שתף קטע נבחר

ראש העין: נחתם הסכם לכ-16 אלף דירות

שרי האוצר והשיכון חתמו עם רשות המקרקעין על הסכם גג נוסף, שמטרתו לאפשר הקמה מהירה של 15,700 דירות בראש העין. לפיד: אין יום שלא שואלים אותי: 'המחירים יירדו?', והתשובה היא שכן - כי השוק לא יעמוד בזה"

"הסכם גג" שלישי נחתם הבוקר (ג') להקמה מהירה של אלפי יחידות דיור חדשות במרכז הארץ. משרדי האוצר והשיכון ורשות מקרקעי ישראל חתמו היום על הסכם לבניית 15,700 דירות בהליך מואץ בראש העין, אשר ישווקו ב-6 מתחמים בשנים 2014-2017. מדובר בהסכם הנרחב ביותר מאז חידשה הממשלה את השימוש בכלי המדיניות של הסכמי הגג.

 

"הסכמי הגג" - כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

הסכמי גג דומים נחתמו בשבועות האחרונים גם בקריית גת ובמודיעין-מכבים-רעות, במסגרתם צפויות להיבנות 7,598 דירות ועוד 11,800 יחידות בהתאמה. למעשה, מאז שהוחזרה השיטה לשימוש, נחתמו הסכמים לבנייתן של 35 אלף דירות בסך הכל. ההסכם הנוכחי, בראש העין, הוא הגדול שבהם ומסתמן כי עיר זו תרשום גידול מסיבי ביותר באוכלוסייתה בעקבות משבר הדיור הנוכחי.

 

במשרד האוצר העריכו היום, כי אוכלוסיית ראש העין תצמח מ-42 אלף כיום לכ-120 אלף תוך עשור. בגל הקודם של הסכמי הגג, בשנות ה-90, הייתה זו ראשון לציון שחתמה על ההסכמים הנרחבים ביותר מול המדינה ובעקבות זאת הפכה לעיר הרביעית בגודלה במדינה.

 

במסגרת ההסכם שנחתם היום, כלולות 4,700 יחידות דיור שכבר שווקו, ועוד כ-2,000 דירות שניתנו להן היתרי בנייה. להן יתווספו מגרשים לבנייתן של כ-3,000 דירות, שישווקו בשנה הקרובה ועוד מגרשים לבניית כ-5,000 דירות שישווקו בשנים 2015-16.

 

משמאל: מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן; שר האוצר, יאיר לפיד; שר השיכון, אורי אריאל; ראש עיריית ראש העין, שלום בן משה; מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו; וסגן ראש עיריית ראש העין, בן בית אור (צילום: ששון תירם) (צילום: ששון תירם)
משמאל: מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן; שר האוצר, יאיר לפיד; שר השיכון, אורי אריאל; ראש עיריית ראש העין, שלום בן משה; מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו; וסגן ראש עיריית ראש העין, בן בית אור(צילום: ששון תירם)

 

משרדי הממשלה מתחייבים לעמוד בזמנים

הסכמי הגג הם כלי שפותח במהלך העלייה מברה"מ לשעבר, בשנות ה-90 של המאה הקודמת, והחזר לשימוש בקדנציה הנוכחית, כמענה לעליית מחירי הדירות בישראל. במסגרתו, חותמים כל משרדי הממשלה הרלוונטיים על חוזה מול העירייה שבשטחה נבנות הדירות. בחוזה מתחייב כל משרד לעמוד בלוחות הזמנים לביצוע הפעולות הנדרשות ממנו, על מנת לאפשר את תוספת האוכלוסייה לתחום שיפוטה של העירייה.

 

כך, מתחייב משרד החינוך לספק בתי ספר וגני ילדים, משרד התחבורה מתחייב על תוספת מחלפים בצמתים, משרד הבריאות מתחייב להוסיף מיטות לחולים ומרפאות, ומשרד האוצר מתחייב לתקצב את כל הפעולות. בתמורה, מתחייבת העירייה לבצע את פעולות הפיתוח הנדרשות ממנה, והכל בכפוף ללוחות זמנים נוקשים שיבטיחו את הענקת היתרי הבנייה ואת השלמת הבנייה במועד סביר.

 

העיקרון המנחה של ההסכמים הוא העמדת קדם מימון על ידי הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרויקט. הם מבטיחים ליזמים קבלת היתרי בנייה תוך 90 יום, ומקצרים דרמטית את זמן פיתוח השכונות החדשות והקמתן. בנוסף, יקבע לוח זמנים לביצוע כל שלב בפרויקט. הסכמי הגג מבטיחים גם לרשות המקומית את האמצעים והגיבוי הממשלתי להקמת שכונות ענק של אלפי יחידות דיור.

