שתף קטע נבחר

הם מאיימים? שיטילו עלינו סנקציות פליליות

חבריי החרדים מעדיפים, משום מה, את הסנקציות הכלכליות, אבל בג"ץ לימד אותנו כי לא היסס לענוש קולקטיבית ולפגוע בפת לחמם של לומדי התורה בישראל. בסנקציות פליליות, לעומת זאת, יצטרכו להשליך לכלא אלפי לומדי תורה שלא מילאו את המיכסות שנקבעו. אתם יודעים מה? נראה אותם

"יש עתיד" מאיימת בפרישה מהקואליציה, במידה שלא תתקבל דרישתה להפעלת סנקציות פליליות נגד חרדים שלא יצייתו לחוק הגיוס החדש. זו לי הפעם הראשונה, כאדם חרדי, שבה אני מזדהה עם עמדת מפלגתו של לפיד – וגם לא מתבייש להכריז על כך בגלוי.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

עוד ביהדות :

 

אני כמובן בעד שתממש את איומיה ותפרוש מהממשלה, אם לא יתקבלו תכתיביה, ובכך אולי אין הרבה מן ההפתעה - אך אני מצדד בעצם התביעה להפעלת סנקציות פליליות. אלו, לפחות, יושתו על "העבריינים" עצמם, בעוד שהענישה הכלכלית היא קולקטיבית ופסולה.

 

נראה אותם משליכים עשרות-אלפי חרדים לכלא (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נראה אותם משליכים עשרות-אלפי חרדים לכלא(צילום: רויטרס)

 

השבוע למדנו מבג"ץ, בהחלטה הדרקונית שקיבל, ומשר האוצר שהלך צעד אחד קדימה - שאת הסנקציות הכלכליות לא צריך להצמיד להפרת חוק אישית-ספציפית כמו בכל הענשה במדינת חוק מתוקנת, אלא ניתן להטילן על קבוצה. זה הרי הרבה יותר קל לביצוע. כאן המקום לשאול בזהירות האם יישללו תקציבים גם ממוסדות ההשכלה הגבוהה שבהם לומדים משתמטים? סתם משתמטים, לא לומדי תורה אידיאליסטים.

 

חרדים, למה אתם מעדיפים את הסנקציות הכלכליות?

מה ההיגיון בהפעלת סנקציות של פגיעה בתקציב הישיבות? מדוע מענישים את לומדי התורה על כך

ששר הביטחון, על פי סמכויותיו, הורה לדחות את גיוסם? ענישה כזו ניתן להשית גם על מי שלא החליט שלא להתגייס, אלא נדחה על ידי מי שאמון על הגיוס בישראל, מבלי שהוא עצמו יהיה מעורב בהחלטה. אז איפה הצדק?

 

חבריי החרדים מעדיפים, משום מה, את הסנקציות הכלכליות, אך לי אין ספק שהשיקולים המעוותים והמגמתיים שהנחו את שופטי בג"ץ השבוע, ינחו אותם ואת האחראים על יישום חוק הגיוס גם לאחר אישורו. גם אז הענישה לא תהיה ממוקדת ומוצדקת, אלא קולקטיבית - העיקר שתפגע בלומדי תורה.

 

הסנקציות הכלכליות שילוו את החוק יהיו הרבה יותר כואבות מאלו שהופעלו כעת. הן ישפיעו לא רק על תקציבי הישיבות - אלא גם על פת לחמם וכיסם המרוקן של לומדי התורה בישראל, ואפילו על האפשרות שיזכו לרכוש בית להניח בו את ראשם וראשי ילדיהם. אפילו למשכנתאות הם לא יהיו זכאים.

 

הרבה דרכים למקום להפר את מזימותיהם

בסנקציות פליליות, לעומת זאת, יצטרכו להשליך לכלא - או להגלות למחנות ההסגר בנגב שנועדו למסתננים -

אלפי לומדי תורה שלא מילאו את המיכסות שנקבעו, ולא עזבו את היכלי הישיבות. אף אחד לא יעז לעשות זאת, ואם כן - ברור שלא יצליח.

 

כל יום של סחבת בשל אי ההסכמה בנושא הסנקציות, פועל לרעת עולם התורה. קיווינו ש"הפריץ ימות" לפני קבלת חוק הגיוס החדש - וזה לא קרה. עכשיו צריך לתת להם להעביר את החוק כמה שיותר מהר, עם סנקציות פליליות, ולהאמין כי הרבה דרכים למקום להפר את מזימותיהם.

 

ביצוע הסנקציות הכלכליות הוא בידם. אי היכולת ליישם את הסנקציות הפליליות היא בידינו! אז בואו ולא נעשה להם חיים קלים.

 

  • יצחק נחשוני הוא איש תקשורת חרדי, עורך רשת עיתוני "מרכז העניינים"

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
גם את האוניברסיטאות יענישו?
צילום: יובל חן
צילום: ג'קי לוי
יצחק נחשוני
צילום: ג'קי לוי
מומלצים