שתף קטע נבחר

עיר מקלט: כי גם למסתננים מגיע לחיות בכבוד

במקום "כלא פתוח", ניצור עיר מקלט. במקום ביקורת בינלאומית חריפה, נגייס הון להשקעה במפעל השיקום הישראלי. במקום מאבק משפיל באנשים חסרי הכל, נייצר מיזם יצרני עם הכשרה מקצועית, ונפריד בין זכויות האדם שאנו מחויבים להעניק על פי התורה והמוסר, לזכויות אזרחיות

"ערי מקלט" בתורה נועדו למנוע נקמות של "גאולת דם" - שרשרת של רוצחים ונרצחים, כמקובל בחברה שבטית, ובארגוני פשע. רק בית דין מוסמך בשער העיר יחרוץ את דינו של רוצח, אם היה שוגג או מזיד.

 

<< לעוד חדשות ועדכונים - היכנסו לדף הפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

אבל יש בתורה גם ציווי למתן מקלט לעבד הבורח מעם אדונו. ובעוד בעמים העתיקים היו חוקים ברורים להסגרת עבדים שברחו – רק בתורת ישראל יש איסור הסגרה, וחובה לתת מקלט לעבד בורח, שיוכל לשבת "במקום אשר יבחר באחד שעריך בטוב לו" (דברים כ"ג, ט"ז-י"ז). מכאן צמח הרעיון של "עיר מקלט" למסתננים ולמבקשי עבודה.

 

עוד דעות בערוץ היהדות :

 

בדור הקודם היה רעיון זה מובן מאליו: במקום כליאה וגירוש, הבה נחשוב על עיר מקלט יצרנית, שיקומו בה מפעלים ייחודיים ולהם שלוש מטרות: 1. לפרנס את מבקשי המקלט ברמה טובה, ולא בשולי החברה הישראלית. 2. להעניק להם הכשרה מקצועית, בדגש על מקצועות המותאמים לצרכי ארצות מולדתם. 3. להכין אותם לקראת שיבה לארצות מולדתם לאחר תום המלחמות, ולפתח אותן.

 

כן לזכויות אדם – לא לזכויות אזרח

במקום "כלא פתוח" אפשר ליצור עיר מקלט, שמבקשי העבודה יעמדו בתור להתקבל אליה.

התנאי היחיד יהיה הסכמה חתומה לתוכנית השיבה-מרצון לארצות המולדת אחרי תום המלחמות שם, ועם הכשרה מקצועית, שתאפשר פיתוח מקיף של הארצות הסובלות מעוני וממלחמות הרסניות.

 

במקום עוד ביקורת בינלאומית חריפה נגד ישראל, נגייס הון בינלאומי להשקעה בעיר המקלט, ויבואו מכל העולם לראות מפעל שיקום ישראלי יפה ומועיל לכולם, ואף יעתיקו את הדגם למקומות אחרים.

 

במקום מאבק משפיל נגד חסרי כל, ונגד שוחרי זכויות האדם - נגייס אותם למיזם גדול של מקלט יצרני עם הכשרה, ונפריד בין זכויות אדם, שאנו מחויבים להעניק לפי תורת ישראל, ולפי המוסר וההיסטוריה היהודית - לבין הניסיון להציף את ישראל באזרחים פוטנציאליים, כדי לערער את מדינת הלאום היהודית היחידה. כן לזכויות אדם – לא לזכויות אזרח.

 

ויש גם פוטנציאל כלכלי

מי שיתמוך במיזם ויסייע לו, יוכיח שכוונתו מוסרית וגם מועילה כלכלית. מנגד, מי שימשיך ללחוץ למען קליטה מלאה של מבקשי העבודה בחברה הישראלית, יוכיח שיש לו כוונות זרות.

 

לבקש מן המדינה את מתקן הכליאה המשפיל בסהרונים, ולבנות אותו אחרת (צילום: חיים הורנשטיין   ) (צילום: חיים הורנשטיין   )
לבקש מן המדינה את מתקן הכליאה המשפיל בסהרונים, ולבנות אותו אחרת(צילום: חיים הורנשטיין )
 

 

כיוון, שהמדינה מתנהלת לרוב בכבדות, אני קורא בזאת ליזמים ולמשקיעים בעלי חזון ומחשבה נאורה, להתארגן להקמת "עיר המקלט" – לבקש מן המדינה את מתקן הכליאה המשפיל בסהרונים, ולבנות אותו אחרת.

 

המדינה תתבקש לתת את המשאבים שהיא משקיעה בנושא כיום (מתוך גישה של בלימה), וקרנות בינלאומיות יתבקשו לסייע בהשקעה הומניטארית (וגם כלכלית), שתניב מפעל יצרני, ובו-בזמן גם מופת מוסרי.

 

בדור הקודם זה היה מובן מאליו, אבל לא פסו אנשי חזון מן הארץ, וגם בדור הזה יש אנשים בעלי יכולת כלכלית עם שאר רוח, שאף יבינו דבר פשוט: לטווח הארוך ייתכן מאוד שעיר המקלט תהיה גם סיפור הצלחה כלכלי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרב יואל בן-נון
צילום: שאול גולן
מומלצים