 

יצוין כי העיר ראש העין מהווה בימים אלה חלופה ראויה לאזור הביקוש בגוש דן - חברות נדל"ן כמו שיכון ובינוי ותדהר כבר מכרו על הנייר לא מעט דירות בפרויקטים חדשים שהן צפויות לבנות בשכונת הענק החדשה של העיר, שנקראת "פסגות אפק". עוד באפריל 2012 חתם משרד הפנים על צו המורה על חילופי שטחים בין ראש העין לבין כפר קאסם הסמוך, במסגרתו יתווספו לשני היישובים כ-16 אלף יחידות דיור. בדיוק שנה לאחר מכן שוחררו היתרי בנייה להקמת 4,750 דירות - זאת באיחור של כשנתיים מאז שווקו הקרקעות.

 

לפיד: אנחנו מוכנים להפסיד כסף על קרקעות

בטקס החתימה לקחו חלק שר האוצר, יאיר לפיד; שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל; מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו; מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן; יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב; וראש העיר הטרי, שלום בן משה.

 

שר האוצר לפיד אמר בטקס החתימה: "אין יום שלא שואלים אותי: 'המחירים יירדו?', והתשובה היא שהם יירדו, מפני שהשוק לא יעמוד בזה. הוא רואה מה אנחנו עושים, והוא מבין שאנחנו מייצרים פה תנופת בניה מהסוג שלא היה פה כבר שנים, ואנשים מבינים שאנחנו מוכנים להפסיד כסף על הקרקעות כדי להוריד את המחירים, והם לומדים להגיד לקבלנים וליזמים, שאם מחירי הקרקע יורדים אין סיבה שהדירות יישארו יקרות.

 

"אני רוצה להדגיש לא בפעם הראשונה, אנחנו מוכנים להפסיד כסף. הזמנים שבהם המדינה ראתה בדיור הזדמנות להרוויח על חשבון האזרח הסתיימו, מה שמעניין אותנו זה שלדור שלם יהיה איפה לגור".

 

שר השיכון אריאל הוסיף: "מדובר ביום מרגש ומשמח. מדובר למעשה במתחם שהוא כמעט עיר חדשה באזורי הביקוש במסגרת הסכם גג המאפשר מתן פתרונות לטובת העיר והתושבים והמבטיח שיווקים יעיל ומואצים.

 

"היקף עבודות הפיתוח מסתכם בכ-2.2 מיליארד שקל, סכום חסר תקדים שיוקצה להקמת תשתיות, מוסדות חינוך ומוסדות ציבור, כבישים ותחבורה ושדרוג העיר הקיימת יחד עם המתחמים החדשים. הקבלנים יוכלו להשתתף במכרזים עם ודאות גדולה עבורם ועבור התושבים, ויוכלו להציע דירות במחירים אטרקטיביים, ומחובתם לעשות זאת".

 

מנהל רשות מקרקעי ישראל ליברמן ציין: "הסכמי הגג מגדירים מחדש את אזורי הביקוש של ישראל. מקרית ביאליק בצפון ועד קרית גת בדרום וראש העין ומודיעין במזרח. אני מודה לשר האוצר ושר הבינוי והשיכון שהיטו כתף והתגייסו להפיכת הרעיון של הסכמי הגג לחוד החנית של המאבק במצוקת הדיור. בזכות הסכמי הגג אנו רואים היום שיתוף פעולה נוסף בין רשות מקומית למשרדי הממשלה ורשות מקרקעי ישראל, אשר מייצר אלפי דירות נוספות לאזרחי ישראל.

 

"שוב ניצבת בפנינו הוכחה לכך כי הסכמי הגג הם הנוסחה היעילה לפתרון אתגר הדיור בישראל. שיווקים יעילים אלה ומודל הסכמי הגג הם תוצר נוסף של הרפורמה המוצלחת שעוברת רשות מקרקעי ישראל אשר מאפשרת לנו להתרכז בייעוד המרכזי שלנו: תכנון קרקעות ושיווקן".

 

ראש עיריית ראש העין בן משה סיכם: "בהסכם הגג גובשו ההבנות המשותפות לממשלה ולעירייה בדבר הפיתוח הנדרש לצורך הקמת כ-15,700 יחידות דיור, והסיוע לו נדרשת העירייה לצורך עמידה באתגר גדול זה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
שר האוצר יאיר לפיד
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים