שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה: יוקם מוסד התכנון הלאומי

הוועדה לתוכנית מועדפת לדיור, הותמ"ל, תאשר תכניות לעשרות אלפי יח"ד בתוך תוכנית המתאר הארצית; השר פרץ: "האוצר מסדר מסלול תכנון משלו"

למרות התנגדויות השר להגנת הסביבה ושר התקשורת, ועל רקע ביקורת חריפה מצד ארגונים סביבתיים, הממשלה אישרה הבוקר (א') להקים את מוסד התכנון הלאומי - הותמ"ל ("הוועדה לתוכנית מועדפת לדיור"). ועדה זו תאשר תוכניות לעשרות אלפי יחידות דיור בשנה, ותגבר על כל תוכנית מתאר, למעט תוכנית המתאר הארצית (תמ"א 35). מאוחר יותר היום תדון בותמ"ל ועדת השרים לחקיקה.

 

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", באוקטובר 2013 פעל יו"ר קבינט הדיור של הממשלה, שר האוצר יאיר לפיד, להקמת מוסד תכנון עליון שיאשר תוכניות ל-26 אלף יחידות דיור חדשות בכל שנה. זאת נוסף על כ-60 אלף יחידות דיור שמאושרות בכל שנה על ידי מוסדות התכנון הקיימים.

 

מוסד התכנון העליון החדש ידון אך ורק בתוכניות דיור לאומיות רחבות היקף (ל-500 דירות ומעלה) בהליך מזורז, תחת הכותרת "תוכנית אחת, ועדה אחת". זאת בניגוד לשרשרת התכנון שעוברת תוכנית סטנדרטית כיום, מהוועדות המקומיות למחוזיות, ולעתים אף למועצה הארצית לתכנון.

 

כעת, תוכל הממשלה להכריז על מתחם כמתחם דיור לאומי והוא יידון בוועדת תכנון אחת בלבד. על החלטות מוסד התכנון הלאומי לא ניתן יהיה לערער (ניתן להגיש התנגדויות במהלך אישור תוכנית, אך לא לערער על החלטה סופית של הותמ"ל), והיא תוכל לגבור על כל תוכנית מתאר, מלבד תמ"א 35.

 

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, אמר במהלך ישיבת הממשלה הבוקר כי "יותר מדי גורמים מעורבים בתכנון - משרדי הפנים, השיכון והאוצר". הוא הוסיף  כי "משרד האוצר מסדר לעצמו מסלול תכנון משלו".

 

"הותמ"ל לא תפתור את משבר הדיור"

לקראת הדיון בממשלה, תקפו מספר ארגונים ירוקים את ההחלטה להקים ותמ"ל. פורום התכנון, למשל, טען שמדובר ב"תכנון חפוז שמטרתו תוספת והפשרת שטחי קרקע לבנייה. הותמ"ל לא תפתור את משבר הדיור ותגרום לנזקים בלתי הפיכים. פתרון משבר הדיור הוא הקצאת תקציבים לפתרון חסמים".

 

"הותמ"ל, שעוקפת את תהליכי התכנון הקיימים, יוצרת כפילויות ואי-בהירות תכנונית ועלולה לפגוע במהלכי התכנון הלאומי והעירוני. הנזקים שייגרמו עלולים להיות בלתי הפיכים ולהשפיע על איכות החיים במדינה, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך", נמסר מהפורום.

 

פורום הדיור הציבורי קבל על כך שאין בהצעת חוק הותמ"ל הקצאה של שיעור מסוים מיחידות הדיור החדשות לצרכי הדיור הציבורי. ואילו המטה לתכנון אחראי מסר כי "אין מענה למצוקת הדיור, אך תהיה פגיעה בשטחים הפתוחים ומדיניות בזבזנית".

 

עוד נמסר מהפורום כי "הותמ"לים יגבו מחיר גבוה מהציבור, הכולל פגיעה בשטחים הפתוחים, בבריאות ובאיכות החיים - ומבלי שתתקבל כל תרומה. במקום להקים מערכת תכנון נוספת, יש להשקיע בהסרת חסמים למימוש יחידות דיור מתוכננות, בהתחדשות עירונית וביצירת אפשרויות דיור למעמדות הבינוני והנמוך, כולל דיור ציבורי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר, יאיר לפיד, ושר השיכון, אורי אריאל. קידמו את התוכנית
צילום: גיל יוחנן
השר עמיר פרץ. מתנגד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים