראש העיר, לבקשתה.

   

  הלשונאי ד"ר אבשלום קור התייצב לימינה של פיירברג, ואמר ל-ynet: "האקדמיה ללשון העברית איננה חולקת על תחושתה של ראש העיר פיירברג. האקדמיה לא פסלה את האפשרות להמשיך לומר 'ראש הממשלה' ו'ראש העירייה', כי למילה 'ראש' באמת אין נקבה. המילה ראש שונה מהמילים מלך-מלכה, שר-שרה, מבקר המדינה-מבקרת המדינה. האקדמיה בסך הכול התירה ליצור צורת נקבה כדי להביא על סיפוקן תחושות המהלכות בחלק מן הציבור".

   

  קור ציין עוד כי בספר זכריה מופיע הצירוף "אבן הראשה" שמכוון לאבן הראשית. "על סמך זה החליטה האקדמיה להתיר את השימוש בצורה 'ראשה' גם כשם עצם. מעניין שלאחר החלטת האקדמיה, במקום אישה כראש האופוזיציה (שלי יחימוביץ'), קיבלנו גבר (יצחק הרצוג), וכך לפחות נחסך מאיתנו הצורך לומר צירוף שהפריע לרבים (ובהם גם מרים פיירברג ואני), כי גם אישה עדיף בעיניי (וכך גם במקורותינו) להגדיר בתואר ראש ולא ראשה". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים