שתף קטע נבחר

הרב אליהו: רוצה לתרום למדינה? אל תתגייסי

הכסף שמשקיע הצבא באימון לוחמות, נגרע מאימון של חיילים שאותם צריך באמת בעת קרב. על כל בת שמתגייסת לשירות קרבי בצה"ל, לשאול את עצמה האם בגיוס שלה היא אכן תורמת לביטחון ישראל - או שמא גורעת ממנו. מה שבטוח הוא שהיא לא מקיימת שום מצווה של הגנת ישראל

דובר צה"ל מפרסם, מידי פעם, תמונות של בנות קרביות לגמרי - פניהן מושחרות וצבועות בצבעי קרב. הן מחזיקות נשק במצב הכן או ירי. יש מי שתמונות כאלו מרנינות את לבם. שוויון אמיתי. אולי לתמונות האלו נתפס הרב שלמה ריסקין שליט"א, כשכתב שיש מצווה לבנות להתגייס לצבא.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

אבל זו לא אמת. כל מי ששירת בצה"ל האמיתי יודע שהתמונות הללו הן פיקציה. המציאות ממש אינה כזו. אולי זה מנפץ את החלום, אבל מספר הבנות המשרתות כלוחמות בשירות קרבי הוא אחוזון בודד. יותר מ-95% מכלל הבנות אינן לוחמות קרביות. האמת היא שגם האחוזון הבודד של הבנות שאומנו כלוחמות קרביות לא נלחמות באמת. בשעת מלחמה הצבא לא משתמש בשירותיהן. כך היה בכל המלחמות. כך גם ב"עופרת יצוקה" ו"לבנון השנייה". מסקנה: תמונות דובר צה"ל של הבנות הצבועות בצבעי קרב, אינן האמת הרווחת.

 

קראו עוד ביהדות

 

האמת אף כואבת יותר: הכסף שמשקיע הצבא באימון בנות כלוחמות וקרביות, נגרע מאימון של חיילים לוחמים קרביים שאותם צריכים באמת בעת קרב. על פי הנתונים הללו, יכולה כל בת שמתגייסת לשירות קרבי בצה"ל לשאול את עצמה אם בגיוס שלה היא תורמת לביטחון ישראל, או גורעת ממנו. מה שבטוח הוא שהיא לא מקיימת בזה שום מצווה של הגנת ישראל מיד צר.

 

החיילות - עול כלכלי על צה"ל

הניסיון והמחקר הניע את כל צבאות העולם להפסיק לגייס בנות לשירות חובה. הם מבינים שהמטרה של כל צבא הוא להילחם ולנצח, ולכן ביטלו את חוק גיוס החובה לבנות. רק מדינת ישראל מתעקשת להישאר הרחק מאחור.

 

"אל תאמינו לתמונה. יותר מ-95% מכלל הבנות אינן לוחמות קרביות. האמת היא שגם האחוזון הבודד של הבנות שאומנו כלוחמות, לא נלחמות באמת" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
"אל תאמינו לתמונה. יותר מ-95% מכלל הבנות אינן לוחמות קרביות. האמת היא שגם האחוזון הבודד של הבנות שאומנו כלוחמות, לא נלחמות באמת"(צילום: דובר צה"ל)

 

להתעקשות הזו יש מחיר. אם אין מה לעשות עם הבנות בלחימה, מעסיקים אותן בעבודות יזומות. חלק ניכר מהבנות משרתות כמורות חיילות בבתי הספר או מדריכות בבתי ספר שדה במדרשות כאלו ואחרות. זו פעולה חשובה, אבל המדים, הסרטים והדרגות לא הופכים את המורות החיילות ל"לוחמות במלחמת מצווה".

 

האמת היא שכל הסיפור הזה הוא עול כלכלי על צה"ל. זו הסיבה שבגינה החליט שר הביטחון לבטל את שירות החיילות במסלולים הירוקים. זה עולה לצה"ל כסף רב; כסף שאפשר להפנות לאימונים או לנשק חדיש. כסף שיהפוך את צה"ל לצבא טוב יותר שיודע להגן על חייהם של אזרחי ישראל טוב יותר. שר הביטחון חושב, בצדק, כי תרומה לארגונים ירוקים היא חשובה, אבל איננה תפקידו של צה"ל. תפקידו של הצבא הוא לשמור על בטחון המדינה.

 

גיוס בנות? אין בזה שום מצווה

בת שרוצה לתרום לארגון ירוק או להיות מורה חיילת, יכולה לעשות כן במסגרת השירות הלאומי. למה

להעמיס על צה"ל את עלות האחזקה שלה ושל כל הפקידות שאחריה? למה לתרום לחברה להגנת הטבע על חשבון בטחון המדינה? אין בזה שום מצווה. בשירות הלאומי היא תעשה את אותו התפקיד בדיוק בלי מדים, בלי כל ההוצאות המוטלות על כתפי הצבא - ובלי לעבור על דברי הרבנים.

 

נכון שחלק מהבנות ממלאות תפקידים שתורמים לביטחון המדינה. אפשר למלא את התפקידים הללו בלי לעבור על דברי חכמים. בכל העולם שבו לא מגייסים בנות לשירות חובה, מאיישים את התפקידים הללו גם אזרחים וגם אזרחיות. הן לא פחות מקצועיות, הן לא כפופות למפקדים, וזה חוסך גם הרבה הטרדות הנובעות מסמכות גברית. הן תורמות לביטחון המדינה בלי לשלם את המחיר ברוחניות. הן תורמות לביטחון המדינה בלי לעבור על ההלכה. למה לא, בעצם?

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
הרב שמואל אליהו
צילום: אפי שריר
מומלצים