שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ר' השידור: "נמנעים מהודעות תשלום לחרדים"
  חברי ועדת הכספים דנו בדו"ח ביקורת פנימי של רשות השידור, ודרשו לבטל את האגרה בשל "אי סדרים וחשדות לעבירות פליליות לכאורה שהתגלו בדו"ח". סמנכ"ל הגבייה של הרשות גילה: "אנחנו נמנעים לשלוח הודעות תשלום למגזר החרדי, כי אנחנו יודעים שהם לא מחזיקים מקלטים"

  חברי ועדת הכספים דרשו היום (ג') לבטל את אגרת רשות השידור נוכח ממצאים חמורים שעלו בדו"ח ביקורת פנימי של רשות השידור, ממנו עלתה התנהלות לא ראויה כביכול של הרשות בכל הנוגע לגביית האגרה. חברי הכנסת אמרו כי "לא ניתן לעבור לסדר היום על אי הסדרים והחשדות לעבירות פליליות לכאורה שהתגלו".

   

   

  יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) אמר: "עלו כאן ממצאים שערורייתיים. זו התנהלות לא ראויה של גוף ציבורי שנוקט באמצעים קשים כנגד חייבים, אשר ממילא כבר מממנים את רשות השידור במסים שהם משלמים. הניהול השוטף של גביית האגרה הזוי"!

   

  30 מיליון שקל למשרדי עורכי דין

  סמנכ"ל הגבייה של הרשות, אבי כץ, גילה כי הם שילמו בשנה שעברה 30 מיליון שקל כשכר טרחה ל-11 משרדים של עורכי דין המסייעים לגביית האגרה. סלומיאנסקי הגיב בזעם: "ב- 30 מיליון שקל יכולתם להעסיק 300 עובדים ואפילו אם הייתם מעסיקים הרבה פחות, הם היו עושים בפחות כסף את אותה עבודה".

   

  בתגובה לדברי יו"ר הוועדה הודה כץ, "לו הייתי עסק פרטי יכול להיות שהייתי עושה כאן שיקול כלכלי", ובהמשך גילה כי "הרשות לא מנסה לגבות את האגרה מהחייבים שבמגזר החרדי". דבריו רק עורר יותר את זעמם של חברי הוועדה, גם על כך שנציגי הרשות הגיעו לדיון בלי נתונים מסודרים ועלתה גם הקריאה להקים ועדת חקירה.

   

  ח"כ סתיו שפיר (העבודה) דרשה ממבקרת הפנים של הרשות להעביר לוועדה את דו"ח הביקורת ולחשוף גם דו"חות קודמים. המבקרת הגיבה בהיסוס ושפיר אמרה, "אם ככה זה עובד, האזרחים לא צריכים לשלם לכם אגרה. יש כאן גוף שממומן מכספי ציבור שחלים עליו כוחות פוליטיים ביריוניים והמרחק בינו לבין שידור ציבורי אמיתי עצום. הוא צריך להיות בידי הציבור לשם הציבור".

   

  ח"כ גילה גמליאל (הליכוד-ביתנו), רכזת הקואליציה בוועדה הוסיפה, "לא ניתן לעבור לסדר היום על סוגיית הגבייה! זו סוגיה בעייתית. יש בה מחדלים אבל גם עבירות פליליות. האזרחים לא צריכים לשלם את האגרה. המדינה צריכה לתת כלים לרשות הממלכתית לקבל תרומות, כנהוג במקומות רבים בעולם". ח"כ עפו אגבאריה (חד"ש) אמר: "לא יתכן לתת לגורמים עסקיים להתעשר על חשבון הציבור".

   

  גובים אגרה רק מ-1.45 מיליון בתי אב

  סוגיית הגבייה עלתה מדיון על תקציב רשות השידור. המשנה למנכ"ל הרשות, עודד בירגר, אמר שתקציב 2014 לא מאוזן.

   

  סמנכ"ל הגבייה כץ אמר כי מתוך 2.2 מיליון בתי אב גובים אגרה רק מ-1.45 מיליון. לדבריו אין לרשות מידע על החזקת מקלטי טלוויזיה בכ-600 אלף בתי אב. "אנחנו נמנעים לשלוח הודעות תשלום למגזר החרדי, כי אנחנו יודעים שהם לא מחזיקים מקלטים".

   

  כץ הוסיף כי נגד 1.2 מיליון בתי אב, "אנחנו נדרשים להפעיל דרך שנייה לגבייה; הודעות קנס ואח"כ כולל הצמדות ולאחר-מכן, חלק מהטיפול באמצעות עורכי דין". לדבריו הם נבחרו במכרז ואיתרו 600 אלף בתי אב, אבל גבו בפועל רק מכ-50 אלף. חובות של 112 אלף נמצאים בהוצאה לפועל שגם קובעת את שכר טרחת עורכי הדין. "מעסיקים אותם כי אין לנו מספיק כוח אדם להתעסק בזה".

   

  בסיכום הדיון הודיע היו"ר סלומיאנסקי, כי הוועדה תקיים דיון נוסף לאחר שמבקרת הפנים של הרשות תעביר לידיו דו"ח ביקורת ואת פרוטוקול ישיבת הוועד המנהל של הרשות על הדו"ח, שנועדה להתקיים בראשית השבוע הבא. המבקרת איתנה גרגור-חנה הודיעה שתעביר את המסמכים המבוקשים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים